Drzwi techniczne spotykamy zarówno w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym, jak i w budynkach przemysłowych. W różnych miejscach będą spełniać inne funkcje, mimo wszystko, wybierając drzwi do pomieszczeń technicznych na własny użytek, warto zadbać, aby były jak najbardziej funkcjonalne i wyglądem pasowały do pozostałej stolarki okiennej i drzwiowej w domu.
Zastosowanie drzwi technicznych
Drzwi techniczne to w najprostszym tłumaczeniu drzwi zewnętrzne lub drzwi przejściowe, prowadzące do różnego rodzaju pomieszczeń technicznych. Kryją się pod różnymi nazwami, np. drzwi garażowe, drzwi gospodarcze czy drzwi warsztatowe lub serwisowe, a montowane mogą być w kotłowniach, garażach, piwnicach, w budynkach przemysłowych lub jako tylne drzwi zapasowe w domach jednorodzinnych. Najczęściej jednak stosowane są właśnie w pomieszczeniach gospodarczych oraz tam, gdzie ustawiony jest kocioł grzewczy, zapewniający ciepło wszystkim domownikom.
Drzwi techniczne w domu – zewnętrzne drzwi do kotłowni, piwnicy i do garażu
Mieszkając w domu jednorodzinnym bez dostępu do sieci ciepłowniczej i nie decydując się na ogrzewanie pompą ciepła, z pewnością potrzebne jest osobne pomieszczenie przeznaczone na piec. Techniczne wymagania co do standardów drzwi do kotłowni obwarowane są przepisami prawa budowalnego oraz rozporządzeniami Ministra Infrastruktury, na szczęście te dotyczące pomieszczeń gospodarczych, w których zamontowane są urządzenia techniczne w domach jednorodzinnych (chociażby wspomniany wyżej kocioł grzewczy) nie są zbyt restrykcyjne i zależą od mocy pieca wyrażanej w kW. Standardowo, jeśli moc kotła nie przekracza 30 kW, nie ma konieczności stosowania drzwi przeciwpożarowych, ognioodpornych, natomiast ich szerokość nie może być mniejsza niż 80 cm. Drugim ograniczeniem jest kierunek otwierania. Drzwi do kotłowni powinny otwierać się na zewnątrz, aby ułatwić poruszanie się w przypadku awarii lub wypadku z udziałem pieca, natomiast drzwi gospodarcze zewnętrzne oraz drzwi innego typu (do garażu, warsztatu, drzwi do piwnicy czy drzwi boczne) nie posiadają już takich obostrzeń. Niemniej, warto jest wybrać drzwi sprawdzonego producenta, solidne i funkcjonalne, a jeszcze lepiej – dopasowane designem do bryły budynku, w którym są osadzone i z którym sąsiadują. Dzięki temu nie będą zaburzać ogólnej koncepcji architektonicznej.
Drzwi techniczne a drzwi wejściowe
Współczesne drzwi techniczne nie różnią się zbytnio od zewnętrznych drzwi wejściowych. Mogą być wykonane z PVC lub aluminium – w zależności od preferencji i potrzeb i funkcji, jakie mają spełnić. Główne podobieństwo polega też na tym, że mają zapewnić tak samo ciepło, ciszę oraz bezpieczeństwo, ale mogą również wyglądem pasować idealnie do użytej w domu pozostałej stolarki. Wybierając odpowiednie drzwi gospodarcze warto zdecydować się na takie, które mają wysoką izolacyjność akustyczną oraz termiczną, a także – w przypadku drzwi zewnętrznych – są również odporne na warunki atmosferyczne. Drzwi przejściowe natomiast, np. te między domem i garażem, ponieważ znajdują się wewnątrz, nie muszą posiadać aż tak dobrych parametrów termicznych. Jest to więc przestrzeń na zaoszczędzenie przysłowiowych kilku złotych.