Szyby zespolone stosowane w oknach podlegają restrykcyjnym Europejskim Normom. Na początek warto skorzystać z przewodnika po rodzajach szyb.
Aby przeprowadzić wzrokową kontrolę należy spełnić poniższe warunki:
- Stań w odległości 2 metrów od szyby i dokonaj oględzin pod kątem prostym z pomieszczenia na zewnątrz.
- Obserwację przeprowadź w naturalnym świetle dziennym, przy równomiernie zachmurzonym niebie.
- Szyba musi być czysta i sucha
- Nie używaj lamp do oświetlania powierzchni szyby oraz urządzeń powiększających
- Patrz przez szybę, a nie na bezpośrednio na nią. Wada niewidoczna podczas oględzin z odległości 2 metrów nie jest defektem.
Odbicie obrazu
Szyby zespolone składają się z więcej niż jednej tafli szkła, w związku z czym możliwe jest pojawianie się wielokrotnych odbić. Nie stanowi to wady szyby.
Wklęsłość i wypukłość szyb zespolonych
Przestrzeń między szybami wypełniona jest gazem. Jego objętość zależy od temperatury i ciśnienia atmosferycznego panującymi w chwili zespolenia. Po zamontowaniu szyby zmiany w zakresie temperatury zewnętrznej i ciśnienia będą skutkować zwiększeniem lub zmniejszeniem objętości gazu w przestrzeni między szybami. Efektem tego może być zniekształcony obraz odbicia. Opisane zjawisko i nie jest oznaką wady szkła.
Różnice w barwie szkła
Każde szkło float posiada własną barwę i odcień zależny od surowców i warunków powstawania. Jest to naturalna cecha szkła i może różnić się pomiędzy partiami produkcyjnymi. Wpływ na odcień mają także powłoki np. niskoemisyjne. Widzialny odcień szkła zależy od rodzaju powłoki, grubości szkła, oświetlenia oraz kąta obserwacji szyby.