Logo
Gdzie kupić

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy poradnik “Jak pielęgnować okna PCV i aluminiowe”

Drzwi tarasowe

3 minuty do czytania

Drzwi tarasowe przesuwne czy otwierane – jakie wybrać?

Salony większości domów posiadają wyjście na taras, a ponieważ to pomieszczenie stanowi centrum dowodzenia i serce każdego domu, drzwi tarasowe są jedną z pierwszych rzeczy, na którą zwraca się uwagę kupując używaną nieruchomość lub budując ją od podstaw. Dowiedz się, jaki rodzaj drzwi tarasowych będzie dla Ciebie najlepszy.

Dostępne rodzaje drzwi tarasowych

W szerokim wachlarzu oferty produktowej każdy znajdzie dla siebie optymalne rozwiązanie dla wyjścia na taras. W zależności od tego, jak chcemy zaaranżować przestrzeń w środku i na zewnątrz, mamy do wyboru różne rodzaje drzwi tarasowych: otwierane, przesuwne, uchylno-przesuwne lub podnoszono-przesuwne. Jedną z najczęściej wybieranych opcji są drzwi tarasowe przesuwne (we wszystkich odmianach). Wygoda oraz efekt wizualny w postaci dużego i wysokiego przeszklenia, nie mają sobie równych, dlatego też często takie rozwiązanie opisuje się jako okno tarasowe przesuwne, a nie drzwi przesuwne na taras. Trochę mniej popularnym, ale w dalszym ciągu spotykanym systemem, są drzwi tarasowe otwierane na zewnątrz. Szczególnie te w wersji dwuskrzydłowej. Nie zajmują dużo miejsca a potrafią doskonale otworzyć przestrzeń na ogród i zapewnić wygodne przejście z salonu na zewnątrz domu.

Drzwi tarasowe przesuwne

Systemy przesuwne drzwi tarasowych są rozwiązaniami bardzo nowoczesnymi. Ich montaż zapewni nam wiele udogodnień. Tak np. decydując się na system przesuwny drzwi tarasowych T-Slide HST, możemy wybrać drzwi na taras wyposażone w technologię Best Close, czyli system wytłumiania pędu skrzydła podczas zamykania lub otwierania okna tarasowego, co przekłada się na bezpieczną obsługę, przez przytrzaśnięć.

Natomiast decydując się na system przesuwny drzwi tarasowych PSK, możemy okno tarasowe nie tylko przesunąć, równolegle do ościeżnicy, ale także uchylić. Więcej o naszych systemach drzwi przesuwnych dowiesz się z tego poradnika Systemy drzwi przesuwnych tarasowych – T-Slide HST czy PSK?

Drzwi tarasowe otwierane na zewnątrz

Drzwi tarasowe otwierane na zewnątrz to zoptymalizowana wersja standardowych drzwi balkonowych. Drzwi przeznaczone na taras od okna balkonowego odróżnia szeroki profil skrzydła oraz możliwość zamontowania dwustronnej klamki drzwiowej z zamkiem. Mogą być wyprodukowane w wersji jednoskrzydłowej lub dwuskrzydłowej, ze stałym lub ruchomym słupkiem, jak również ze standardowym lub niskim progiem aluminiowym. Ostateczny kształt i poziom wyposażenia dodatkowego zależy jedynie od upodobań właściciela domu, gdyż większość tego typu produktów tworzona jest na indywidualne zamówienie.
Drzwi tarasowe otwierane z dwóch stron stanowią komfortowe i bezpieczne wyjście do przydomowej strefy relaksu. Szczególnie ich dwuskrzydłowa wersja, szerokim otwarciem zaciera granicę między domem a ogrodem, zachęcając równocześnie domowników do przekroczenia progu salonu.
Decydując się na drzwi tarasowe dwuskrzydłowe otwierane na zewnątrz lub ich jednoskrzydłową wersję, warto zainteresować się modelem T-Classic Forte w wersji Out.

Drzwi tarasowe przesuwne czy tradycyjne – jaki system drzwi tarasowych wybrać?

W przypadku większego budżetu nie musimy zastanawiać się pomiędzy drzwiami przesuwnymi, czy tradycyjnymi. Drzwi przesuwne mają o wiele więcej zalet i przede wszystkim są wygodniejsze w użytkowaniu. Natomiast, gdy nie mamy przeznaczonych zbyt wielu środków na drzwi tarasowe przesuwne, jedyną opcją dla nas są drzwi tradycyjnie otwierane. Oprócz ceny, plusem drzwi otwieranych jest ich nieco łatwiejszy montaż. Jednak wybierając tradycyjne drzwi tarasowe otwierane – czyli drzwi balkonowe, warto pamiętać, że trzeba uwzględnić sposób otwierania drzwi, czy ma być on do wewnątrz, czy na zewnątrz. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że drzwi tradycyjnie otwierane balkonowe wymagają zachowania wolnej przestrzeni w promieniu otwarcia. Nie ustawimy tam mebli, kwiatów, czy innych ozdób. Drzwi otwieranych tradycyjnie nie zrobimy takich dużych jak przesuwnych. Te drugie dzięki specjalnej konstrukcji pozwalają na montaż dużych przeszkleń.

Drzwi tarasowe otwierane na zewnątrz

Co jeszcze ma wpływ na komfort użytkowania drzwi?

Drzwi tarasowe uchylno-przesuwne PSK oferują intuicyjną obsługę, płynne przejścia pomiędzy poszczególnymi pozycjami skrzydła, a PSK-Auto umożliwia dodatkowo łatwą i wygodną obsługę drzwi ważących nawet 200kg za pomocą jednej ręki. W systemach przesuwnych T-Slide HST można wybrać drzwi z niskim progiem, co zwiększa komfort ich użytkowania. Rozwiązanie drzwi tarasowych z niskim progiem szczególnie ułatwia życie dzieciom i osobom starszym. Kolejnym dodatkowym wyposażeniem drzwi tarasowych, w który warto zainwestować, jest zaczep antywyważeniowy. W drzwiach przesuwnych PSK-Manu został on zastosowany już w standardzie.

Nie zapomnij o odpowiednich materiałach, z których mogą być wykonane drzwi na taras

Sposób otwierania drzwi tarasowych jest równie ważny co materiał z którego są wykonane. Do produkcji naszych drzwi wykorzystujemy jedynie profile wykonane w technologii Titanium Technology. Charakteryzują się one dużą sztywnością, wysoką odpornością na odbarwienia i działania promieni słonecznych. Dodatkowo są ekologiczne – nie zawierają w sobie ołowiu, kadmu ani związków innych metali ciężkich.

[youtube v=”9w6g-QxxNes”]

Znajdź salon

Porozmawiaj ze specjalistą.
Infolinia 695 550 044