Zapisz się
i odbierz darmowy poradnik
„Okna do domu - jakie wybrać?”

Okno nieotwierane FIX – gdzie je zamontować i dlaczego?

Okna fix Budvar Centrum

Dlaczego montuje się okna nieotwierane, czyli tzw. FIX?

Okna nieotwierane cechują się bardzo dużą szczelnością w odróżnieniu od okien z funkcją otwierania, które z powodu konstrukcji zawsze będą mniej szczelne. Wiele osób decyduje się na montaż okien nieotwieranych, by zapewnić sobie ładny, naturalny widok z okna, a tym samym nie narażać się na niepotrzebną utratę ciepła, a tym samym dodatkowe koszta. Ponadto fixy są tańszym rozwiązaniem od okien tradycyjnych (rozwiernych i uchylnych), różnica w cenie może wynosić nawet 35%. Cena jest niższa, ponieważ w takim oknie przewidziana jest mniejsza liczba dodatkowych elementów okna.

Okna FIX montowane są zazwyczaj w miejscach, gdzie chcemy doświetlić pomieszczenie. Ich możliwości są ogromne w porównaniu do okien tradycyjnych o tych samych wymiarach zewnętrznych. Wpuszczają dużo większą ilość światła, ponieważ powierzchnia szyby jest większa.

Masa szklenia oraz wytrzymałość okuć i miejsce osadzenia okien otwieranych są czasami dużymi przeszkodami w ich montażu. Okna FIX także mają pewne ograniczenia, jeżeli chodzi o konstrukcje, które możemy tworzyć. Skrzydła okna zazwyczaj nie mogą mieć więcej niż 120-130 cm szerokości (czasami mogą być nieco większe). Warto także pamiętać, że otwierane skrzydło może zabierać przestrzeń w pomieszczeniu, dlatego nie sprawdza się we wszystkich mieszkaniach. Nawet jeżeli możemy pozwolić sobie na zagospodarowanie w ten sposób przestrzeni, to warto zastanowić się, czy lepiej nie będzie wykorzystać jej w nieco inny sposób.

okna fix

Gdzie montuje się okna nieotwierane?

Zazwyczaj okna typu FIX montowane są w budynkach użyteczności publicznej. Można je także zamontować w domu w pomieszczeniach, które wymagają doświetlenia, a zapewnienie odpowiedniej wentylacji nie jest priorytetem.

Salon na parterze jest miejscem, gdzie duże okna fix wpasowują się idealnie. Duże przeszklenie w tym pomieszczeniu nie tylko dostarczają odpowiednią ilość światła, ale także ogrzewają wnętrze, zapewniając przytulną atmosferę. Kolejnymi pomieszczeniami, w których montuje się takie okna, są garaż, piwnica oraz pomieszczenia gospodarcze. Pomieszczenia takie wymagają niewielkiego doświetlenia, które zapewnią okna FIX. Montaż okien, które będą się otwierały i uchylały, może generować dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Niedużych rozmiarów okna stałe sprawdzają się idealnie w pomieszczeniach, które wymagają doświetlenia i nie potrzebują wentylacji i dopływu powietrza. W domowych pomieszczeniach montaż jedynie okien stałych jest niemożliwy, a połączenie okna fix i otwieranego jest trudny, ponieważ grubości ram mogą się znacznie różnić. Chcąc zniwelować tę różnicę, można zastosować specjalne profile wyrównujące te rozbieżności.

Montaż okien nieotwieranych

Montaż okien nieotwieranych, szczególnie dużych przeszkleń warto by był przeprowadzony przez ekipę doświadczonych montażystów. Duże okno nieotwierane, jest nie tylko ciężkie, ale przede wszystkim do jego montażu często nie wystarczy wyjąć skrzydła z ościeżnicy. Zdarza się, że konieczne jest także wymontowanie pakietu szybowego, który także może sporo ważyć.

W przypadku montażu dużych przeszkleń, ciepły montaż jest standardem. Pojawienie się nieszczelności wokół takiego okna sprawiałyby, że straty ciepła będą większe niż w przypadku okien o tradycyjnych rozmiarach.

okno fix i otwierane_budvar

Fix w skrzydle i w ramie

Zazwyczaj okno typu fix szklone jest bezpośrednio w ramie, to właśnie tego typu przeszklenia często spotykane są w witrynach sklepowych, czy biurowych. To rozwiązanie jest zazwyczaj tańsze od stałych przeszkleń w skrzydle. Większość osób nie jest nawet w stanie odróżnić okien nieotwieranych z przeszkleniami w skrzydle od tradycyjnych okien otwieranych. A znalezienie różnicy jest naprawdę łatwe, ponieważ fixy od tradycyjnych okien różni brak okuć!

Osadzenie okna stałego w skrzydle może być rozwiązaniem problemu, pojawiającym się przy montażu okna fix i otwieranego, czyli różnej szerokości ramy. Niestety decydują się na to rozwiązanie, nie zaoszczędzimy za wiele, bo co najwyżej 15%.

kupuj bezpiecznie okna


Znajdź najbliższy salon
×