Zapisz się
i odbierz darmowy poradnik
„Okna do domu - jakie wybrać?”

Kiedy montować okna w nowym domu?

Okna w nowym domu

Stan surowy zamknięty- co oznacza?

W prawie budowlanym nie ma jednoznacznej definicji, która wyjaśniałaby ten termin. Przyjęło się jednak, że oznacza on zamknięcie domu poprzez montaż stolarki okiennej i drzwiowej – w finalnej fazie surowego stanu zamkniętego nie ma już otwartych otworów w bryle budynku. Termin ten może być jednak dowolnie interpretowany przez firmy wykonawcze, w związku z czym przed podpisaniem umowy, warto dokładnie określić jakie prace będą wchodziły poszczególne etapy budowy.

Montaż nowych okien_Budvar

Najlepszy moment na montaż okien

Montaż okien w domu powinien nastąpić po wybudowaniu ścian i zamontowaniu pokrycia dachowego, a przed rozpoczęciem nakładania tynków wewnętrznych i zewnętrznych. Bardzo ważne jest aby po zamknięciu budynku i przejściu to tzw. prac mokrych zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Okna uniemożliwiają swobodny przepływ powietrza, przez co budynek będzie schnął o wiele wolniej.

Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza w budynku może prowadzić również do trwałego uszkodzenia stolarki okiennej. W szczelnie zamkniętym budynku nadmiar wilgotnego powietrza będzie skraplał się i osadzał na elementach wewnątrz powodując ich niszczenie.

Montaż okien

Montaż okien a pora roku

Biorąc pod uwagę proces budowy domu, najlepszą porą na montaż okien okazuje się być wiosna i&nbspjesień. To właśnie wtedy następuję zazwyczaj zamknięcie budynku a prace wykończeniowe przenoszą się do wnętrza domu. Montaż powinien odbywać się w temperaturze dodatniej, choć zimą również jest możliwy. W przypadku spadku temperatury poniżej zera, należy pamiętać jednak o&nbspużyciu specjalnych materiałów montażowych, które przeznaczone są do stosowania w&nbsptemperaturze ujemnej. W przeciwnym razie montaż może być nieszczelny.

WSKAZÓWKA: Już na etapie stanu surowego zamkniętego bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie domu przed potencjalnymi włamaniami. Budynek z nową stolarką pozostawiony bez nadzoru może stanowić łakomy kąsek dla włamywaczy. Aby oszczędzić sobie nieprzyjemnych niespodzianek i dodatkowych kosztów, warto zamontować alarm lub monitoring, aby mieć stały nadzór nad budynkiem.


Znajdź najbliższy salon
×