Logo
Gdzie kupić

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy poradnik “Jak pielęgnować okna PCV i aluminiowe”

Rolety

4 minuty do czytania

Rolety zewnętrzne – czy warto oraz jakie rolety zewnętrzne wybrać?

Rolety zewnętrzne to idealne rozwiązanie dla domów i mieszkań. Docenią je na pewno osoby dbające o prywatność ale także o bezpieczeństwo. Oprócz oczywistej funkcji zaciemnienia pomieszczeń, rolety spełniają także rolę antywłamaniową. Ich nowoczesny wygląd i bogata kolorystyka sprawiają, że doskonale pasują do każdego typu budynku i współgrają ze stolarką okienną i drzwiową. Na jakie zatem rolety warto się zdecydować?

Czy rolety zewnętrzne chronią przed zimnem?

“Przed nadejściem zimy, większość z nas zastanawia się, czy jest jeszcze jakiś sposób na poprawę termiki własnego mieszkania? Rozwiązanie jest dość nieoczywiste. Na pytanie: kiedy rolety zewnętrzne przydają się najbardziej, odpowiadamy, że wtedy gdy na zewnątrz robi się chłodniej na tyle, że trzeba zacząć już ogrzewać mieszkanie.

Rolety zewnętrzne będą pierwszą barierą chroniącą przed chłodem z zewnątrz, zapewniając dodatkową ochronę przed utratą ciepła. Dzieje się tak, ponieważ rolety zewnętrzne zatrzymują ciepło, co sprawia, że między żaluzją, a szybą okna powstaje poduszka powietrzna. Dzięki wspomnianej poduszce ograniczymy także parowanie szyb, ponieważ różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz nie będzie tak drastyczna. Wspomniane korzyści montażu rolet zewnętrznych z pewnością przyczynią się do obniżenia rachunków za ogrzewanie.”

Rolety zewnętrzne chroniące przed wiatrem

Zamontowane rolety tego typu stanowią także ochronę przed silnymi podmuchami wiatru, deszczem, mrozem, a nawet zamieciami śnieżnymi. W ten sposób znacznie podwyższają komfort użytkowania mieszkania.

Rolety zewnętrzne chroniące przed upałem

W Polsce coraz częściej mamy do czynienia z upalnym latem. By temu zaradzić i w swoim domu stworzyć komfortową przestrzeń termiczną wiele osób decyduje się na klimatyzację. Niestety jest to bardzo kosztowna inwestycja. Na szczęście dobrym rozwiązaniem w takim przypadku będą rolety zewnętrzne, które potrafią ochronić przed upałem. Opuszczone rano rolety stanowią osłonę przed nadmiernym nagrzewaniem i pozwalają cieszyć się chłodnym mieszkaniem przez cały dzień. Różnica w termice pomiędzy mieszkaniem wyposażonym w rolety i bez nich, jest naprawdę ogromna. Okna z roletami zewnętrznymi są również chronione przed promieniami UV wytwarzanymi przez silnie operujące słońce.

Rolety zewnętrzne a hałas i prywatność

Montaż rolet zewnętrznych zapewnia prywatność jakiej nie dadzą rolety wewnętrzne, czy zasłony. Dzięki nim nie tylko ukryjemy się przed niechcianymi spojrzeniami przechodniów, ale także wykorzystując zewnętrzne rolety zaciemniające stworzymy warunki jakie panują w nocy, gdyż można je opuścić w taki sposób by nie przepuszczały w ogóle światła. Okna z roletami zewnętrznymi to rozwiązanie, które znacząco odcina hałas dobywający się z ruchliwej ulicy, czy od sąsiadów.

Rolety zewnętrzne – bezpieczeństwo

Właściciele domów parterowych oraz osoby mieszkające na niższych kondygnacjach powinny rozważyć montaż rolet nie tylko ze względu na wspomniane wcześniej aspekty, ale i dlatego, że rolety zewnętrzne dają poczucie bezpieczeństwa. Materiał z których rolety są wykonane jest bardzo odporny na uderzenia (celowe czy przypadkowe) i dzięki temu okna z roletami zewnętrznymi są skutecznie chronione przed aktami wandalizmu. Nawet jeśli nie zdecydujemy się na rolety antywłamaniowe, to samo rozwiązanie okna z roletą zewnętrzną stanowi kolejną przeszkodę do pokonania dla złodziei i zajmie więcej czasu na jego sforsowanie. W momentach kiedy liczy się każda chwila, roleta zewnętrzna zapewni bezpieczeństwo do czasu poinformowania odpowiednich służb.

rolety_nadstawne

Rolety zewnętrzne – rodzaje

Obecnie na rynku znaleźć można kilka rodzajów rolet zewnętrznych. W zależności od własnych wymagań do wyboru mamy: rolety zewnętrzne nadstawne (naokienne), rolety zewnętrzne elewacyjne oraz rolety zewnętrzne podtynkowe.

