Logo
Gdzie kupić

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy poradnik “Jak pielęgnować okna PCV i aluminiowe”

Okna dźwiękoszczelne

3 minuty do czytania

Okna dźwiękoszczelne – jak walczyć z hałasem

Codziennie, czy to w domu, czy w pracy, narażeni jesteśmy na wszechobecny hałas i szum. Uciążliwe dźwięki generowane są m.in. przez ruch samochodowy, roboty budowlane, remonty czy po prostu toczące się życie za oknem. Można znacząco zniwelować niekorzystne warunki akustyczne i zapewnić sobie i domownikom komfort ciszy w domu, wybierając dźwiękoszczelne okna, które ochronią nas przed hałasem dobiegającym z zewnątrz.

Okna wyciszające – jakie parametry odpowiadają za wyciszenie okien?

Izolacyjność akustyczna okien wyrażona jest współczynnikiem Rw, który informuje nas, jak wysokie jest tłumienie hałasu docierającego z zewnątrz budynku. Można powiedzieć, że im wyższa jest wartość tego współczynnika, tym większa izolacyjność akustyczna okien. Okna wyciszające powinny cechować się określonymi parametrami.

Zgodnie z normą izolacyjność akustyczna okien, wyrażana jest za pomocą trzech wskaźników Rw, C, Ctr.

  • Rw – ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej, wyrażany w dB –

 

  • C – widoczny wskaźnik adaptacyjny widma płaskiego, stosowany np. w przypadku hałasu ulicznego, wyrażany w dB

 

  • Ctr – widoczny wskaźnik adaptacyjny hałasu nisko-częstotliwościowego, stosowany np. w przypadku hałasu ulicznego, wyrażany w dB.

 

Dla większości osób definicje, tych współczynników nie są zbyt zrozumiałe, dlatego przede wszystkim warto zwrócić uwagę na współczynnik Rw.

Od czego zależy dźwiękoszczelność okna?

Od czego zależy dźwiękoszczelność okna?

Użycie przynajmniej jednej tafli szkła o dużym ciężarze powierzchniowym, np. szkło 6mm bądź grubsze, oraz zastosowanie tafli o różnej sprężystości powoduje, że izolacyjność akustyczna okien jest większa. Natomiast za efekt poprawy tłumienia odpowiada grubość okna, a dokładniej, gdy zastosowane zostaną szyby o różnej grubości. Tafle powinny różnić się grubością przynajmniej o 50% np. szkło float 4 mm + szkło float 6 mm. Wypełnienie przestrzeni międzyszybowej gazem ciężkim także ma duży wpływ na zwiększenie izolacyjności akustycznej okien.

Jak wyciszyć okno od ulicy?

Osoby mieszkające przy ruchliwej ulicy zastanawiają się jak wyciszyć okno od ulicy, zazwyczaj jednak działania na zamontowanej stolarce nie są zbyt skuteczne. Jeżeli istnieje taka możliwość, lepiej zadbać o odpowiednie wyciszenie montując specjalne okna wyciszające. Na to, czy okno będzie dźwiękoszczelne wpływ ma kilka czynników.

Wybór szyb ma bezpośredni wpływ na różne właściwości okien, np. izolacyjność cieplną, czy też izolacyjność akustyczną. Zastosowanie odpowiedniego pakietu szybowego dopasowanego do naszych potrzeb sprawi, że dźwiękoszczelne okno będzie spełniało swoją funkcję. Szyby zespolone w zależności od konstrukcji mogą osiągnąć różną izolacyjność akustyczną, w niektórych przypadkach wynoszącą nawet Rw=53.

Ważne jednak, by wybierając izolację dźwiękową za każdym razem określić źródło hałasu. Pozwoli to dobrać okna dźwiękoszczelne najbardziej dopasowane do naszych potrzeb.

Wskaźniki, które określają izolacyjność akustyczną okien (o których mowa wyżej), czyli Rw oraz C i Ctr, wykorzystywane są do definiowania charakterystyki dźwiękowej przegród budowlanych. Podają one uśrednioną ilość decybeli tłumionych przez przegrodę w paśmie od 100 do 3150 Hz..

Szyby dźwiękochłonne – jakie wybrać?

Szyby dźwiękochłonne zbudowane są w oparciu o asymetrię. Duży wpływ na dźwiękochłonność ma ich elastyczne połączenie oraz zastosowanie gazów tłumiących w przestrzeni międzyszybowej. Szyby w oknie razem tworzą tzw. pakiet szybowy. W standardzie okna posiadają pakiet dwuszybowy, a przestrzeń między nimi wypełniona jest gazem szlachetnym. Chcąc zapewnić sobie, większą ochronę termoizolacyjną oraz dźwiękoszczelną warto rozważyć zakup okien z pakietem trzyszybowym i czteroszybowym.

Jakie okna dźwiękoszczelne wybrać budvar

Jakie okna dźwiękoszczelne wybrać?

Przede wszystkim warto pamiętać, że nie tylko ilość szyb, ale także ich grubość ma wpływ na zwiększenie właściwości dźwiękoszczelnych całego okna. W oknach stosuje się tafle szkła o różnych grubościach, na ogół jedna szyba jest dwa razy grubsza od drugiej np. jedna ma grubość 4 mm, a druga 6 mm lub 8 mm. Dzięki temu każda z szyb będzie tłumiła dźwięki o innych częstotliwościach, a zakres pochłanianego hałasu będzie większy.

Okna charakteryzujące się dużą izolacyjnością akustyczną to m.in.

  • T-Comfort(dla szyb 10/18Ar/44.1SI) – 46 dB

 

  • T-Slim(dla szyb 10/18Ar/44.1SI) – 46 dB

 

  • T-Classic(dla szyb 10/18Ar/44.1SI) – 46 dB

 

Są to okna z pakietem trzyszybowym, dlatego właśnie charakteryzują się tak dużą izolacyjnością akustyczną.

Znajdź salon

Porozmawiaj ze specjalistą.
Infolinia 695 550 044