Porównanie okien PVC

Parametry
Design
Wysokość złożenia *
Liczba uszczelek
Paleta kolorów
Typ ościeżnicy
Uw **
Przytrzymaj i przesuń
Perfekcyjna izolacja
krawędzie proste
129 mm
3
20
standardowa
0,57 W/m2K
Przytrzymaj i przesuń
Nowość
krawędzie proste
112 mm
3
20
standardowa, renowacyjna
0,69 W/m2K
Przytrzymaj i przesuń
Nowatorska forma
krawędzie owalne
112 mm
2/3
20
standardowa, renowacyjna, monoblok
0,75 W/m2K
Przytrzymaj i przesuń
27% więcej światła
krawędzie owalne
105 mm
2/3
20
standardowa, renowacyjna, monoblok
0,87 W/m2K
Przytrzymaj i przesuń
Klasyka
krawędzie owalne
112 mm
2
5
standardowa, renowacyjna, monoblok
0,87 W/m2K
Przytrzymaj i przesuń
Klasyka
krawędzie proste
112 mm
2
5
standardowa, renowacyjna, szwajcarska
0,87 W/m2K
* - wysokość złożenia dla standardowej ramy
** wartość Uw uzyskana wg normy DIN EN ISO 10077-2 dla okna referencyjnego jednoskrzydłowego o wym. 1230 x 1480 mm z opcją standardowej dwukomorowej szyby z ciepłą ramką




Jakie okna wybrać - najważniejsze parametry okien PCV na które należy zwracać uwagę?



Dobrze dobrane okna to nie tylko świetny design i idealne dopasowanie sylwetki stolarki okiennej do budynku, ale również obniżenie kosztów ogrzewania czy zmniejszenie hałasu docierającego z zewnątrz. Warto wiedzieć które parametry okien PCV, odpowiadają za określone właściwości.
Współczynnik przenikania ciepła liczony na całym oknie Uw (wyrażany jednostką W/m2K)

Parametr określany jako Uw rozumiany jest jako ilość ciepła, które przenika przez 1m2 płaskiej przegrody w ciągu 1 godziny, przy różnicy temperatury powietrza na poziomie 1 stopnia Celsjusza (1K) po obu stronach: w środku budynku i na zewnątrz. Co jest charakterystyczne – im mniejsza wartość tego parametru, tym lepiej dla naszego portfela. Dlaczego? Bo im niższe Uw tym lepsza izolacja termiczna i mniejsza utrata energii przez okno. Parametry ciepłych okien plastikowych można poznać właśnie po tym wskaźniku. Jeżeli chcemy myśleć o oknach energooszczędnych parametr Uw nie może być wyższy niż 0,9 W/m2K. Budownictwo pasywne posiada jeszcze mocniej wyśrubowane normy i mówimy tu o wskaźniku maksimum 0,8 W/m2K. Warto wiedzieć, że im większa powierzchnia przeszklenia w stosunku do ramy, tym lepsza izolacja termiczna produktu (czyli niższe Uw).

Przepuszczalność energii cieplnej g

Kolejny ze wskaźników opisujących termoizolację to przepuszczalność cieplna. Współczynnik g definiuje ilość energii słonecznej padającej na zewnętrzną powłokę szyby i przepuszczanej do środka pomieszczenia. Wysoka wartość g przydaje się zimą, gdyż więcej energii przedostaje się do wnętrza budynku i może łatwiej go ogrzać, latem nie jest to jednak już takie korzystne, gdyż zbyt wysoki przepływ energii może powodować zbyt wysoką temperaturę i przegrzewanie. W polskich warunkach najlepszym rozwiązaniem będzie kompromis między niższym a wyższym wskaźnikiem g.

Współczynnik izolacyjności akustycznej Rw

Wskaźnik Rw odnosi się do ilości hałasu, który przenika przez okna ze środowiska zewnętrznego. W przeciwieństwie do współczynnika Uw, który powinien być jak najniższy, dla dobrej izolacyjności akustycznej powinniśmy dążyć do jak najwyższej wartości Rw. Mogą nam w tym pomóc np. szyby dźwiękochłonne lub grubsze pakiety szybowe o specjalnej budowie.






Jakie są standardowe wymiary okien?



Współczesne technologie w produkcji stolarki okiennej praktycznie nie posiadają zbyt wielu ograniczeń, dlatego też kształty i wymiary okien zamawianych do domów mogą być naprawdę różnorodne. W zdecydowanej większości przypadków okna produkowane są pod konkretny wymiar wskazany przez inwestora. W branży stolarki przyjęło się jednak wskazywać na okna nie tyle standardowe, co referencyjne. To do nich odnoszą się wartości wskaźników prezentowane w ofertach producentów. I tak referencyjny wymiar okna jednoskrzydłowego to 1230 x 1480 mm (powierzchnia 1.82 m2). Referencyjne okno balkonowe to 1000 x 2100 mm (powierzchnia 2.10 m2), zaś referencyjne wymiary okien i drzwi tarasowych to 3000 x 2300 mm (powierzchnia 6.90 m2).






Co ile lat wymieniać okna PCV?