Rolety zewnętrzne nadstawne (naokienne)

Rolety nadstawne (inaczej naokienne) sprawdzą się przy każdym rodzaju stolarki okiennej, zarówno tej z PVC, aluminium czy drewna. Wykonana z PVC skrzynka rolety nakładana jest na okno, a następnie wraz z nim, montuje się ją we wnęce okiennej. Montaż tego systemu nadstawnych rolet zewnętrznych wykonywany jest w nowym budownictwie, oraz podczas modernizacji już istniejących budynków, przy wymianie okien.

Rolety zewnętrzne elewacyjne Budvar

Rolety zewnętrzne elewacyjne

Rolety elewacyjne nazywane są również roletami natynkowymi. Obudowa wykonana jest z aluminium. Ich zaletą jest możliwość zamontowania w dowolnym momencie, wadą natomiast jest niemożliwość zamaskowania skrzynki rolety.

Rolety zewnętrzne podtynkowe Budvar

Rolety zewnętrzne podtynkowe

Decyzja o montażu rolet podtynkowych musi zostać podjęta już na etapie projektu. Wykonana z aluminium skrzynka rolety podtynkowej instalowana jest na murze budynku, w odpowiednio przygotowanej wnęce, po zamontowaniu okna.

Rolety podtynkowe skrzynka, wykonana z aluminium instalowana jest na murze budynku, po zamontowaniu okna w odpowiednio przygotowanej wnęce. Decyzja o wyborze tego typu rozwiązania musi zostać podjęta na etapie projektu.

Upraszczając można przyjąć, że rolety nadstawne i podtynkowe umożliwiają schowanie skrzynki rolety, podczas gdy w elewacyjnych jest ona widoczna na murze. Jednak nie zawsze montaż każdego typu rolet zewnętrznych jest możliwy. Inne możliwości stoją przed osobami, które dopiero planują budowę, lub są w jej trakcie, a inne przed tymi, którzy nie mogą ingerować w konstrukcję już wykonanego budynku.

Sterowanie roletami zewnętrznymi

Sterowanie roletami może odbywać się na kilka sposobów – w zależności od zasilania rolet zewnętrznych. Bez wątpienia rolety elektryczne zapewniają dużo większą wygodę ich użytkowania niż rolety manualne. Do automatycznych sposobów sterowania zaliczamy:

rolety przewodowe – obsługa odbywa się za pomocą przełącznika na ścianie, wymaga to połączenia kablowego pomiędzy silnikiem rolety, a przełącznikiem;
rolety bezprzewodowe – prostsze w montażu, od przewodowego, ponieważ nie ma konieczności prowadzenia kabli do punktu sterowania. Połączenia wymaga jedynie silnik rolety. Całe sterowanie odbywa się z pilota.

Niegdyś popularne były również rolety manualne. Ich obsługa odbywała się za pomocą sznurka, czy taśmy, którą należało ciągnąć ręcznie. Minusem takiego rozwiązania była konieczność użycia siły do podnoszenia rolet i zewnętrzne umiejscowienie zwijacza taśmy lub linki. Obecnie odchodzi się od stosowania rolet manualnych sterowanych ręcznie.

Dodatkowo, rolety zewnętrzne na okna można wyposażyć w dodatkowe funkcje, takie jak:

NHK- system awaryjnego podnoszenia, który w przypadku braku zasilania pozwala na ręczne podniesienie rolety zewnętrznej za pomocą korby;

detekcja przeszkód- opuszczenie rolety zostanie przerwane w momencie napotkania przeszkody;

detekcja oblodzenia- przerwanie podnoszenia rolety w momencie wykrycia oblodzenia;

Znajdź salon

Porozmawiaj ze specjalistą.
Infolinia 695 550 044