Zapisz się i odbierz darmowy poradnik „Okna do domu- jakie wybrać?”

Jakie okna dźwiękoszczelne ochronią nas najlepiej przed hałasem?

Jakie_wybrać_okna_dźwiękoszczelne_budvar

Okna wyciszające – jakie parametry?

Parametry akustyczne okien wyrażone są współczynnikiem Rw, który informuje nas, w jakim stopniu tłumiony jest hałas docierający z zewnątrz budynku. Można powiedzieć, że im wyższa jest wartość tego współczynnika, tym większa izolacja akustyczna okna. Okna wyciszające powinny cechować się określonymi parametrami.

Zgodnie z normą izolacyjność akustyczna, wyrażana jest za pomocą trzech wskaźników Rw, C, Ctr.

  • Rw – ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej, wyrażany w dB –
  • C – widoczny wskaźnik adaptacyjny widma płaskiego, stosowany np. w przypadku hałasu ulicznego, wyrażany w dB
  • Ctr – widoczny wskaźnik adaptacyjny hałasu nisko-częstotliwościowego, stosowany np. w przypadku hałasu ulicznego, wyrażany w dB.

Dla większości osób definicje, tych współczynników nie są zbyt zrozumiałe, dlatego przede wszystkim warto zwrócić uwagę na współczynnik Rw.

Od_czego_zależy_dźwiękoszczelność_okna_budvar

Od czego zależy dźwiękoszczelność okna?

Użycie przynajmniej jednej tafli szkła o dużym ciężarze powierzchniowym np. szkło 6mm bądź grubsze oraz zastosowanie tafli o różnej sprężystości powoduje, że izolacyjność akustyczna jest większa. Natomiast efekty poprawy tłumienia można zyskać, gdy zastosowane zostaną szyby o różnej grubości. Tafle powinny różnić się grubością przynajmniej o 50% np. szkło float 4 mm + szkło float 6 mm. Wypełnienie przestrzeni międzyszybowej gazem ciężkim także ma duży wpływ na zwiększenie izolacyjności akustycznej.

Czy możliwe jest wyciszenie okna od ulicy?

Osoby mieszkające przy ruchliwej ulicy zastanawiają się jak wyciszyć okno od ulicy, zazwyczaj jednak działania na zamontowanym oknie nie są zbyt skuteczne i jeżeli istnieje taka możliwość, lepiej zamontować specjalne okna wyciszające. Na to, czy okno będzie dźwiękoszczelne wpływ ma kilka czynników

Wybór szyb ma bezpośredni wpływ na różne właściwości okien np. izolacyjność cieplną, czy też izolacyjność akustyczną. Zastosowanie odpowiedniego pakietu szybowego dopasowanego do naszych potrzeb sprawi, że okno będzie spełniało swoją funkcję. Szyby zespolone w zależności od konstrukcji mogą osiągnąć różną izolacyjność akustyczną, w niektórych przypadkach wynoszącą nawet Rw=53.

Ważne jednak, by wybierając izolację dźwiękową za każdym razem określić źródło hałasu. Pozwoli to dobrać okno najbardziej dopasowane do naszych potrzeb.

Wskaźniki, o których mowa wyżej, czyli Rw oraz C i Ctr, wykorzystywane są do definiowania charakterystyki dźwiękowej przegród budowlanych. Podają one uśrednioną ilość decybeli tłumionych przez przegrodę w paśmie od 100 do 3150 Hz.

Szyby dźwiękochłonne – jakie wybrać?

Szyby dźwiękochłonne zbudowane są w oparciu o asymetrię. Duży wpływ na dźwiękochłonność ma ich elastyczne połączenie oraz zastosowanie gazów tłumiących w przestrzeni międzyszybowej. Szyby w oknie razem tworzą tzw. pakiet szybowy. W standardzie okna posiadają pakiet dwuszybowy, a przestrzeń między nimi wypełniona jest gazem szlachetnym. Chcąc zapewnić sobie, większą ochronę termoizolacyjną oraz dźwiękoszczelną warto rozważyć zakup okien z pakietem trzyszybowym i czteroszybowym.

Jakie okna dźwiękochłonne wybrać?

Przede wszystkim warto pamiętać, że nie tylko ilość szyb, ale także ich grubość ma wpływ na zwiększenie właściwości dźwiękoszczelnych całego okna. W oknach stosuje się tafle szkła o różnych grubościach, na ogół jedna szyba jest dwa razy grubsza od drugiej np. jedna ma grubość 4 mm, a druga 6 mm lub 8 mm. Dzięki temu każda z szyb będzie tłumiła dźwięki o innych częstościach, a zakres pochłanianego hałasu będzie większy.

Okna charakteryzujące się dużą izolacyjnością akustyczną to m.in.

Są to okna z pakietem trzyszybowym, dlatego właśnie charakteryzują się tak dużą izolacyjnością akustyczną.


Znajdź najbliższy salon
×