Zapisz się
i odbierz darmowy poradnik
„Okna do domu - jakie wybrać?”

Rolety zewnętrze- czy warto?

Budvar_rolety_zewnętrzne

Izolacja przed czynnikami atmosferycznymi

Przed nadejściem zimy, większość z nas zastanawia się, czy jest jeszcze jakiś sposób na poprawę termiki własnego mieszkania. Kiedy na zewnątrz robi się chłodniej na tyle, że trzeba zacząć już ogrzewać mieszkanie, rolety zewnętrzne będą pierwszą barierą chroniącą przed chłodem z zewnątrz, tym samym zapewniają dodatkową ochronę przed utratą ciepła. Dzieje się tak, ponieważ między żaluzją, a szybą okna powstaje poduszka powietrzna. Dzięki wspomnianej poduszce ograniczymy także parowanie szyb, ponieważ różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz nie będzie tak drastyczna. Wspomniane korzyści z pewnością przyczynią się do obniżenia rachunków za ogrzewanie.

Zamontowane rolety tego typu stanowią także ochronę przed silnymi podmuchami wiatru, deszczem, mrozem, a nawet zamieciami śnieżnymi. W ten sposób znacznie podwyższają komfort użytkowania mieszkania.

W Polsce coraz częściej mamy do czynienia z upalnym latem. By temu zaradzić dużo osób decyduje się na klimatyzację. Niestety jest to bardzo kosztowna inwestycja. I tutaj też odpowiedzią są rolety zewnętrzne. Opuszczone rano, pozwolą cieszyć się chłodnym mieszkaniem przez cały dzień, ponieważ stanowią osłonę przed nadmiernym nagrzewaniem. Różnice pomiędzy mieszkaniem bez tego typu żaluzji, a wyposażonym w nie jest naprawdę ogromna. Rolety chronią również okna przed promieniami UV wytwarzanymi przez silnie operujące słońce w tym czasie.

Prywatność

Montaż rolet zewnętrznych zapewnia prywatność jakiej nie dadzą rolety zewnętrze, czy zasłony. Dzięki nim nie tylko ukryjemy się przed niechcianymi spojrzeniami przechodniów, ale także zaciemnimy pomieszczenie tworząc warunki jakie panują w nocy, gdyż rolety zewnętrzne można opuścić w taki sposób by nie przepuszczały w ogóle światła. To rozwiązanie znacząco odcina hałas dobywający się z ruchliwej ulicy, czy od sąsiadów.

Bezpieczeństwo

Właściciele domów parterowych oraz osoby mieszkające na niższych kondygnacjach powinny rozważyć montaż rolet zewnętrznych nie tylko ze względu na wspomniane wcześniej aspekty, ale także, dlatego że dają poczucie bezpieczeństwa. Materiał z których są wykonane jest bardzo odporny na uderzenia (celowe czy przypadkowe) i dzięki temu zapewnia skuteczną ochronę okna przed aktem wandalizmu. Nawet jeśli nie zdecydujemy się na rolety antywłamaniowe, to rozwiązanie stanowi kolejną przeszkodę do pokonania dla złodziei i zajmie więcej czasu na sforsowanie okna, a w takich momentach liczy się każda chwila, by poinformować odpowiednie służby.

Rodzaje rolet

rolety_nadstawne

Rolety nadstawne (inaczej naokienne) sprawdzą się przy każdym rodzaju stolarki okiennej zarówno z PCV, aluminium czy drewna. Skrzynkę wykonaną z PCV nakłada się na okno,a następnie wraz z nim montuje się ją we wnęce okiennej. Ten system rolet stosuje się w nowym budownictwie, oraz podczas modernizacji już istniejących budynków, przy wymianie okien.

rolety_elewacyjne

Rolety elewacyjne nazywane również roletami natynkowymi. Obudowa wykonana jest z aluminium. Zaletą ich jest możliwość zamontowania w dowolnym momencie, wadą natomiast jest niemożliwość zamaskowania skrzynki rolety.

rolety_podtynkowe

Rolety podtynkowe skrzynka, wykonana z aluminium instalowana jest na murze budynku, po zamontowaniu okna w odpowiednio przygotowanej wnęce. Decyzja o wyborze tego typu rozwiązania musi zostać podjęta na etapie projektu.

Upraszczając można przyjąć, że rolety nadstawne i podtynkowe umożliwiają schowanie skrzynki rolety, podczas gdy w elewacyjnych jest ona widoczna na murze. Jednak nie zawsze możliwe jest zamontowanie każdego typu z rolet. Inne możliwości stoją przed osobami, które dopiero planują budowę, lub są w jej trakcie, a inne przed tymi, którzy nie mogą ingerować w konstrukcję już wykonanego budynku.

Sterowanie

Sterować roletami możemy na kilka sposobów. Bez wątpienia rolety elektryczne zapewniają dużo większą wygodę ich użytkowania. Do automatycznych sposobów sterowania zaliczamy:

przewodowe- obsługa odbywa się za pomocą przełącznika na ścianie, wymaga to połączenia kablowego pomiędzy silnikiem rolety, a przełącznikiem;

bezprzewodowe- prostsze w montażu, od przewodowego, ponieważ nie ma konieczności prowadzenia kabli do punktu sterowania. Połączenia wymaga jedynie silnik rolety. Całe sterowanie odbywa się z pilota.

Niegdyś popularnym sposobem obsługi rolet było sterowanie manualne. Odbywało się za pomocą sznurka, czy taśmy, którą należało ciągnąć ręcznie. Minusem takiego rozwiązania była konieczność użycia siły do podnoszenia rolet i zewnętrzne umiejscowienie zwijacza taśmy lub linki. Obecnie odchodzi się od stosowania sterowania ręcznego.

Rolety można wyposażyć w dodatkowe funkcje, takie jak:

NHK- system awaryjnego podnoszenia, który w przypadku braku zasilania pozwala na ręczne podniesienie rolety za pomocą korby;

detekcja przeszkód- opuszczenie rolety zostanie przerwane w momencie napotkania przeszkody;

detekcja oblodzenia- przerwanie podnoszenia rolety w momencie wykrycia oblodzenia;


Znajdź najbliższy salon
×