Logo
Gdzie kupić

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy poradnik “Jak pielęgnować okna PCV i aluminiowe”

Okna pvc

3 minuty do czytania

Okna plastikowe czy drewniane? Sprawdź.

Okna plastikowe PCV charakteryzują się dużą odpornością na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, wiatr czy słońce i nie wymagają konserwacji.

Okna drewniane urzekają nas swoim pięknym, naturalnym wyglądem. Dodatkowo stanowią bardzo dobrą ochronę izolacyjną oraz akustyczną.

Jakie okna do domu więc wybrać?

Dla tych, którym kwestia wyboru spędza sen z powiek, mamy dobrą wiadomość: w dobie obecnych technologii, które są wykorzystywane w procesie produkcji, sam materiał nie jest najważniejszym czynnikiem determinującym zakup. Istotna jest natomiast jakość wykonania – to od niej zależy jak okna sprawdzą się w użytkowaniu.

Niezawodne okna plastikowe PVC

Niezawodne okna plastikowe PCV

Okna plastikowe przeważają na rodzimym rynku, a entuzjaści okien PCV podkreślają ich walory. I tak naprawdę już nawet na pierwszy rzut okna nietrudno jest je dostrzec. Okno plastikowe jest:

 • łatwe w konserwacji i utrzymaniu czystości,
 • dostępne w wielu konfiguracjach i kolorach,
 • średnio 10 – 15% tańsze od okna drewnianego.

Co ważne, popularność na tego rodzaju okna sprawia, że producenci starają się wychodzić naprzeciw potrzebom swoich klientów, stale podnosić ich jakość i wdrażać nowe rozwiązania technologiczne. Bardzo ważne jest, aby wybierając okna plastikowe zwrócić uwagę na skład profili, czyli elementów tworzących okno. Niewiele firm ma pełną kontrolę nad wszystkimi etapami ich produkcji, a tym samym nie mają 100% pewności co do ich składu. Warto zatem sprawdzać czy okna posiadają ołów, dokładnie rozpatrzeć ofertę pod względem relacji jakości do ceny produktu.

okna plastikowe białe

Niewątpliwą zaletą okien plastikowych jest ich konserwacja, a raczej jej brak. Poza typowym prostym zabiegiem pielęgnacyjnym jakim jest ich regularne mycie, nie wymagają one naszej uwagi. Materiał ten jest również znacznie bardziej odporny na czynniki atmosferyczne. Okna plastikowe są też bardzo szczelne, co w przypadku niewentylowanych pomieszczeń, może wymagać zainstalowania tzw. nawiewników, które umożliwiają odpowiednią cyrkulację powietrza.

Poza odpowiednimi parametrami technicznymi, niezwykle istotny jest również wygląd i ciekawy design. O ile kilka lat temu okna PCV kojarzyły się jedynie z białym kolorem ram, tak obecnie gama kolorystyczna jest niemalże nieograniczona co wpływa istotnie na postrzeganie stolarki okiennej. W ofercie czołowych producentów znaleźć możemy nawet okleiny imitujące wygląd drewna, co jest ciekawą informacją dla tych, którzy szukają bardziej ekonomicznej alternatywy dla okien drewnianych. Co ciekawe, jeżeli skorzystamy z opcji z dodatkowymi nakładkami aluminiowymi, możemy otrzymać produkt wykonany w dowolnym kolorze z próbnika RAL.

Naturalnie piękne okna drewniane

Naturalnie piękne okna drewniane

Największą zaletą okien drewnianych jest ich naturalność. Dzięki temu wpisują się niemalże w każde wnętrze. Będą zatem ozdobą dla nowoczesnych mieszkań, domów zaprojektowanych zgodnie z nurtem ekologicznym, a nawet takich, które utrzymane są np. w tradycyjnym, podhalańskim stylu.

Okna drewniane posiadają również mnóstwo zalet typowo funkcjonalnych, jak np. niska przenikalność cieplna. Dla inwestora oznacza to brak „uciekającego” ciepła na zewnątrz i przenikania zimna zza okna do środka pomieszczenia. Okna drewniane można również określić mianem „naturalnego regulatora wilgoci”, potrafią one bowiem absorbować jej nadmiar.

okna drewniane ekologiczne

Do największych zalet drewna należy to, że jest materiałem w pełni ekologicznym oraz wbrew pozorom odpornym na czynniki zewnętrzne. Docenią go zwłaszcza ci, którzy szukają rozwiązań dla mocno nasłonecznionych ekspozycji, ponieważ drewno nie wypacza się ani nie ulega odkształceniom. 

Co prawda okna drewniane są niezwykle solidne i wytrzymałe, niemniej aby właściwie pełniły swoją rolę musimy pamiętać, że konserwacja okien musi być wykonywana regularnie. Drewno należy co sezon impregnować specjalnymi środkami, które są przeznaczone do wykonywania regularnych prac konserwatorskich. Prace te powinny odbywać się możliwie często – w zależności od warunków atmosferycznych nawet 2 razy do roku.

Okna drewniane a plastikowe- zalety i wady

Zalety okien PCV:

 • łatwe w utrzymaniu czystości,
 • nie wymagają konserwacji,
 • dostępne w wielu kolorach, w tym odcieniach i strukturze idealnie imitującej naturalne drewno,
 • ok 15 % tańsze od okien drewnianych,
 • odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Wady okien PCV:

 • wykonywane z tworzywa sztucznego.

Zalety okien drewnianych:

 • wykonywane z naturalnego surowca,
 • wyróżniają się naturalnym wyglądem,
 • odprowadzają nadmiar w wilgoci z pomieszczenia,
 • odporne na działanie czynników zewnętrznych

Wady okien drewnianych:

 • wymagają regularnych zabiegów konserwacyjnych,
 • ok. 15 % droższe od okien PCV.

Nowoczesne okna plastikowe

Wybierając okna plastikowe czy drewniane warto podchodzić do tego tematu indywidualnie. Każda inwestycja jest inna i wymaga tego, aby zwrócić uwagę na określone parametry, jak np. możliwość częstej konserwacji czy też eksploatacji w trudnych warunkach atmosferycznych. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na okna drewniane czy też okna plastikowe, powinniśmy zwrócić uwagę na jeden z najważniejszych czynników, a mianowicie na ich jakość. Staranny proces produkcji, dobór odpowiednich materiałów i innowacyjne technologie mają znaczny wpływ na produkt, na który się decydujemy. Pamiętajmy również o tym, że nie tylko okno, ale odpowiedni i fachowy montaż daje nam gwarancję wieloletniej satysfakcji.

Aleksnadra KaczmarekAleksandra Kaczmarek
Specjalista ds. komunikacji marketingowej i PR

fbLInkedinyt

Znajdź salon

Porozmawiaj ze specjalistą.
Infolinia 695 550 044