Zapisz się
i odbierz darmowy poradnik
„Okna do domu - jakie wybrać?”

Jak przygotować okna do zimy?

zima okna PCV

 

Zima to prawdziwy test sprawności, wytrzymałości i szczelności naszych okien. Zanim słupki rtęci spadną poniżej zera, warto wykonać kilka prostych zabiegów, które pozwolą oknom lepiej znieść trudy tej pory roku. Odpowiednio przygotowane okna na niskie temperatury, to przede wszystkim gwarancja ciepłego domu oraz oszczędność pieniędzy na rachunkach za ogrzewanie.

 

Etap pierwszy: dokładne mycie okien

Na początek dokładnie umyjmy okna. Nie zabierajmy się jednak do tego, gdy jest słonecznie, bo wtedy woda błyskawicznie wysycha i pozostawia na mytej powierzchni trudno usuwalne smugi, ani gdy na zewnątrz panuje chłód, bowiem niska temperatura powoduje, że szyby stają się kruche i mogą pęknąć. Najwłaściwiej więc myć okna w dzień pochmurny i w miarę ciepły.

Do czyszczenia okien stosujmy preparaty przeznaczone specjalnie do tego celu. Sprawdzonym środkiem jest też ocet, który skutecznie usuwa tłuszcz i nadaje szybom trwały połysk. Jeśli jednak użyjemy samego octu, na szybach zostaną smugi, dlatego koniecznie wymieszajmy go z wodą. Taka mieszanka posłuży nam również do umycia ramy okien PCV, z kolei ramę wykonaną z innego materiału dobrze czyści się wodą z dodatkiem kilku kropel płynu do mycia naczyń.

Używajmy tylko miękkich ściereczek, które nie mają szwów. Doskonale nadają się do tego niezwykle chłonne szmatki z mikrofibry. Bardzo dobrze zbierają kurz i zabrudzenia, a przy tym nie niszczą czyszczonej powierzchni.

Czyścić należy także nawiewniki, czyli urządzenia zapewniające zimą dopływ świeżego powietrza bez wychładzania wnętrza. Jeśli nasze okno wyposażone jest w nawiewnik, wymontujmy go i przepłuczmy w wodzie z detergentem.

regulacja okien

Etap drugi: sprawdzenie stanu technicznego okien

Kiedy okna lśnią już czystością, pora na ocenę stanu technicznego każdego z nich. Jeżeli okno z trudem się otwiera bądź zamyka, albo jeśli jest nieszczelne, to znak, że ruchome elementy okuć skrzydeł okiennych i zawiasy nie działają prawidłowo. W takim przypadku należy odpowiednio ustawić okna na zimę, a później poddać je konserwacji.

regulacja okien

Etap trzeci: Konserwacja i regulacja okien

Regulacja okien jest na tyle prosta, że można ją bez problemu wykonać samodzielnie. Dzięki niej poprawimy szczelność stolarki okiennej, tak istotną w czasie najchłodniejszej pory roku. Aby wyregulować okna PCV na zimę, musimy zwiększyć siłę docisku skrzydła okiennego do ościeżnicy, za pomocą śrub mimośrodowych umiejscowionych na okuciu skrzydła. Do regulacji okuć okiennych potrzebny nam będzie klucz imbusowy, którym przykręcamy baryłkę śruby w stronę uszczelki, aby zwiększyć docisk, i tak też czynimy z pozostałymi śrubami.

Nie zapomnijmy także wyczyścić, za pomocą detergentów niepowodujących korozji, ruchome części okuć okien PCV i zawiasów okiennych, po czym nasmarujmy je specjalnym olejem, wazeliną bądź smarem silikonowym. To przedłuży żywotność tych elementów i sprawi, że nasze okna będą działać bez zarzutu.

uszczelki w oknach

Etap czwarty: Sprawdzenie i wymiana uszczelek.

Nawet najbardziej dokładna regulacja i konserwacja nie zabezpieczy okien przed zimnem, wiatrem i śniegiem, jeśli zamontowane w nich uszczelki są już zużyte. Zniszczone uszczelki zastąpmy w porę nowym, wykonanym z materiału odpornego na działanie czynników atmosferycznych, te zaś uszczelki, które nadają się jeszcze do użytku, umyjmy i posmarujmy wazeliną techniczną, gliceryną bądź którymś z preparatów na bazie żywicy.

Aby ustawić okna na zimę nie wymagana jest żadna specjalistyczna wiedza. Opisane powyżej zabiegi są niezwykle proste i szybkie do wykonania, a dzięki takiemu kompleksowemu zadbaniu o okna przed zimą unikniemy wysokich opłat za ogrzewanie wynikających z ich nieszczelności i zaoszczędzimy na kosztownej naprawie czy nawet na wymianie zniszczonej stolarki.

Aleksnadra KaczmarekAleksandra Kaczmarek
Specjalista ds. komunikacji marketingowej i PR

fbLInkedinyt


Znajdź najbliższy salon
×