Decyzja o tym na jakie drzwi wejściowe do domu jednorodzinnego postawić nie zawsze jest łatwa. To, co ją utrudnia to fakt, iż oferta producentów jest tak bardzo bogata, że wybranie tylko jednego modelu jest czasochłonne i po prostu skomplikowane. Jeżeli jesteśmy jeszcze na etapie projektowania czeka nas rozważenie czy będziemy potrzebować zewnętrznych drzwi jednoskrzydłowych, dwuskrzydłowych czy drzwi z naświetlem. Pozostaje nam także wybór odpowiedniego materiału z jakiego mają być wykonane drzwi wejściowe, rodzaj wypełnienia oraz dodatkowe akcesoria, jak pochwyty, klamki, zasuwnice, itp. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej na co zwracać uwagę podczas poszukiwania drzwi idealnych.
Rodzaje drzwi wejściowych – drzwi zewnętrzne stalowe, aluminiowe czy plastikowe?
Aktualnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów zewnętrznych drzwi wejściowych, wykonanych z różnych materiałów. Dzięki temu każdy inwestor może wybrać najlepsze rozwiązanie idealnie dopasowane do własnych potrzeb. W zależności od zastosowania drzwi zewnętrznych oraz tego, czego od nich oczekujemy – nowoczesnego wyglądu, wysokich parametrów czy też odpowiedniego materiału – możemy wybierać pomiędzy ofertą drzwi zewnętrznych stalowych, aluminiowych, drewnianych lub też wykonanych z PVC.
Drzwi zewnętrzne PVC
Największą popularnością cieszą się drzwi wykonane z PVC. Odpowiednie właściwości termiczne, nieskomplikowana konserwacja oraz łatwość utrzymania ich w czystości składają się na powodzenie takiego rozwiązania. Bezapelacyjną zaletą drzwi zewnętrznych PVC jest również ich cena. Stosunkowo niższa od drzwi aluminiowych.
Drzwi zewnętrzne aluminiowe
Drzwi wejściowe wykonane z aluminium cechują się dużą niezawodnością i bardzo wysoką funkcjonalnością. Możliwość tworzenia różnych konstrukcji oraz różnorodna estetyka sprawia, że drzwi zewnętrzne aluminiowe to bardzo dobry wybór. Drzwi wejściowe z aluminium mogą mieć różne rozmiary. Mogą być także łączone w zestawy drzwi z naświetlami o takiej samej wielkości i tworzyć przeszkloną strefę wejściową.
Budowa drzwi wejściowych
Drzwi zewnętrzne składają się ze skrzydła, ościeżnicy zawiasów, progu oraz zasuwnicy drzwiowej. Skrzydło (ruchomy element drzwi wejściowych) może przybierać formę płatu drzwiowego i mieć budowę płytową lub płycinową. Skrzydło płytowe składa się z ramy pokrytej płytami i jest dość grube. Wewnątrz skrzydła znajduje się materiał termoizolacyjny – im jest go więcej, tym drzwi są cieplejsze. Z kolei skrzydło płycinowe podzielone jest na mniejsze pola, w których także znajdują się wypełnienia materiałowe. Takie drzwi zewnętrzne zazwyczaj bardzo dobrze się prezentują, jednak nie cechują się zbyt dobrą termoizolacją, więc są zimniejsze.
Ościeżnica (nieruchome obramowanie otworu) jest kolejnym elementem drzwi, składa się z dwóch pionowych profili połączonych u góry jednym poziomym. Po jednej stronie zamocowane są zawiasy, na których osadzone jest skrzydło. Masywne ościeżnice tak jak drzwi, mogą posiadać wypełnienie z materiału termoizolacyjnego.
Ważne! Ościeżnica musi być odpowiednio dostosowana do wagi skrzydła, szczególnie warto na to zwrócić uwagę w przypadku drzwi drewnianych bądź aluminiowych, które są bardzo ciężkie.
Próg drzwi zewnętrznych może być wykonany ze stali, aluminium bądź drewna (ten ostatni zazwyczaj wykorzystywany jest w tradycyjnych rozwiązaniach). Próg aluminiowy i stalowy do drzwi wejściowych może przybierać kształt profilu wielokomorowego, który również wypełniony jest termoizolacją.
Na obwodzie skrzydła i ościeżnicy znajdują się podwójne lub potrójne uszczelki. Zasuwnica drzwiowa jest już ostatnim elementem, któremu przyjrzymy się bliżej. Zasuwnice drzwiowe mają zapewnić nie tylko najwyższy poziom bezpieczeństwa, ale także zagwarantować bezproblemową i komfortową obsługą. Dlatego wybierając je warto zwrócić uwagę na ich możliwości. Mówiąc o drzwiach wejściowych nie można także zapomnieć o klamce (uchwyt pozwalający otwierać i zamykać drzwi). Oprócz jej głównego zadania może być także elementem dopełniającym wygląd całych drzwi zewnętrznych.
Jakie parametry drzwi zewnętrznych?
Nowoczesne drzwi wejściowe do domu powinny być przede wszystkim szczelne, trwałe, ciepłe i ciche. Współczynnik przenikania ciepła U powinien wynosić nie więcej niż 1,5 W/(m2*K). Do roku 2021 zgodnie z nowymi wymaganiami współczynnik U będzie musiał być równy 1,3 W/(m2*K). Klasa wodoszczelności dobrej jakości drzwi powinna wynosić 3-4. By drzwi zewnętrzne służyły przez długie lata, powinny mieć co najmniej 5 klasę trwałości mechanicznej, czyli wytrzymałość 100 tys. cykli otwierania/zamykania. Ważną rzeczą jest także odpowiedni dobór rozmiaru. Drzwi wejściowe zazwyczaj mają co najmniej 90 cm szerokości i 200 cm wysokości w świetle otworu – jednak jest to kwestia indywidualna i przed zakupem należy dokładnie zebrać pomiar.
Jakie drzwi zewnętrzne antywłamaniowe?
Drzwi antywłamaniowe posiadają odpowiednią klasę 3 lub 4 którą zazwyczaj cechują się drzwi pełne. Klasa informuje o tym, przez ile minut będą one stawiały opór włamywaczowi posiadającemu profesjonalne narzędzia ( w tym wypadku będzie to 20 minut- czas wystarczający na reakcję ochrony).
Jakie drzwi zewnętrzne do mieszkania, domu czy garażu?
Wybierając drzwi zewnętrzne do domu czy do mieszkania, można decydować o ich wyglądzie i właściwościach termicznych oraz akustycznych, przebierając spośród wielu modeli, setek różnych wypełnień czy nakładek. Tak naprawdę możliwości są praktycznie nieograniczone, albo ograniczone jedynie przez zasięg wyobraźni. Właściciele mieszkań w budynku wielorodzinnym zazwyczaj decydują się na zakup jednoskrzydłowych drzwi do mieszkania. Układ konstrukcji całego bloku determinuje taki, a nie inny wybór. Wejściowe drzwi do domu jednorodzinnego mogą być za to i jedno i dwuskrzydłowe, z naświetlem bądź bez, z nakładką, wypełnieniem dekoracyjnym, pochwytem lub klamką.