Etap pierwszy: dokładne mycie okien przed nadejściem zimy
Na początek dokładnie umyjmy okna. Na początek dokładnie umyjmy okna. Nie zabierajmy się jednak do tego, gdy jest słonecznie, bo wtedy woda błyskawicznie wysycha i pozostawia na mytej powierzchni trudno usuwalne smugi. Tym bardziej, nie powinniśmy myć okien na mrozie. Niska temperatura powoduje, że mokre okna w zimie stają się kruche i mogą pęknąć. Najwłaściwiej więc myć okna w dzień pochmurny i w miarę ciepły.
Do czyszczenia okien stosujmy preparaty przeznaczone specjalnie do tego celu. Sprawdzonym środkiem jest też ocet, który skutecznie usuwa tłuszcz i nadaje szybom trwały połysk. Jeśli jednak użyjemy samego octu, na szybach zostaną smugi, dlatego koniecznie wymieszajmy go z wodą. Taka mieszanka posłuży nam również do umycia ramy okien PCV, z kolei ramę wykonaną z innego materiału dobrze czyści się wodą z dodatkiem kilku kropel płynu do mycia naczyń.
Używajmy tylko miękkich ściereczek, które nie mają szwów. Doskonale nadają się do tego niezwykle chłonne szmatki z mikrofibry. Bardzo dobrze zbierają kurz i zabrudzenia, a przy tym nie niszczą czyszczonej powierzchni.
Czyścić należy także nawiewniki, czyli urządzenia zapewniające zimą dopływ świeżego powietrza bez wychładzania wnętrza. Jeśli nasze okno wyposażone jest w nawiewnik, wymontujmy go i przepłuczmy w wodzie z detergentem.
