Logo
Gdzie kupić

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy poradnik “Jak pielęgnować okna PCV i aluminiowe”

Okna pvc

3 minuty do czytania

Okno nieotwierane FIX – gdzie je zamontować i dlaczego?

Okna nieotwierane, inaczej zwane oknami stałymi lub oknami typu FIX to typ okien cieszących się coraz większą popularnością na rodzimym rynku stolarki okiennej. Z wyglądu przypominają witryny sklepowe. Nie posiadają klamek, okuć, ani możliwości otwierania, za to duże panoramiczne przeszklenia gwarantują niczym nieograniczony widok. Pasują zarówno do nowoczesnych konstrukcji, jak i klasycznych mieszkań i domów. Często towarzyszą innym większym systemom okiennym, jako ich uzupełnienie. Jakie są zalety okien FIX oraz gdzie najlepiej je zamontować?

Dlaczego montuje się okna nieotwierane, czyli tzw. FIX?

Okna nieotwierane typu FIX cechują się bardzo dużą szczelnością, w odróżnieniu od okien z funkcją otwierania, które z powodu konstrukcji zawsze będą mniej szczelne. Wiele osób decyduje się na okna nieotwierane, aby zapewnić sobie ładny, naturalny i panoramiczny widok, a tym samym nie narażać się na niepotrzebną utratę ciepła – czyli dodatkowe koszty. Okna stałe typu FIX, z uwagi na to, że nie posiadają okuć oraz innych elementów służących funkcji otwierania, są tańszym rozwiązaniem od okien tradycyjnych (rozwiernych i uchylnych)i ich cena może być niższa nawet o 35%.

Duże Okna FIX montowane są zazwyczaj w miejscach, w których chcemy doświetlić pomieszczenie. Ich możliwości są lepsze w porównaniu do okien tradycyjnych o tych samych wymiarach zewnętrznych. Wpływ na to ma powierzchnia szyby, która montowana bezpośrednio w ramie jest dużo większa i dzięki temu wpuszcza zdecydowanie więcej światła do pomieszczenia. Można zauważyć zwiększoną popularność tego typu okien FIX i częstsze montowanie ich np. w jadalni lub w salonie.

Masa szklenia oraz wytrzymałość okuć i miejsce osadzenia okien otwieranych są czasami dużymi przeszkodami w ich montażu. Okna FIX także mają pewne ograniczenia, jeżeli chodzi o konstrukcje, które możemy tworzyć. Skrzydła okna zazwyczaj nie mogą mieć więcej niż 120-130 cm szerokości (czasami mogą być nieco większe). Warto także pamiętać, że otwierane skrzydło może zabierać przestrzeń w pomieszczeniu, dlatego nie sprawdza się we wszystkich mieszkaniach. Nawet jeżeli możemy pozwolić sobie na zagospodarowanie w ten sposób przestrzeni, to warto zastanowić się, czy lepiej nie będzie wykorzystać jej w nieco inny sposób.

Okno stałe fix w ramie

Gdzie montuje się okna nieotwierane?

Zazwyczaj okna nieotwierane typu FIX montowane są w budynkach użyteczności publicznej, ale okna stałe można także zamontować w domu – w pomieszczeniach, które wymagają doświetlenia, a zapewnienie odpowiedniej wentylacji nie jest priorytetem.

Duże okno fix znajdujące się w salonie to przykład rozwiązania, gdzie okna stałe wpasowują się idealnie do pomieszczenia. Przeszklenie jakim charakteryzują się okna nieotwierane nie tylko dostarcza odpowiednią ilość światła, ale także ogrzewa wnętrze, zapewniając przytulną atmosferę. Okna fix znajdują swoje wykorzystanie również w takich miejscach jak garaż, piwnica oraz pomieszczenia gospodarcze. Wymagają one niewielkiego doświetlenia, które również mogą zapewnić okna typu FIX w odpowiednim rozmiarze. Montaż okien bez otwierania ponadto będzie lepszym rozwiązaniem, ponieważ te, które będą się otwierały i uchylały, mogą generować dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Niedużych rozmiarów okna stałe sprawdzają się idealnie w pomieszczeniach, które wymagają doświetlenia i nie potrzebują wentylacji i dopływu powietrza. W domowych pomieszczeniach montaż jedynie okien stałych jest niemożliwy, a połączenie okna fix i otwieranego jest trudny, ponieważ grubości ram mogą się znacznie różnić. Chcąc zniwelować tę różnicę, można zastosować specjalne profile wyrównujące te rozbieżności.

Montaż okien nieotwieranych

Montaż okien nieotwieranych, szczególnie dużych przeszkleń warto by był przeprowadzony przez ekipę doświadczonych montażystów. Duże okno nieotwierane, jest nie tylko ciężkie, ale przede wszystkim do jego montażu często nie wystarczy wyjąć skrzydła z ościeżnicy. Zdarza się, że konieczne jest także wymontowanie pakietu szybowego, który także może sporo ważyć.

W przypadku montażu dużych przeszkleń, ciepły montaż jest standardem. Pojawienie się nieszczelności wokół okna FIX sprawiałyby, że straty ciepła będą większe niż w przypadku okien o tradycyjnych rozmiarach.

Okna nieotwierane typu fix

Fix w skrzydle i w ramie

Zazwyczaj okno typu FIX szklone jest bezpośrednio w ramie (to tańsze rozwiązanie od stałych przeszkleń w skrzydle) i to właśnie tego typu przeszklenia często spotykane są w witrynach sklepowych czy biurowych. Dużo osób, na pierwszy rzut oka nie potrafi odróżnić okien nieotwieranych od tych rozwiernych czy rozwierno-uchylnych. A znalezienie różnicy jest naprawdę łatwe – wystarczy przyjrzeć się zawiasom, a raczej ich braku. Okno FIX w ramie nie posiada żadnych okuć!

Osadzenie okna stałego w skrzydle może być rozwiązaniem problemu, pojawiającym się przy montażu okna fix i otwieranego, czyli różnej szerokości ramy. Niestety decydują się na to rozwiązanie, nie zaoszczędzimy za wiele, bo co najwyżej 15%.

kupuj bezpiecznie okna

Znajdź salon

Porozmawiaj ze specjalistą.
Infolinia 695 550 044