Zapisz się
i odbierz darmowy poradnik
„Okna do domu - jakie wybrać?”

Wymiana okien – kiedy należy się na nią zdecydować?

Wymiana okien w domu, to same korzyści płynące dla ich użytkowników, takie jak poprawa termoizolacji budynku, zwiększona trwałość i bezpieczeństwo, zwiększony dostęp do światła dziennego. I choć okres użytkowania okien szacuje się na blisko 20 lat przydatności, w okresie letnim, warto dokonać przeglądu stolarki okiennej aby sprawdzić, czy nie wymaga wcześniejszej wymiany.

Wymiana okna pvc

Powód 1 – Twoje okna są starej generacji

Okna, jak wszystkie przedmioty użytkowe z czasem ulegają zniszczeniu. Stare okna nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim nie spełniają swoich podstawowych zadań. Z upływem lat stają się coraz mniej szczelne i tracą na wartościach użytkowych. Bardzo często w przypadku ponad 20- letnich okien występują problemy z ich podstawowymi funkcjami, czyli otwieraniem i domykaniem.

Warto zauważyć, że na przestrzeni ostatnich 10 lat znacząco zmieniła się również wartość funkcjonalna okna. Ich rola nie kończy się jedynie na otwarciu, czy uchyleniu. Nowoczesne okna mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo domownikom, zwiększyć dostęp do światła dziennego czy zapewnić nowoczesne systemy cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach (sprawdź dostępne rozwiązania). Przy wymianie okien warto zastanowić się więc jakie funkcje okna będą istotne dla ich użytkowników.

cieple okna

Powód 2 – Twoje okna są nieszczelne

Nieszczelne okna, to okna generujące większe rachunki za ogrzewanie, z których nikt z nas nie będzie zadowolony. Nie ulega wątpliwości, że w naszym położeniu geograficznym to właściwości termiczne okna są najistotniejszym parametrem technicznym. Za nieszczelne okna może odpowiadać wiele czynników, m.in.:

  • zbyt długie użytkowanie okien (ponad 20 lat),
  • zużyte uszczelki okienne,
  • nieprawidłowy montaż okna,
  • brak odpowiedniej konserwacji okien,
  • warunku budynku np. wilgoć, obsunięcia murów.

Okres letni to doskonały czas na okienny audyt, aby w razie potrzeby, zdążyć z wymianą okna PVC przed kolejnym sezonem grzewczym i ochronić budżet domowy przed nadmiernymi wydatkami na ogrzewanie.

Okna dzwiękoszczelne

Powód 3 – W Twoim domu jest zbyt głośno

Chęć zapewnianie komfortu akustycznego w domu, to również bardzo często powód skłaniający nas do wymiany okien. Na izolację akustyczną naszych okien ma wpływ m.in.:

  • liczba przegród w profilu, z którego zbudowane jest okno,
  • ilość oraz jakość zastosowanych uszczelek,
  • ilość oraz rodzaj zastosowanych szyb,
  • siła docisku skrzydła okiennego do ramy,
  • jakość montażu okna.

W dobie obecnego rozwoju komunikacji oraz zwiększonego natężenia ruchu ulicznego poziom izolacji kilku bądź kilkunastoletnich okien może nie spełniać naszych oczekiwań. Wynika to głównie z przestarzałych technologii użytych materiałów i poziomu ich eksploatacji. W lokalizacjach narażonych na wysoki poziom hałasu, warto wybrać okna z trzema uszczelkami i szybami dźwiękochłonnymi, takie jak T- Energy charakteryzujące się niskim współczynnikiem izolacji.

okna antywłamaniowe

Powód 4 – Zyskaj poczucie bezpieczeństwa

Droga do domu prowadzi przez drzwi lub okno. Jak donoszą policyjne statystyki, to właśnie z tej drugiej możliwości korzystają najczęściej włamywacze, którzy pod naszą nieobecność mogą dopuścić się kradzieży bądź zniszczenia naszego mienia. W celu zminimalizowania wizyt niechcianych gości, niezbędne jest zastosowanie okien antywłamaniowych, wyposażonych z okucia o zwiększonej odporności na ich wyważenie. Sforsowanie takiego okna stanowi duże wyzwanie dla włamywacza i wymaga użycia nietypowych narzędzi, co znacząco wydłuża czas, w którym jest w stanie dostać się do wnętrza domu. Dowiedz się więcej >>

Rządowy Program Czyste Powietrze

Powód 5 – Warto być eko i smart, korzystając z programu dofinansowań

Domy pasywne, czyli energooszczędne to obecnie główny kierunek, w którym rozwija się nowoczesne budownictwo. Ekologiczny tryb życia, świadomość realnego wpływu na kondycję naszej planety to motywacja do tego, aby standardowe okna PVC zamienić na okna nowej generacji które pozwolą nam na zatrzymanie w budynku maksymalnej ilości ciepła. Okna do domów pasywnych, to jednak nie tylko korzyści dla Ziemi, ale także dla naszego portfela, ponieważ zwiększenie właściwości izolacji termicznej naszego domu to gwarancja zmniejszenia kosztów ogrzewania budynku i choć początkowo wiąże się z dodatkowymi wydatkami, w dłuższej perspektywie będzie opłacalną decyzją. Dodatkową motywacją do realizacji inwestycji może być wymiana okien z programu Czyste Powietrze, w ramach którego właściciele budynków mogą ubiegać się o możliwość skorzystania z dotacji lub nisko oprocentowanej pożyczki. Dowiedz się więcej >>

kupuj bezpiecznie okna

YouTube video

Aleksnadra KaczmarekAleksandra Kaczmarek
Specjalista ds. komunikacji marketingowej i PR

fbLInkedinyt


Znajdź najbliższy salon
×