Logo
Gdzie kupić

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy poradnik “Jak pielęgnować okna PCV i aluminiowe”

Okna pvc

3 minuty do czytania

Regulacja okien na zimę – Tryb zimowy w oknach

Taki mamy klimat, że po ciepłym lecie, złotej lub chłodno-mokrej jesieni nastaje ta biała i zimna pora roku, którą nasze dzieci zwykły lubić bardziej niż my. Przyjście kalendarzowej zimy to ostatni dzwonek, aby zdążyć przygotować naszą domową stolarkę okienną na nastanie mrozów. Silny wiatr, zamiecie śnieżne i opady białego puchu raczej nie wpływają korzystnie na kondycję tych konstrukcji, dlatego warto zadbać o tryb zimowy w oknach i odpowiednie wyregulowanie oraz ustawienie okna na zimę. Dowiedz się jak zmienić tryb okna lato zima i cieszyć się cieplnym komfortem przez cały ten okres.

Czym jest regulacja okien?

Regulacja okien lato – zima to czynność, którą można wykonać samodzielnie, aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza (latem) lub optymalną szczelność (zimą). Cała procedura nie jest skomplikowana, a polega na ustaleniu docisku uszczelki skrzydła do ramy. Można tego dokonać przy pomocy dokręcania rolki regulującej (najczęściej występującej w formie bolca) i tym sposobem, uzyskuje się kontrolę nad stopniem rozszczelnienia okna, a tym samym ilością przepływającego powietrza między pomieszczeniem domu, a jego zewnętrznym środowiskiem.

 

Ustawienie okien na zime

Przestawianie okien na tryb zimowy – jak docisnąć okno na zimę?

Nieszczelna stolarka to okna nieefektywne i niefunkcjonalne. O ile latem problem ten nie powinien spędzać nam snu z powiek, to zimową porą niedostatecznie dociśnięte do ramy skrzydło słabo izoluje, przepuszcza zimne powietrze z zewnątrz i jednocześnie nie utrzymuje w środku pomieszczenia komfortowej temperatury. Zimowe ustawienie okien ma więc na celu nie dopuszczenie do sytuacji, w której ciepło z domu ucieknie. Przez brak systematycznej regulacji lub jej nieprawidłowe przeprowadzenie nawet najlepsze ogrzewanie domu staje się mało wydajne.

Czy może być zbyt szczelne ustawienie okna na zimę?

Złota zasada głosząca, iż lepsze jest wrogiem dobrego, sprawdzi się i w tym przypadku. Regulując okno przed kolejnym sezonem warto mieć na uwadze, że czasem można niechcący przesadzić z uszczelnieniem i zbyt mocny docisk spowoduje powstawanie wilgoci na powierzchni stolarki. Sytuację zimą pogarsza fakt, że pomieszczenia są wtedy rzadziej wietrzone. Skąd zatem będziemy wiedzieć, że okno jest zbyt szczelne i powinno zostać prawidłowo wyregulowane? Nie jest to trudne do zauważenia. Każde zebranie się skroplonej pary na ramie, skrzydle czy parapecie – od wewnętrznej strony konstrukcji – jest informacją, że należy przeprowadzić ponowną regulację.

Jak wyregulować okna plastikowe na zimę – instrukcja

Sezonowa regulacja okien na zimę imbusem to zadanie, które możesz zlecić fachowcom, np. monterom, którzy zakładali Ci stolarkę w domu. Przybliżony koszt takiego zlecenia to mniej więcej 10% wartości jednej konstrukcji. Jeżeli jednak nie straszny ci śrubokręt, z pomocą naszej instrukcji będziesz w stanie samodzielnie i z powodzeniem przeprowadzić przestawienie okien na zimę. Zobacz jak regulować okna na zimę krok po kroku.
1. Potrzebny ci będzie klucz imbusowy (6-kątny) o średnicy 4 mm do regulacji okien. Jego charakterystyczny kształt pozwoli na bezproblemowe dotarcie do śrub regulacyjnych umieszczonych w okuciach konstrukcji.
2. Znajdź pierwszy zaczep, a następnie obróć znacznik regulacji, który się na nim znajduje, aby ustawił się jak najbliżej uszczelki (w sezonie letnim ten sam znacznik powinien znajdować się z kolei jak najdalej od niej).
3. Tę samą czynność powtórz przy każdym zaczepie.
4. Sprawdź czy okno otwiera się i zamyka prawidłowo.

Dodatkowe sposoby na ustawienie okna na zimę

Chłodną porą zależy nam na zapewnieniu najbardziej komfortowej temperatury w pomieszczeniu. Mogą nam w tym zamiarze pomóc rolety nieprzepuszczające ciepła. Chociaż kojarzą się z ochroną przed przegrzaniem spowodowanym promieniowaniem słonecznym, również zimą spełnią swoją funkcję, ale w odwrotny sposób – sprawią, że efektywność ogrzewania w domu będzie stała na wysokim poziomie. Termiczne rolety okienne dają gwarancję pełnego zaciemnienia, dodatkowo posiadają specjalną powłokę, która sprzyja utrzymaniu przyjemnej temperatury w środku, równocześnie stają się za to bezwzględną barierą dla promieniowania UV.

Znajdź salon

Porozmawiaj ze specjalistą.
Infolinia 695 550 044