Dlaczego okna wymagają regulacji?

Okno nie ma łatwego zadania – ma zapewnić bezpieczeństwo, a stale narażone jest na działanie skrajnych warunków atmosferycznych, takich jak ostre słońce, mróz, czy wilgoć. Okna plastikowe mogą się też rozregulować w następstwie zwykłego użytkowania (otwierania i zamykania). Te większe konstrukcje, mają również tendencję do opadania w pierwszych miesiącach po zamontowaniu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że skrzydła po prostu zmieniły pozycję, a regulacja oszczędzi Ci konieczności wzywania na pomoc serwisantów lub nawet wymiany okien. Zignorowanie problemu może doprowadzić do sytuacji, kiedy do wnętrza Twojego mieszkania zacznie napływać zimne powietrze, lub co gorsza, w ogóle nie będziesz w stanie zamknąć okna.

Dlaczego warto regulację okien przeprowadzać regularnie?

Nawet jeżeli nie pojawiają się żadne problemy, powinieneś przynajmniej dwa razy do roku przeprowadzić regulację okien. Najlepszym momentem na to będzie lato oraz zima. Systematyczna regulacja pomoże uniknąć sytuacji, kiedy skrzydło okienne opadnie. Przeprowadzenie tej czynności daje też możliwość kontroli ilości powietrza, które dostaje się do wnętrza mieszkania przez okno.

Regulacja okien przed zimą pozwala na ustawienie docisku skrzydła w taki sposób, by zwiększyć szczelność okna. Natomiast regulacja okien przed latem, spowoduje zmniejszenie docisku skrzydła do ościeżnicy, tak żeby poprawić wentylacje domu, wpuszczając do niego więcej powietrza.

Regulacja okien zimą

Kiedy na zewnątrz robi się coraz chłodniej, a Ty zaczynasz się zastanawiać skąd w Twoim domu „wieje” warto w pierwszej kolejności sprawdzić okna. Regulacja okien przed zimą pozwoli Ci zaoszczędzić na ogrzewaniu. Zacznij od sprawdzenia rolek ryglujących w skrzydle. Twoim zadaniem będzie ustawić je tak, by zwiększyć szczelność okna i tym samym ograniczyć napływ zimnego powietrza do środka. Za siłę docisku skrzydła okiennego do ościeżnicy, a także prawidłowe ich położenie odpowiadają okucia. Chcąc zwiększyć siłę docisku, musisz przesunąć rolki ryglujące tak, by znajdowały się bliżej uszczelek. Po pierwszej regulacji warto sprawdzić, czy okno bez problemu się zamyka i otwiera. Jeśli pojawiły się trudności, oznacza to, że skrzydło jest dociśnięte za mocno i powinno zostać nieco odsunięte od uszczelek. Zazwyczaj po dociśnięciu skrzydła do ramy okna, klamka zaczyna nieco ciężej pracować – ta sytuacja jest całkowicie normalna.

regulacja_okien_budvar

Regulacja okien latem

Wraz z nadejściem lata i ciepłego powietrza, warto przeprowadzić kolejną regulację, dzięki której poprawisz wentylację w domu, wpuszczając do niego więcej świeżego powietrza. W tym celu musisz zmniejszyć siłę docisku skrzydła do ościeżnicy. By tego dokonać postępuj odwrotnie niż w przypadku regulacji przed zimą.

Jak regulować wysokość skrzydeł okiennych?

Regulację okien przeprowadza się nie tylko w zależności od pory roku, ale także wtedy, kiedy wystąpią problemy z otwieraniem i zamykaniem. W początkowym okresie użytkowania okien mają one bowiem tendencję do opadania. Należy wtedy wprowadzić niewielkie korekty ustawienia skrzydła. Okucia okienne w dolnym zawiasie odpowiadają za prawidłową wysokość i położenie względem osi zawiasów.

Budvar_regulacja_okna_w_pionie


Aby wyregulować okno w pionie należy ustawić je w pozycji uchylonej.

Krok 1 – Usuń osłonkę zawiasu.
Krok 2 – Dokręć widoczną od góry śrubkę regulacyjną w prawo za pomocą klucza imbusowego SW4. Dzięki temu skrzydło okienne zacznie się unosić.
Krok 3 – Sprawdź, czy okno bez problemu otwiera się i zamyka.
Ważne! Jeżeli pojawią się jakieś problemy (w zależności od potrzeby), musisz nieco poluzować śruby w lewą stronę bądź dokręcić je mocniej w prawo, tak by regulacja przyniosła pożądany efekt.
Krok 4 – Załóż z powrotem osłonkę na zawias.

Chcąc zmienić położenie skrzydła po przekątnej, wyreguluj także okucie znajdujące się w górnej części zawiasu.

Samodzielna regulacja okien – czy warto?

uż wiesz jak ważna jest regulacja okien PCV. W praktyce nie jest ona niczym trudnym i jeśli masz smykałkę do majsterkowania, to jesteś w stanie zrobić to samodzielnie. Co ważne, z naszym poradnikiem przeprowadzisz ją prawidłowo. Dzięki temu poprawisz funkcjonalność swoich okien oraz dostosujesz ustawienia szczelności do panującej pory roku. Jeśli chcesz cieszyć się przez długie lata lekką i bezproblemową pracą swoich okien, zdecydowanie warto je samodzielnie sezonowo regulować!