Logo
Gdzie kupić

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy poradnik “Jak pielęgnować okna PCV i aluminiowe”

Okna pvc

3 minuty do czytania

Jak prawidłowo zmierzyć okno?

Przed zakupem nowych okien wielu klientów zadaje sobie pytanie: “Jak mierzyć okno?”.
Standardowe wymiary okien z całą pewnością ułatwiają tę kwestię, niemniej należy się zorientować w rozmiarach okien i tym jak zmierzyć okna do wymiany. W naszym artykule postanowiliśmy przybliżyć temat dostępnych rozmiarów okien oraz przedstawić jak się mierzy okna prawidłowo.

Standardowe wymiary okna – wysokość, szerokość i grubość okna

Obecnie możliwe jest dopasowanie rozmiarów okien dowolnie do preferencji klienta. Ponadto prawo budowlane nie określa jakie rozmiary okien powinien posiadać dany budynek. Nieograniczony wybór, jeśli chodzi o szerokość okna, grubość ramy okiennej czy wysokości okien w domu umożliwia ich idealne wkomponowanie w fasadę naszego domu. Aktualne trendy w architekturze sugerują wybór bardzo dużych okien, nierzadko tworzących efekt szklanej ściany. Nie jest to niestety najbardziej ekonomiczna wersja okna. Typowe wymiary okien są w tym przypadku znacznie tańszą opcją i dlatego rozmiary okien standardowych cieszą się wciąż dużym zainteresowaniem.
Choć rozmiary okien zostały określone przez normę branżową BN-85/7153-02, trzeba wziąć pod uwagę, że wymiary standardowych okien mogą się nieznacznie różnić w zależności od producenta. Standardowe wymiary okien są raczej odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów, poszukujących ekonomicznych i prostych rozwiązań. Jest to ciekawa opcja dla dużych inwestorów i deweloperów, ponieważ okna o standardowych wymiarach są zwyczajnie tańsze. Najczęściej wybierane są okna o wymiarach 1165 × 1135 mm lub 1465 × 1435 mm. Jeżeli zaś chodzi o nowoczesne domy jednorodzinne, to zazwyczaj o rozmiarze okien decyduje architekt. Potrzeba swobodnego wyboru szerokości czy nawet grubości okna sprawia, że wybór najczęściej pada na okna o nietypowych wymiarach

Otwory okienne a wymiary okien

Otwory okienne a wymiary okien to istotny temat, z którym należy się zapoznać przed pomiarem okien oraz ich wymianą. Oprócz szerokości okna i wysokości okna należy wziąć również pod uwagę inne parametry, takie jak ilość skrzydeł, a także grubość okna czy na jakiej wysokości okno zostanie zamontowane. Te wszystkie informacje ułatwią nam określenie, o ile większy otwór od okna będzie najlepszy dla naszego budynku. Oczywiście istnieją standardowe wymiary otworów okiennych, niemniej jest to kwestia, którą warto dobrze przemyśleć i wyliczyć. Należy pamiętać, by zachować właściwe proporcje między wymiarem okien a otworem. Okno musi być nieco mniejsze od otworu, w którym będzie montowane, gdyż potrzebne jest miejsce, czyli tak zwany luz montażowy, gdzie będziemy mogli umiejscowić na przykład uszczelniacz. Ponadto, gdy jest ciepło, okno może się delikatnie powiększyć, a zimą kurczyć, co jest spowodowane naturalnymi właściwościami danego materiału. Jeśli okno nie ma miejsca na “”oddychanie””, może dojść do jego deformacji.
Należy również dokonać pomiarów w kilku punktach, ponieważ nawet standardowe wymiary otworów okiennych nie zawsze są idealne i może się okazać, że okno jest węższe u góry niż u dołu. Jeżeli czujesz, że nie nie jesteś w stanie sam wyliczyć różnicy między otworem okiennym a wymiarem okien, to najlepszym rozwiązaniem będzie poproszenie o pomoc firmę, u której zamierzasz kupić okna.

Jak mierzyć okno?

Jeżeli wybrałeś już wymiary okien, to możesz sprawdzić jak mierzyć okno, by idealnie pasowało do Twojego domu. Pierwszego, orientacyjnego wymiarowania okien możesz dokonać samodzielnie. Zastanawiasz się jak zmierzyć otwór okienny pod montaż okna? W naszym poradniku wideo pokażemy Ci jak zmierzyć okno w prawidłowy sposób. Dzięki temu łatwiej będzie wycenić stolarkę w salonie sprzedaży lub sklepie internetowym. Niezależnie od tego, czy szukasz informacji jak wymierzyć okno w stanie surowym, czy po prostu chcesz wymienić stare okna na nowe, należy pamiętać, że pomiar okna powinien zostać wykonany starannie.

Jak obliczyć powierzchnię okna?

Wiedza jak obliczyć powierzchnię okna, pomoże Ci we właściwy sposób zaplanować ilość światła dziennego w pomieszczeniu. W prawie budowlanym znaleźć można szczegółowe informacje jak obliczyć m2 okna, jednak najłatwiej będzie zapamiętać, że stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi powinien wynosić nie mniej niż 1:8. Są to parametry dla pomieszczeń użytkowanych przez ludzi. W zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia stosunek powierzchni okien będzie się nieco różnił. Celem tej zasady jest optymalne oświetlenie przestrzeni mieszkalnej oraz spełnienie norm dotyczących światła dziennego w budynku.

Po co dokonywać pomiaru okien?

Jeśli już wiesz, jak zmierzyć okna do wymiany oraz jakie wymiary okien do domu będą w Twoim przypadku idealne, to już połowa sukcesu. Następnym krokiem jest określenie czy chcesz wyposażyć okna w dodatkowe akcesoria. W tym celu warto sprawdzić jak zmierzyć okna do rolet. Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na okna narożne, okna jednoskrzydłowe lub okna dwuskrzydłowe, wymiary powinny zostać solidnie przeprowadzone.

Jak wykonać pomiar okna i wymienić je na nowe?

Jak zmierzyć otwór okienny pod montaż okna?

Jak wykonać pomiar pod montaż drzwi wejściowych?

Jak mierzyć rolety zewnętrzne- montaż do wnęki?

Dokładny pomiar przed zamówieniem

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje okna zostaną prawidłowo zamontowane i zachowają pełnie swoich właściwości na długie lata, powierz finalny pomiar i montaż autoryzowanej grupie montażowej swojego sprzedawcy.

Znajdź salon

Porozmawiaj ze specjalistą.
Infolinia 695 550 044