Logo
Gdzie kupić

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy poradnik “Jak pielęgnować okna PCV i aluminiowe”

Drzwi tarasowe

3 minuty do czytania

Drzwi tarasowe – z progiem (PSK) czy bezprogowe (HST)?

Przy wyborze okien tarasowych ważne są nie tylko wymiary, wzornictwo i rodzaj okien, ale również wysokość progu. Do wyboru mamy drzwi tarasowe HST, czyli drzwi tarasowe bezprogowe oraz drzwi tarasowe PSK, czyli takie, które próg posiadają. Przyjrzyjmy się możliwościom tych dwóch rozwiązań.

Drzwi tarasowe (HST) czyli drzwi tarasowe bezprogowe

Zapewne zastanawiasz się: “Okna HST. Co to znaczy?”. Sama nazwa HST jest skrótem od niemieckiego słowa Hebeschiebetür. Poniżej przybliżymy konkretny typ takich okien tarasowych, a mianowicie drzwi tarasowe przesuwne bezprogowe.
Drzwi tarasowe bezprogowe są idealnym rozwiązaniem na swobodne wyjście na balkon, taras lub do ogrodu.
Dzięki przesuwnym drzwiom tarasowym HST można stworzyć bardzo szerokie przejścia, co ma również wpływ na architekturę wnętrz: duże przeszklone drzwi przesuwne sprawiają, że wnętrza wydają się bardziej przestronne, a ponadto gwarantują dużą ilość światła dziennego.

Jedną z największych zalet bezprogowych drzwi tarasowych jest ich zintegrowanie z podłogą: dolna szyna, po której poruszają się drzwi, znajduje się w posadzce i dzięki temu nie tworzy podwyższenia, jak ma to miejsce np. w przypadku drzwi typu PSK. Bezbarierowe przejście jest szczególnie ważne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, osób starszych lub dzieci, gdyż niweluje ryzyko potknięcia się. Brak skrzydła uchylnego sprawia również, że drzwi tarasowe HST nie zabierają dużo przestrzeni w domu. Brak funkcji uchylania okna można postrzegać jako wadę drzwi przesuwnych, z drugiej strony nie ma niebezpieczeństwa, że przypadkowo zatrzasną się one przy silnym wietrze. Ponadto mechanizm zamykający w drzwiach tarasowych HST znacznie rzadziej ulega uszkodzeniom niż w przypadku drzwi tarasowych PSK. Warto rozważyć montaż drzwi tarasowych z niskim progiem, gdyż jest to idealne rozwiązanie, gdy chcemy, by wnętrza naszego domu stanowiły latem z tarasem lub ogrodem jedną całość, bez zbędnych przeszkód i barier. Należy jednak pamiętać, że z reguły drzwi tarasowe przesuwne HST są nieco droższe od tradycyjnych drzwi balkonowych.”

Drzwi tarasowe (PSK) – drzwi tarasowe z progiem

HKS Drzwi tarasowe z progiem

Oprócz drzwi tarasowych HST istnieją również drzwi tarasowe PSK. Jest to skrót od niemieckiego słowa Parallel-Schiebe-Kipp-Tür, co oznacza drzwi uchylno-przesuwne. W przeciwieństwie do drzwi HST, drzwi tarasowe przesuwne PSK nie mogą zostać zamontowane tak, by nie stanowiły bariery komunikacyjnej w domu. W tym przypadku zawsze będą to drzwi tarasowe z wysokim progiem. Czasami możliwe jest minimalne zmniejszenie wysokości progu w drzwiach tarasowych PSK, ale technicznie nie jest możliwy montaż drzwi tego typu jako bezprogowych. Przy wyborze odpowiednich okien tarasowych należy jednak wziąć pod uwagę dwie istotne zalety drzwi tarasowych przesuwnych PSK: niższa cena oraz funkcja uchylania, której brak w przypadku okien tarasowych HST.

A co z progiem drzwi balkonowych?

Jeżeli zdecydujemy się na drzwi tarasowe PSK, to należy wziąć pod uwagę wysokość progu drzwi balkonowych. Bardzo wysoki próg balkonowy, co prawda lepiej chroni przed śniegiem i wilgocią, jednak stanowi w domu niewątpliwie dużą barierę komunikacyjną, zarówno dla dzieci, jak i osób starszych lub poruszających się na wózkach inwalidzkich. W przypadku drzwi HST próg jest na tyle niski, że nie stanowi żadnej przeszkody w życiu codziennym.

Drzwi tarasowe przesuwne HST czy PSK – które wybrać?

bezprogowe drzwi tarasowe

Drzwi tarasowe przesuwne HST czy PSK? Co wybrać? Oto jest pytanie! Wielkoformatowe drzwi tarasowe to nowoczesne rozwiązanie oferujące szereg udogodnień.
Jeśli jednak nie możemy się zdecydować, to powinniśmy się kierować naszymi osobistymi preferencjami. Pod względem ekonomicznym, bezsprzeczną przewagę mają drzwi tarasowe PSK. Jeśli natomiast szukamy komfortowego rozwiązania, które ułatwi nam poruszanie się między domem a ogrodem, to powinniśmy się zdecydować na system HST.
Podejmując ostateczną decyzję o zakupie drzwi tarasowych HST czy PSK, najważniejsze jest, by wybór padł na drzwi, które spełnią Twoje wymagania i ułatwią Ci życie.

Znajdź salon

Porozmawiaj ze specjalistą.
Infolinia 695 550 044