Słyszysz nieprzyjemne trzaski albo masz trudności w otwieraniu lub zamykaniu drzwi? A może planujesz zamontować drzwi aluminiowe? Nagle stajesz przed pytaniem: jak prawidłowo wyregulować drzwi? Brak wiedzy na ten temat może się okazać niemałym problemem i być naprawdę frustrujący. Naucz się samodzielnej regulacji drzwi wejściowych i spraw, by działały bez szwanku!
Regulacja drzwi wejściowych – po czym stwierdzić, że jest potrzebna?
Dokuczliwe skrzypienie podczas zamykania drzwi potrafi zaskoczyć nas z dnia na dzień. Dlatego warto już wcześniej zwrócić uwagę na pewne sygnały, które mogą wskazywać na potrzebę regulacji drzwi zewnętrznych. Po pierwsze, jeśli drzwi nie zamykają się prawidłowo, może to być znak, że zawiasy w drzwiach aluminiowych wymagają wyregulowania. Po drugie, trudności w otwieraniu lub zamykaniu drzwi, takie jak opór, trzaski lub niepłynne ruchy, mogą również wskazywać na potrzebę regulacji. Warto również zwrócić uwagę, czy przez drzwi nie dostaje się do wnętrza domu zimne powietrze lub deszcz. Może to wskazywać na ewentualne szczeliny między drzwiami a futryną. W takim przypadku należy niezwłocznie rozpocząć regulację drzwi wejściowych. Regularne obserwowanie tych objawów pomoże z dużym wyprzedzeniem zauważyć, kiedy drzwi wymagają regulacji.
Regulacja zawiasów drzwi wejściowych
Istnieją różne typy zawiasów do drzwi aluminiowych. Najpopularniejsze rozwiązania to zawiasy ukryte, rolkowe i nawierzchniowe. W zależności od rodzaju regulacja drzwi aluminiowych na zawiasach będzie się odrobinę różniła. Podstawowe zasady pozostają jednak takie same. Przyjrzyjmy się zatem regulacji zawiasów drzwi wejściowych, na podstawie najpopularniejszych zawiasów czopowych. Zamontowany na górze drzwi zawias ma dwie małe śrubki. Górna śruba pozwala na przesunięcie drzwi w lewo lub prawo, gdy ją odkręcimy lub dokręcimy, dolna śruba kontroluje dociśnięcie drzwi do ramy, regulując stopień ich przylegania w zależności od jej dokręcenia. Zawias dolny posiada jedną śrubkę, która pozwala na ustawienie górnej krawędzi drzwi tak, aby były równo zamknięte. Dzięki jej dokręcaniu lub odkręcaniu można ustawić skrzydło drzwi na przekątnej.
Regulacja pionowa a regulacja pozioma drzwi aluminiowych
Regulacja pionowa i regulacja pozioma to dwie różne metody dostosowywania drzwi aluminiowych w ramie. Regulacja pionowa zawiasów drzwi aluminiowych dotyczy ustawiania górnego lub dolnego brzegu drzwi w ramie, żeby były na odpowiedniej wysokości i dobrze się zamykały. Można jej użyć, by wyeliminować na przykład szuranie drzwi po nierównościach na podłodze. Regulacja drzwi aluminiowych pozioma zaś dotyczy ustawiania drzwi w linii poziomej, tak aby były równo zamknięte. Można jej użyć, żeby skorygować ewentualne nierówności ramy, a drzwi otwierały i zamykały się płynnie.
Regulacja drzwi wejściowych – krok po kroku
Zacznij od regulacji aluminiowych drzwi w pionie. Wykonaj następujące proste czynności:
- Zdejmij osłony ze śrub regulacyjnych w pionie. Znajdują się one zazwyczaj na tej części zawiasu, która jest przymocowana do ramy drzwi.
- Użyj do regulacji aluminiowych drzwi klucza imbusowego. Obracaj śrubkę w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, aby podnieść drzwi wejściowe i w kierunku przeciwnym, aby je opuścić. Najlepiej rozpocząć regulację drzwi wejściowych w pionie od dolnego zawiasu.
- Po wyregulowaniu dolnego zawiasu dokręcaj śrubę w górnym zawiasie, tak długo aż ciężar drzwi zostanie równo rozłożony na obu zawiasach.
Jak wyregulować drzwi w poziomie? Już tłumaczymy. Proces jest dosyć podobny do regulacji drzwi zewnętrznych w pionie.
- Należy usunąć zaślepki na bocznych częściach zawiasów.
- Teraz odkręcaj lub dokręcaj śrubę, aż zauważysz, że problem szurania lub zacinania się drzwi został wyeliminowany.
- Ważne! Nie zwracaj uwagi tylko na to, czy oba zawiasy są równe względem siebie. Najlepiej będzie jeśli użyjesz poziomicy, aby upewnić się, czy Twoje drzwi frontowe są równo wyregulowane, w przeciwnym razie mogą wystąpić inne problemy.
- Po wyregulowaniu dolnego zawiasu należy dokręcić śrubę górnego zawiasu, aż cały ciężar drzwi zostanie równo rozłożony na obu zawiasach.
Oprócz regulacji w poziomie i pionie warto również sprawdzić docisk drzwi. Czasami bywa tak, że drzwi są prawidłowo wyregulowane w poziomie i pionie, ale nadal ciężko się zamykają lub przepuszczają wilgoć.
Wtedy należy sprawdzić również docisk skrzydła drzwi do ościeżnicy.
- Otworzyć pokrywę śrub docisku. Śruby te znajdują się zazwyczaj w dolnej części zawiasów.
- Za pomocą klucza imbusowego dokręcamy te śruby, obracając je zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W ten sposób dociskamy zawiasy do ościeżnicy.
- Powtarzamy ten krok dla wszystkich zawiasów.
- Następnie sprawdzamy, czy docisk drzwi jest poprawny. Wkładamy kartkę papieru pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem drzwi na zewnątrz i zamykamy drzwi. Jeśli kartka pozostaje na miejscu i jej wyjęcie wymaga wysiłku, to oznacza, że regulacja drzwi aluminiowych została wykonana prawidłowo.
Pamiętaj, że w przypadku nowo zamontowanych aluminiowych drzwi najlepiej wykonać wszystkie kroki regulacji drzwi wejściowych po kolei.