Wymiana okien w domu niesie same korzyści dla ich użytkowników. Poprawa termoizolacji budynku, zwiększona trwałość i bezpieczeństwo, zwiększony dostęp do światła dziennego to tylko kilka z argumentów stojących za wymianą okien. I choć okres ich użytkowania szacuje się na blisko 20 lat przydatności, warto od czasu do czasu (szczególnie w okresie letnim) zweryfikować, czy nie jest wymagana wcześniejsza wymiana stolarki okiennej. Sprawdź zatem, co ile lat wymieniać okna plastikowe.
Stare okna wymagają wymiany
Okna, jak wszystkie przedmioty użytkowe z czasem ulegają zniszczeniu. Stare okna nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim nie spełniają swoich podstawowych zadań. To, ile lat wytrzymują okna plastikowe, zależy od wielu czynników, m.in. z upływem czasu stają się coraz mniej szczelne i tracą na wartościach użytkowych. Bardzo często w przypadku ponad 20-letnich okien występują problemy z ich podstawowymi funkcjami, czyli otwieraniem i domykaniem.
Warto zauważyć, że na przestrzeni ostatnich 10 lat znacząco zmieniła się również funkcjonalność okien. Ich rola nie kończy się jedynie na ich otwieraniu czy uchylaniu. Nowoczesne okna mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo domownikom, zwiększyć dostęp do światła dziennego czy zapewnić systemy cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach (sprawdź dostępne rozwiązania). Przy wymianie starych okien w domu na nowe, warto zastanowić się jakie funkcje będą istotne dla ich użytkowników.
Czy nieszczelne okna należy wymienić?
Nieszczelne okna to okna generujące wyższe rachunki za ogrzewanie, a z tego chyba nikt nie byłby zadowolony. Nie ulega również wątpliwości, że w przypadku położenia geograficznego Polski i panującego klimatu, to właściwości termiczne okna stają się jego najistotniejszym parametrem technicznym. Za nieszczelność stolarki okiennej może odpowiadać wiele czynników, m.in.:
- zbyt długie użytkowanie okien (ponad 20 lat),
- zużyte uszczelki okienne,
- nieprawidłowy montaż okna,
- brak odpowiedniej konserwacji okien,
- warunku budynku np. wilgoć, obsunięcia murów.
Co zatem zrobić gdy okna są nieszczelne? Okres letni to doskonały czas na okienny audyt, aby w razie potrzeby, zdążyć z wymianą okna PVC przed kolejnym sezonem grzewczym i ochronić budżet domowy przed nadmiernymi wydatkami na ogrzewanie.
Wymiana okien w mieszkaniu ograniczy hałas
Chęć zapewnianie komfortu akustycznego w domu, to również bardzo często powód skłaniający nas do wymiany okien. Na izolację akustyczną naszych okien ma wpływ m.in.:
- liczba przegród w profilu, z którego zbudowane jest okno,
- ilość oraz jakość zastosowanych uszczelek,
- ilość oraz rodzaj zastosowanych szyb,
- siła docisku skrzydła okiennego do ramy,
- jakość montażu okna.
W dobie obecnego rozwoju komunikacji oraz zwiększonego natężenia ruchu ulicznego, poziom izolacji kilku- bądź kilkunastoletnich okien może nie spełniać naszych oczekiwań. Wynika to głównie z przestarzałych technologii użytych materiałów i poziomu ich eksploatacji. Jak zatem przygotować się do wymiany okien, które mają ograniczyć wysoki poziom hałasu? W takich lokalizacjach warto wybrać okna z trzema uszczelkami i szybami dźwiękochłonnymi (dobrym wyborem będzie system T-Energy lub T-Perfekt, charakteryzujący się dobrym współczynnikiem izolacyjności akustycznej).
Wymienione okna to gwarancja bezpieczeństwa
Droga do domu prowadzi przez drzwi lub okno. Jak donoszą policyjne statystyki, to właśnie z tej drugiej możliwości korzystają najczęściej włamywacze, którzy pod naszą nieobecność mogą dopuścić się kradzieży bądź zniszczenia mienia. W celu zminimalizowania wizyt niechcianych gości, wymiana okna w mieszkaniu powinna wiązać się z zastosowaniem nowych okien antywłamaniowych, wyposażonych w okucia o zwiększonej odporności na ich wyważenie. Sforsowanie takiego okna stanowi duże wyzwanie dla włamywacza i wymaga użycia nietypowych narzędzi, co znacząco wydłuża czas potrzebny na dostanie się do środka. Dowiedz się więcej >>
Wymiana okna z dofinansowania – Skorzystaj z programu “Czyste powietrze”
Domy pasywne, czyli energooszczędne to obecnie główny kierunek, w którym rozwija się nowoczesne budownictwo. Ekologiczny tryb życia, świadomość realnego wpływu na kondycję naszej planety to motywacja do tego, aby standardowe okna PVC zamienić na okna nowej generacji które pozwolą nam na zatrzymanie w budynku maksymalnej ilości ciepła. Okna do domów pasywnych, to jednak nie tylko korzyści dla Ziemi, ale także dla naszego portfela, ponieważ zwiększenie właściwości izolacji termicznej naszego domu to gwarancja zmniejszenia kosztów ogrzewania budynku i choć początkowo wiąże się z dodatkowymi wydatkami, w dłuższej perspektywie będzie opłacalną decyzją. Dodatkową motywacją do realizacji inwestycji może być wymiana okien z dofinansowaniem z programu Czyste Powietrze, w ramach którego właściciele budynków mogą ubiegać się o możliwość skorzystania z dotacji lub nisko oprocentowanej pożyczki.