Logo
Gdzie kupić

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy poradnik “Jak pielęgnować okna PCV i aluminiowe”

Okna pvc

2 minuty do czytania

Montaż okien – kiedy montować okna w nowym domu?

Budowa domu to wielka inwestycja, w którą zaangażowanych jest wiele osób, począwszy od inwestora, architekta, przez ekipy budowalne, hydraulika, elektryka, glazurnika, po specjalistów od wykończenia wnętrz. Czy wiesz jednak w którym momencie powinny zostać zamontowane okna w nowobudowanym domu? Kiedy zamówić u producenta okien i drzwi termin ciepłego montażu, aby optymalnie wykorzystać właściwości termiczne okien?

Co oznacza stan surowy zamknięty?

Stan surowy zamknięty to termin, który w prawie budowlanym nie ma jednoznacznej definicji. Przyjęło się jednak, że oznacza on zamknięcie domu poprzez montaż stolarki otworowej (czyli stolarki okiennej i drzwiowej). W finalnej fazie surowego stanu zamkniętego nie ma już otwartych otworów w bryle budynku. Termin ten może być jednak dowolnie interpretowany przez firmy wykonawcze, w związku z czym przed podpisaniem umowy, warto dokładnie określić jakie prace będą wchodziły w poszczególne etapy budowy.

Prawidłowy montaż okien PVC

Kiedy najlepiej montować okna w domu?

Montaż okien plastikowych w nowym domu powinien nastąpić po wybudowaniu ścian i zamontowaniu pokrycia dachowego, a przed rozpoczęciem nakładania tynków wewnętrznych i zewnętrznych. Bardzo ważne jest aby po zamknięciu budynku i przejściu to tzw. prac mokrych zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Po przeprowadzonym montażu okien o wiele trudniej zadbać o swobodny przepływ powietrza, przez co budynek będzie schnął o wiele wolniej.

Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza w budynku może prowadzić również do trwałego uszkodzenia stolarki okiennej. W szczelnie zamkniętym budynku nadmiar wilgotnego powietrza będzie skraplał się i osadzał na elementach wewnątrz powodując ich niszczenie.

Temperatura a montaż okien PVC

Montaż okien plastikowych a temperatura i pora roku

WSKAZÓWKA: Już na etapie stanu surowego zamkniętego bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie domu przed potencjalnymi włamaniami. Budynek z nową stolarką okienną pozostawiony bez nadzoru może stanowić łakomy kąsek dla włamywaczy. Aby oszczędzić sobie nieprzyjemnych niespodzianek i dodatkowych kosztów, warto zamontować alarm lub monitoring, aby mieć stały nadzór nad budynkiem.

Znajdź salon

Porozmawiaj ze specjalistą.
Infolinia 695 550 044