Zapisz się
i odbierz darmowy poradnik
„Okna do domu - jakie wybrać?”

Jak regulować okna PCV?

Jak_regulować_okna_PVC_budvar

Dlaczego warto regularnie przeprowadzać regulacje okien?

Nawet jeżeli nie pojawiają się żadne problemy, powinniśmy przynajmniej dwa razy do roku wykonywać regulacje okien. Najlepszy czas na regulacje to lato oraz jesień. Systematyczna regulacja zapobiega sytuacji, kiedy skrzydło okienne opada. Regulacja okna pozwala na kontrolę ilości powietrza, które dostaje się do pomieszczenia przez okno.
Natomiast regulacja okien przed zimną pozwala na ustawienie ościeżnicy w taki sposób, by zwiększyć szczelność okna. Natomiast regulacja okien przed latem, pozwala na zmniejszenie docisku ramy skrzydła do ościeżnicy, tak, żeby poprawić wentylacje domu, wpuszczając do niego więcej powietrza.
Jeżeli regulacja okien nie odbywa się regularnie, musimy przeprowadzić ją w sytuacji, kiedy zaobserwujemy, że okna są nieszczelne bądź mamy problem z ich otwieraniem i zamykaniem. Często, gdy okna nie są przez długi czas regulowane, dochodzi do sytuacji, gdy skrzydła zmieniają pozycję, w tej sytuacji regulacja zaoszczędzi nam konieczności wzywania fachowców, a nawet nie dopuścimy do sytuacji, gdzie będzie konieczna wymiana okien. Gdy problem nie zostanie rozwiązany na czas, dojdzie do sytuacji, kiedy nie będziemy mogli zamknąć okien bądź dojdzie do sytuacji, że temperatura w pomieszczeniu znacznie spadnie.

regulacja_okien_budvar

Jak regulować okna na zimę?

Okucia odpowiadają za siłę docisku skrzydła okiennego do ościeżnicy. Okucia, które umieszczone są w dolnym zawiasie, odpowiadają także za prawidłowe położenie skrzydeł okiennych. Chcąc zwiększyć siłę docisku, musimy wyregulować okucia znajdujące się w skrzydle. By uszczelnić okna, musimy przesunąć rolki ryglujące, tak by znajdowały się bliżej uszczelek.
Po pierwszej regulacji warto sprawdzić, czy okno się bez problemu zamyka i otwiera, jeżeli dochodzi do takiej sytuacji, oznacza to, że skrzydła dociśnięte za mocno, powinny zostać nieco odsunięte od uszczelek. Zazwyczaj po dociśnięciu ramy do okna, klamka zaczyna nieco ciężej pracować – ta sytuacja jest całkowicie naturalna.

Jak regulować okna latem?

Chcąc zapewnić odpowiednią wentylację latem, musimy postępować odwrotnie, ważne tylko by nie doprowadzić do sytuacji, kiedy okno jest rozszczelnione.

Jak_regulować_wysokość_skrzydeł_okiennych_budvar

Jak regulować wysokość skrzydeł okiennych?

Regulacja wysokości położenia skrzydeł okiennych, nie może znajdować się w pozycji zamkniętej.
Krok 1 – Usuwamy osłonkę zawiasu
Krok 2 – Dokręcamy widoczną od góry śrubkę regulacyjną za pomocą klucza imbusowego
Krok 3 – Dokręcamy śrubę w prawo, a dzięki temu skrzydło okienne zaczyna się unosić
Krok 4 – Sprawdzamy, czy okno się bez problemu otwiera i zamykana
Ważne! Jeżeli pojawią się jakieś problemy (w zależności od potrzeby), musimy nieco poluzować śruby w lewą stronę bądź dokręcić je mocniej w prawo, tak by regulacja przyniosła pożądany efekt.
Krok 5 – Otwieramy okno na oścież i sprawdzamy, czy wszystko działa, jak należy i zakładamy osłonkę zawiasu.
Chcąc zmienić położenie skrzydła po przekątnej, musimy wyregulować także okucie znajdujące się w górnej części zawiasu.

Samemu, czy z pomocą specjalisty?

Regulacja docisku okien jest stosunkowo prosta, w przypadku regulacji wysokości skrzydeł mogą pojawić się pewne problemy. Dlatego też, jeżeli zdecydujemy się wykonywać ją na własną rękę, musimy wykazać się dużą dozą ostrożności bądź jeżeli nigdy tego nie robiliśmy zdecydować się na pomoc specjalisty.


Znajdź najbliższy salon
×