Logo
Gdzie kupić

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy poradnik “Jak pielęgnować okna PCV i aluminiowe”

Okna pvc

3 minuty do czytania

Ekspozycja okien – najlepsze rozmieszczenie okien w domu

 

Zapotrzebowanie domowników na światło słoneczne jest różne, w zależności od rodzaju pomieszczeń. Nasłoneczniony pokój, np. salon, to miejsce, w którym słońce będzie mile widzianym gościem i którego chcielibyśmy zatrzymać jak najdłużej. W innych pokojach, chociażby w sypialni, zadowoli nas zacienienie okien sprzyjające odpoczynkowi i dające miły chłód w upalny dzień.

 

Pozorna wędrówka Słońca ze wschodu na zachód powoduje zmianę kierunku padania promieni słonecznych, a ten fakt ma bardzo duże znaczenie w kontekście odpowiedniego usytuowania domu względem stron świata. Jakie więc powinno być rozmieszczenie okien w domu, abyśmy zapewnili optymalną ekspozycje okien na naturalne światło?

Ekspozycja okna w salonie

Nasłoneczniony salon dzięki ekspozycji okien od południa

Pokój dzienny to najbardziej reprezentacyjna część domu, gdzie przyjmujemy gości i relaksujemy się. Spędzamy w tej przestrzeni dużo czasu, dlatego światło dzienne jest tu ze wszech miar pożądane. Najsilniej i najdłużej słońce świeci od strony południowej i zachodniej, zatem jeśli chcemy, by nasz salon stanowił nasłoneczniony pokój, i to przez większość dnia, to okna w salonie powinny być wyeksponowane na południe bądź zachód, lub też południowy- zachód. Będzie to najlepsza ekspozycja okien względem stron świata. Jeżeli tylko pozwala na to położenie salonu, to możemy sprawić, że będzie on nasłonecznionym pokojem, nasyconym naturalnym światłem o każdej porze dnia i w każdą pogodę. Wystarczy tak zadbać o ekspozycję okien, by wpuszczały do pokoju dziennego światło z różnych kierunków.

Rozmieszczenie drzwi tarasowych

Decydując się na taką ekspozycje okien salonowych, musimy liczyć się z tym, że latem słońce może zanadto nagrzewać to pomieszczenie, czego większość z nas na pewno chce uniknąć. Możemy jednak zadbać o odpowiednie zacienienie okien i ograniczyć dostęp promieni słonecznych do wnętrza salonu dzięki instalacji zewnętrznych rolet. Przed nadmiernym nasłonecznieniem pokoju mogą nas też uchronić odpowiednie okna PVC, która charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania energii, np. okno T-Energy lub T-Perfekt. Co ważne, zimą takie okna będą także zapobiegać utracie ciepła. Sposobem na zacienienie okien południowych czy zachodnich może być posadzenie w ich niedalekim sąsiedztwie drzew liściastych, których korony będą w lecie zatrzymywać promienie słoneczne, zimą zaś, kiedy opadną liście, słońce będzie bez przeszkód oświetlać i ogrzewać salon.

W domach czy mieszkaniach, w których część dzienna ma ograniczony dostęp do światła, np. salon położony jest od strony północnej, świetnie sprawdzi się okno T- Classic Slim, które sprawia że do wnętrza dociera 27% więcej światła słonecznego niż w przypadku klasycznego okna. Okno to dostępne jest w szerokiej palecie barw, w tym oklein, które doskonale imitują strukturę drewna, dzięki czemu łatwo dopasować je do każdej aranżacji.

Ekspozycja okna w gabinecie

Odpowiednie światło w pokoju w którym pracujesz

Pokój, który służyć nam będzie do pracy, w przeciwieństwie do salonu najlepiej zlokalizować we wschodniej bądź północnej części domu. Pomieszczenie o takiej funkcji nie musi być bardzo nasłonecznione, zwłaszcza jeśli pracujemy wpatrzeni przez długie godziny w ekran komputera. Ekspozycja okna od południa czy zachodu sprawiłaby, że słońce męczyłoby nasze oczy, a co gorsza mogłoby je nadwerężać. Poza tym, dzięki wschodniej albo północnej ekspozycji okien w gabinecie będzie utrzymywała się niższa temperatura niż w pomieszczeniach bardziej eksponowanych na promienie słoneczne, a taki komfort termiczny sprzyja efektywnej pracy.

Okna w kuchni na wschód nadają komfort termiczny

Okna w kuchni a komfort termiczny podczas gotowania

Ekspozycja okien w kuchni powinna ograniczać nadmiar słońca, bowiem w ciągu dnia gromadzi się tu aż nadto ciepła z gotowania. Najlepiej, aby okna kuchenne wychodziły na wschód lub na północ, co sprawi, że w pomieszczeniu będziemy odczuwać przyjemny chłód. Światło powinno równomiernie oświetlać blat służący nam do przyrządzania potraw. Aby osiągnąć taki efekt wystarczy zamontować niskie okna panoramiczne w kuchni, które gwarantują odpowiedni komfort termiczny pomieszczenia.

Rozmieszczenie okien w salonie

Ekspozycja okien w sypialni

W przypadku sypialni najkorzystniejsza jest wschodnia ekspozycja okien. W czasie ładnej pogody pokój, w którym śpimy, będzie się o poranku wypełniać blaskiem wschodzącego słońca, co optymistycznie nas nastroi i doda nam energii na cały dzień. Południowa ekspozycja nam już tego nie zapewni, ponieważ przy tak usytuowanych oknach sypialnia będzie ocieniona tak rano, jak wieczorem. Wprawdzie poza porankiem w sypialni z oknami od strony wschodniej próżno będzie szukać słońca, jednak to tylko kolejna zaleta takiego rozwiązania, którą docenimy w lecie, bowiem do wieczora pokój sypialny zdąży się schłodzić, a to wpłynie korzystnie na nasz sen.

Okna w łazience

Okna w łazience – ekspozycja od strony północnej

Najmniej światła naturalnego przedostaje się do wnętrza domu przez okna skierowane na północ. Północną część domu warto więc przeznaczyć na pomieszczenia, które nie muszą być tak eksponowane na słońce jak salon czy jadalnia. Mamy tu na myśli zarówno łazienkę, jak i pomieszczenia gospodarcze: pralnię, suszarnię, kotłownię, spiżarnię czy garaż.

Znajdź salon

Porozmawiaj ze specjalistą.
Infolinia +48 695 550 044