Dlaczego wymagana jest regulacja okna?

Okno nie ma łatwego zadania – ma zapewnić bezpieczeństwo, a stale narażone jest na działanie skrajnych warunków atmosferycznych, takich jak ostre słońce, mróz, czy wilgoć, które mogą doprowadzić do rozregulowania się mechanizmów, a tym samym do mniejszej szczelności. Rozszczelnione okno może też być następstwem zwykłego użytkowania (otwierania i zamykania). Regulacja okna może być potrzebna wcześniej niż myślisz, ponieważ większe konstrukcje mają tendencję do opadania w pierwszych miesiącach po zamontowaniu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że skrzydło okienne po prostu zmieniło pozycję, a jego wyregulowanie zaoszczędzi Ci konieczności wzywania na pomoc serwisantów lub nawet wymiany okien. Zignorowanie problemu może doprowadzić do sytuacji, kiedy do wnętrza Twojego mieszkania zacznie napływać zimne powietrze, powodujące utratę ciepła w domu, lub co gorsza, w ogóle nie będziesz w stanie zamknąć okna.

Czy systematyczna regulacja okien jest ważna?

Nawet jeżeli uważasz, że rozszczelnione okno nie jest Twoim problemem, przynajmniej dwa razy do roku powinna zostać przeprowadzona regulacja okna. Regulacja okien na zimę pozwala na ustawienie docisku skrzydła w taki sposób, by zwiększyć szczelność okna. Natomiast regulacja okien przed latem, spowoduje, że skrzydło okienne zmniejszy docisk do ościeżnicy, tak żeby poprawić wentylacje domu, wpuszczając do niego więcej powietrza.

Regulacja okien zima lato – jak uszczelnić okna?

Kiedy na zewnątrz robi się coraz chłodniej, a Ty zaczynasz się zastanawiać skąd w Twoim domu „wieje” warto w pierwszej kolejności sprawdzić szczelność okien. Tryb zimowy okien pozwoli Ci zaoszczędzić na ogrzewaniu. Regulacja okien na zimę powinna zacząć się od sprawdzenia rolek ryglujących w skrzydle. Twoim zadaniem będzie ustawić je tak, by zwiększyć szczelność okna i tym samym ograniczyć napływ zimnego powietrza do środka. Za siłę docisku skrzydła okiennego do ościeżnicy, a także prawidłowe ich położenie odpowiadają okucia. Chcąc zwiększyć siłę docisku, musisz przesunąć rolki ryglujące tak, by znajdowały się bliżej uszczelek. Po pierwszej regulacji warto sprawdzić, czy okno bez problemu się zamyka i otwiera. Jeśli pojawiły się trudności, oznacza to, że skrzydło jest dociśnięte za mocno i powinno zostać nieco odsunięte od uszczelek. Zazwyczaj po dociśnięciu skrzydła do ramy okna, klamka zaczyna nieco ciężej pracować – ta sytuacja jest całkowicie normalna.

Regulacja okien na zime Budvar

Wraz z nadejściem lata warto przeprowadzić kolejną regulację docisku okien plastikowych, aby poprawić wentylację w domu i wpuścić do niego więcej świeżego powietrza. Tym razem postępuj odwrotnie niż w przypadku regulacji okien na zimę – zmniejsz siłę docisku skrzydła do ościeżnicy.

Skrzydło okienne a regulacja wysokości

Regulacja okien plastikowych powinna być przeprowadzona nie tylko w zależności od pory roku, ale także w przypadkach, kiedy wystąpią problemy z otwieraniem, bądź kiedy okno nie chce się zamknąć. W początkowym okresie użytkowania okien mają one bowiem tendencję do opadania. Należy wtedy wprowadzić niewielkie korekty ustawienia skrzydła. Okucia okienne w dolnym zawiasie odpowiadają za prawidłową wysokość i położenie względem osi zawiasów.

Jak wyregulować skrzydło okienne Budvar

Regulowanie okien w pionie polega na ustawieniu ich w pozycji uchylonej.

Krok 1 – Usuń osłonkę zawiasu.
Krok 2 – Dokręć widoczną od góry śrubkę regulacyjną w prawo za pomocą klucza imbusowego SW4. Dzięki temu skrzydło okienne zacznie się unosić.
Krok 3 – Sprawdź, czy okno bez problemu otwiera się i zamyka.
Ważne! Jeżeli pojawią się jakieś problemy (w zależności od potrzeby), musisz nieco poluzować śruby w lewą stronę bądź dokręcić je mocniej w prawo, tak by regulacja przyniosła pożądany efekt.
Krok 4 – Załóż z powrotem osłonkę na zawias.

Chcąc zmienić położenie skrzydła po przekątnej, wyreguluj także okucie znajdujące się w górnej części zawiasu.

Samodzielna regulacja okien – czy warto?

Już wiesz jak ważna jest regulacja okien plastikowych. W praktyce nie jest ona niczym trudnym i jeśli masz smykałkę do majsterkowania, to jesteś w stanie zrobić to samodzielnie. Co ważne, z naszym poradnikiem regulowanie okien zostanie przeprowadzone prawidłowo. Dzięki temu regulacja szczelności okien będzie dopasowana do panującej pory roku i tym samym poprawisz ich funkcjonalność. Jeśli chcesz cieszyć się przez długie lata lekką i bezproblemową pracą swoich okien, zdecydowanie warto je samodzielnie sezonowo regulować!