Zapisz się
i odbierz darmowy poradnik
„Okna do domu - jakie wybrać?”

Kiedy montować okna w nowym domu?

Okna w nowym domu

Stan surowy zamknięty- co oznacza?

W prawie budowlanym nie ma jednoznacznej definicji, która wyjaśniałaby ten termin. Przyjęło się jednak, że oznacza on zamknięcie domu poprzez montaż stolarki okiennej i drzwiowej – w finalnej fazie surowego stanu zamkniętego nie ma już otwartych otworów w bryle budynku. Termin ten może być jednak dowolnie interpretowany przez firmy wykonawcze, w związku z czym przed podpisaniem umowy, warto dokładnie określić jakie prace będą wchodziły poszczególne etapy budowy.

Montaż nowych okien_Budvar

Najlepszy moment na montaż okien

Montaż okien i drzwi w domu powinien nastąpić po zakończeniu tzw. prac mokrych, a przed wykończeniem elewacji. W momencie zamykania budynku, jego mury powinny być osuszone, co związane jest z ograniczoną cyrkulacją powietrza wewnątrz budynku. Okna uniemożliwiają swobodny przepływ powietrza, przez co budynek będzie schnął o wiele wolniej.

Powolniejszy proces wysychania budynku od wewnątrz, to jednak dopiero początek problemów, jakie mogą się pojawić. Zbyt wczesny montaż okien może prowadzić bowiem do ich trwałego uszkodzenia. W zamkniętym budynku nadmiar wilgotnego powietrza będzie skraplał się i osadzał na elementach wewnątrz powodując ich niszczenie.

okna w domu

Montaż okien PCV, aluminiowych i drewnianych

Decyzja o montażu okien, będzie również uzależniona od rodzaju materiału z którego okna są wykonane. Najbardziej narażone na odkształcenia będą okna drewniane, które wskutek zbyt dużej wilgotności powietrza będą traciły swoją pierwotną formę, a co za tym idzie pełnie właściwości. Jeśli zależy nam na szybkim ukończeniu budowy i montaż okien będzie rozpoczęty jeszcze w trakcie wykonywania tzw. prac mokrych, warto postawić na okna PCV lub okna aluminiowe, które są odporniejsze na negatywne działanie wilgoci. Ryzyko uszkodzenia tego rodzaju okien będzie znacznie mniejsze, pod warunkiem zadbania o odpowiednią temperaturę i wentylację wewnątrz budynku.

Montaż okien

Montaż okien a pora roku

Biorąc pod uwagę proces budowy domu, najlepszą porą na montaż okien okazuje się być wiosna i jesień. To właśnie wtedy następuję zazwyczaj zamknięcie budynku a prace wykończeniowe przenoszą się do wnętrza domu. Montaż powinien odbywać się w temperaturze dodatniej, choć zimą również jest możliwy. W przypadku spadku temperatury poniżej zera, należy pamiętać jednak o użyciu specjalnych materiałów montażowych, które przeznaczone są do stosowania w temperaturze ujemnej. W przeciwnym razie montaż może być nieszczelny.

WSKAZÓWKA: Już na etapie stanu surowego zamkniętego bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie domu przed potencjalnymi włamaniami. Budynek z nową stolarką pozostawiony bez nadzoru może stanowić łakomy kąsek dla włamywaczy. Aby oszczędzić sobie nieprzyjemnych niespodzianek i dodatkowych kosztów, warto zamontować alarm lub monitoring, aby mieć stały nadzór nad budynkiem.


Znajdź najbliższy salon
×