Wymiana okien w mieszkaniu czy w domu to wydatek dość kosztowny. Plastikowa stolarka dobrej jakości powinna wystarczyć na 15-20 lat intensywnego użytkowania. W międzyczasie warto przeprowadzać sezonową regulację okuć i konserwację uszczelek. Wskazówką, która podpowie nam, że nadszedł już czas na wymianę okien to zauważenie pogorszenia ich właściwości termicznych lub akustycznych. Pęknięcie szyby może być również pretekstem do wymiany całej stolarki, najlepiej jednak aby uszkodzenie ocenił fachowiec, gdyż w wielu przypadkach wystarczy jedynie odpowiednio przeprowadzone szklenie. Wymiana okien plastikowych na nowe powinna odbywać się w ciepłych miesiącach: od kwietnia do października – zdecydowanie się na montaż późną jesienią lub zimą może spowodować, że okna nie spełnią oczekiwanych wymagań termoizolacyjnych.






Ile i jakie uszczelki warto kupić do okien PCV?



Uszczelki do okien plastikowych spełniają bardzo ważną funkcję, ponieważ odpowiadają m.in. za izolację termiczną, akustyczną oraz wodoszczelność. Standardowe okno może być wyposażone w dwie uszczelki (system AD) lub trzy (system MD). Dodatkowe uszczelnienie ma znaczenie, jeżeli zależy nam za zaoszczędzeniu funduszy przeznaczonych na ogrzewanie pomieszczeń. 3 uszczelka zapewnia dodatkową ochronę przed zimnem i wilgocią, a nawet niekontrolowanym ruchem powietrza. W perspektywie kilku lat taka inwestycja z pewnością się zwróci. Jeżeli w momencie zakupu nie jesteś jeszcze przekonany czy chcesz zdecydować się na system MD, wybierz konstrukcję okienną z innowacyjnym klipsem 3 uszczelki. Dedykowane produkty Budvar posiadają możliwość zamocowania dodatkowego uszczelnienia w późniejszym czasie – bez konieczności demontażu całego okna.
Okna Budvar wyposażone w klips 3 uszczelki to: T-Passive Classic oraz T-Slim. Trzecia uszczelka w standardzie została zastosowana natomiast w oknach: T-Passive Perfekt, T-Passive Perfekt Forte oraz T-Passive Energy.






Jakie są dostępne kolory okien plastikowych?



Dzięki szerokiej gamie dostępnych kolorów oklein (gładkie lub drewnopodobne, od klasycznej bieli po najmodniejsze kolory ziemi), o zdumiewająco pięknych, niemal niewidocznych zgrzewach, a także dzięki możliwości łączenia kolorów (bikolor – jeden kolor na zewnątrz, inny na wewnątrz), okna plastikowe Budvar można idealnie dopasować do wyglądu każdego budynku. Dodatkowo, produkty T-Comfort można wyposażyć w aluminiowe nakładki, a te już mogą przybrać dowolny kolor z szerokiej palety RAL. O tym, jaki kolor okien PCV przyjmie stolarka w twoim domu, zadecyduje wyobraźnia.






Co to jest i jak dobrać ościeniżce okienną?



Na pytanie co to jest ościeżnica odpowiedź może być krótka – to po prostu rama okienna lub drzwiowa, czasami mylnie nazywana także futryną. Konkretnie w przypadku okien ościeżnicą określamy nieruchomą ramę osadzoną w ościeżu, czyli w otworze okiennym wewnątrz ściany budynku. Dopiero do niej montuje się na zawiasach skrzydła okienne lub – jak w przypadku okien fix - bezpośrednie przeszklenie. Ramy, czyli ościeżnice mogą być różne: mówimy o ramie standardowej, renowacyjnej, monoblok czy ramie szwajcarskiej.
•Rama renowacyjna na przykład stosowana jest często przy renowacji starych, zabytkowych budynków, gdzie nie ma możliwości ingerencji w elewację. Od strony wewnętrznej ramy renowacyjne maskują stare profile okienne. Od strony zewnętrznej zaś istnieje możliwość zamontowania listew maskujących lub profili kątowych, by uzyskać idealną estetykę.
•Rama monoblok przeznaczona jest do okien montowanych w warstwie ocieplenia. Dzięki specjalnej konstrukcji maskuje ona ocieplenie, zapobiegając tym samym powstawaniu mostków termicznych. Wewnętrzna część ramy monoblok zapewnia estetyczny montaż od wewnątrz pomieszczenia, bez konieczności stosowania obróbek tynkarskich.
•Rama szwajcarska (inaczej nazywana ramą CH) jest rozwiązaniem popularnym głównie – jak sama nazwa wskazuje – na rynku szwajcarskim. Profile z ramą CH charakteryzują się solidną konstrukcją oraz doskonałymi właściwościami termicznymi (izolacja wprowadzona jest pomiędzy dodatkowe płetwy ramy, co zapewnia doskonałe parametry cieplne.






Czym jest i jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła (uw) okna?



Uw to wskaźnik, który ma duże znaczenie przy wyborze odpowiednich okien do domu i mieszkania. Im niższy wynik, tym mamy do czynienia z cieplejszym, a co za tym idzie bardziej energooszczędnym oknem. Uw okna wyrażany jest w jednostkach W/m2K, gdzie K to Kelvin, a W to Wat. Najprościej mówiąc,współczynnik przenikania ciepła okna
okna to ilość ciepła jaka przeniknie przez 1m2 okna w czasie jednej godziny, przy różnicy temperatury powietrza, po obu jego stronach, wynoszącej 1K.
Na wysokość Uw ma wpływ wiele czynników, m.in.:
• budowa profili okiennych, ilość komór, ich wielkość oraz sposób ułożenia
• ilość oraz rodzaj zastosowanych pakietów szybowych
• wyposażenie, bądź nie, w ciepłą ramkę dystansową
• Ilość kwater w całej konstrukcji.




Dodaj produkty do porównywarki
Znajdź najbliższy salon
×