Logo
Gdzie kupić

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy poradnik “Jak pielęgnować okna PCV i aluminiowe”

Okna pvc

3 minuty do czytania

Porównanie okien PCV – jakie okna plastikowe wybrać?

Budując swój własny kąt, prędzej czy później każdy staje przed dylematem: jakie okna wybrać do nowego domu? Chcemy, by były ciepłe, dobrze chroniły przed hałasami z zewnątrz, a na dodatek pasowały wizualnie do fasady budynku. Na szczęście parametry dobrych okien plastikowych są na tyle zróżnicowane, że każdy z pewnością znajdzie idealne rozwiązanie dla siebie.

Najlepsze okna PCV – jak porównać okna plastikowe?

Okna PCV są bardzo popularne w nowoczesnej architekturze i mają szereg zalet w porównaniu z oknami wykonanymi z drewna lub aluminium. Są trwałe, łatwe do utrzymania w czystości i oferują doskonałe właściwości izolacyjne. Jakie są najlepsze okna plastikowe? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Najlepsze okna PCV to takie, które będą się nie tylko pięknie prezentowały, ale posiadały również odpowiednie parametry technicze.

Parametry techniczne dobrych okien plastikowych – na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie okien?

Okna mają na celu chronić nas przed czynnikami atmosferycznymi oraz zapewnić nam ciepło, gdy na zewnątrz panuje niepogoda. W związku z tym, podczas zakupu warto przyjrzeć się bliżej parametrom okien, które określają ich termikę. Mowa o tak zwanym współczynniku przenikania ciepła (Uw). Jeżeli mieszkasz w pobliżu ruchliwej ulicy, to dodatkowo powinieneś zainteresować się parametrami akustycznymi okien. Są to niewątpliwie dwa najważniejsze parametry okien, które powinniśmy poznać. Ale na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie okien, gdy wiemy już jaka izolacyjność akustyczna i termiczna będzie dla nas odpowiednia? Czy istnieją jeszcze inne cechy, które warto mieć na uwadze?
Odpowiedź brzmi TAK. Im więcej znasz szczegółów, tym łatwiej będzie Ci dokonać właściwego wyboru. W końcu taki zakup to decyzja na wiele lat. Warto zatem zainteresować się również takimi parametrami technicznymi okien PCV jak: odporność na silny wiatr, zabezpieczenie przed włamaniem, wodoszczelność, a także klasa profili okiennych. Przy czym nie bez znaczenia jest również cena, łatwość użytkowania i prawidłowy montaż.

Parametry akustyczne okien

Przyjrzyjmy się bliżej właściwościom akustycznym, które są jednymi z istotniejszych parametrów. Statystycznie około 60% Polaków mieszka w miastach. Nie bez powodu popyt na okna dźwiękoszczelne rośnie z roku na rok. Jeżeli mieszkasz na silnie zurbanizowanym obszarze, to izolacyjność akustyczna Twoich przyszłych okien powinna być dla Ciebie szczególnie ważna. Parametry akustyczne okien określa współczynnik Rw, który wyrażany jest w decybelach. Im wyższa jego wartość, tym lepiej okno chroni przed hałasem. Właściwości akustyczne okna można jeszcze polepszyć, stosując dodatkową uszczelkę środkową, tak zwaną uszczelkę MD (z niemieckiego Mitteldichtung). Okna PCV z uszczelką MD są polecane mieszkańcom wyjątkowo ruchliwych ulic, gdzie hałas zaburza na przykład spokojny sen. Jeżeli ten problem dotyczy Ciebie, warto sprawdzić, czy okna, które planujesz kupić zostały wyposażone w taką uszczelkę

Parametry szczelności okien – parametr UW okien

Ciepłe okna to podstawa, ale jak określić, które okna będą najlepiej chroniły przed zimnem? Straty ciepła zależą od współczynnika przenikania ciepła, tzw. współczynnika Uw. Dotyczy on całego okna i opisuje przewodzenie ciepła przez materiał w różnych temperaturach z wewnątrz na zewnątrz i odwrotnie.
Mówiąc prościej: okna z niskim współczynnikiem Uw gwarantują, że wnętrza naszego domu będą zimą ciepłe, a latem przyjemnie chłodne.
Dzięki odpowiedniej izolacji cieplnej można nie tylko zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, ale także znacznie zwiększyć komfort życia we własnych czterech ścianach.

Porównanie okien – jakie okna wybrać do swojej przestrzeni?

Wybór najlepszych okien plastikowych zależy również od przestrzeni, w której mieszkamy. Jeżeli budujemy dom pasywny, to pożądane będą nieco inne parametry okien PCV niż w przypadku mieszkania w bloku. Zatem jakie okna do domu jednorodzinnego będą najlepsze? Należy wziąć pod uwagę własne preferencje oraz wcześniej omówione parametry techniczne. W domu energooszczędnym szczególnie ważna będzie termika okien. Należy wybrać okna, których współczynnik wynosi maksymalnie 0,9 W/(m2K). A jak wybrać okna do mieszkania w bloku? Jeżeli chcemy wymienić okna, to pamiętajmy, że muszą one spełnić szereg rygorystycznych wymagań. Okno w bloku jest elementem elewacji, a co za tym idzie, jego wygląd powinien współgrać z całym budynkiem. Jeżeli nasze nowe okna będą spójne z koncepcją architektoniczną bloku, to możemy już swobodnie wybrać ich parametry techniczne.

Ranking okien Budvar

Jak widać, nie ma najlepszych okien plastikowych – istnieją jednak okna najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb! Jeżeli szukasz rankingu okien PCV, bo wciąż nie wiesz jakie okna wybrać, to sprawdź naszą porównywarkę okien plastikowych.

Znajdź salon

Porozmawiaj ze specjalistą.
Infolinia +48 695 550 044