Logo
Gdzie kupić

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy poradnik “Jak pielęgnować okna PCV i aluminiowe”

drzwi balkonowe

3 minuty do czytania

Drzwi balkonowe – jakie drzwi balkonowe wybrać

Budowa domu lub urządzanie mieszkania od developera to mocno wyczerpujący, ale i ekscytujący czas, wymagający podejmowana wielu decyzji. Jedną z nich jest wybór stolarki okiennej i drzwiowej. O ile z oknami można sobie szybko poradzić, to należy rozważyć czy lepszym rozwiązaniem dla wnętrza będą klasyczne drzwi balkonowe jednoskrzydłowe czy może mamy wystarczająco miejsca, aby zamontować podwójne drzwi balkonowe i tym samym zyskać więcej przestrzeni widokowej. Jeżeli stoisz właśnie przed takim wyborem – warto przeczytać artykuł, z którego dowiesz się czym charakteryzuje się konkretny model drzwi na balkon.

Dostępne rodzaje drzwi balkonowych

Na wstępie wypada wtrącić małą dygresję dotyczącą samego nazewnictwa. W zależności od producenta, możemy spotkać się z inną nazwą tego samego produktu, tj. drzwi balkonowe mogą pojawić się w ofercie również jako duże okna balkonowe, a nawet drzwi tarasowe. Szukając odpowiedniego modelu warto więc nie sugerować się jedynie nazwą, a pełnym opisem. Dopiero wtedy będziemy na pewno wiedzieć z jakiego typu produktem mamy do czynienia.

Pierwszą decyzję, jaką przyjdzie nam podjąć to wybór materiału z którego wyprodukowane będą nasze drzwi balkonowe. Pewne jest, że muszą pasować do pozostałej stolarki okiennej w naszym budynku. Jeżeli okna wybraliśmy drewniane, również takie powinny być drzwi prowadzące na balkon. Do dyspozycji mamy również najbardziej popularne okna balkonowe wyprodukowane z materiału PVC (plastikowe), drzwi balkonowe aluminiowe oraz hybrydowe (drzwi balkonowe PVC z nałożonymi na ramę aluminiowymi nakładkami).

Kolejny wybór zależeć będzie od ilości wolnej przestrzeni w domu. Czy lepiej nam sprawdzą się drzwi balkonowe przesuwne czy tradycyjne rozwierno-uchylne, jedno- lub dwuskrzydłowe, otwierane na zewnątrz lub do środka.

Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe

Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe to bardziej nowoczesna wersja klasycznych drzwi jednoskrzydłowych, najczęściej spotykanych w budownictwie wielorodzinnym. Jeżeli mamy mało miejsca, a sam balkon jest niewielkich rozmiarów, nie mamy za dużego wyboru. Podwójne drzwi balkonowe sprawdzą się w blokach (szczególnie w nowym budownictwie), w których nie ogranicza nas tak bardzo przestrzeń, a balkon pełni również funkcję tarasu. Drzwi dwuskrzydłowe można szeroko otworzyć, przez co komunikacja jest dużo wygodniejsza. Do wyboru będzie pozostawała opcja otwierania: do wewnątrz czy na zewnątrz. Ta również zależna jest od możliwości przestrzennych danego wnętrza.

Drzwi balkonowe przesuwne

Drzwi balkonowe przesuwne to rozwiązanie, które rzadko spotkamy w typowych blokach. Za to większość właścicieli domów, szczególnie tych z przylegającym tarasem, będzie już wykorzystywało przesuwny mechanizm drzwi balkonowych (często nazywanych również tarasowymi), polegający na częściowym chowaniu się przesuwnych drzwi w specjalnych kasetach zamontowanych wewnątrz ściany. To najwygodniejsza opcja, ale wymaga zaplanowania już na etapie projektu domu. Jeżeli taki model nie będzie pasował do wnętrza, można zdecydować się na opcję drzwi balkonowych zachodzących na ścianę lub na siebie, przesuwających się na prowadnicach.

Dużą zaletą przesuwnych drzwi jest to, że próg można ukryć w podłodze, co znacznie ułatwia poruszanie się osobom starszym, niepełnosprawnym oraz dzieciom. Nie ma niebezpieczeństwa przypadkowego potknięcia się.

Pozostałe rodzaje drzwi balkonowych

Wśród wielu modeli drzwi balkonowych możemy wybrać także te mniej popularne, ale również spełniające swoje założenia. Do takich należą m.in. drzwi harmonijkowe, składane. Przy pełnym otwarciu umożliwiają odsłonięcie całego otworu drzwiowego, dając niczym nieskrępowane przejście oraz szeroki widok. Takie rozwiązanie zwykle stosowane jest przy ogrodach zimowych, jako element całkowicie rozkładany na okres letni i chowany w sezonie jesienno-zimowym.

Nadal mało popularne w Polsce, za to zyskujące coraz większe grono zwolenników we Włoszech czy Francji, są drzwi balkonowe dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem. Ruchomy słupek tworzy strefę podziału jedynie, kiedy balkon jest zamknięty. Po otwarciu, porusza się wraz z jednym ze skrzydeł, dając swobodę korzystania z niepodzielnej przestrzeni.

Drzwi balkonowe Budvar

 

Standardowe wymiary drzwi balkonowych

Standardowy wymiar drzwi balkonowych w budownictwie jednorodzinnym jest trudny do ustalenia, gdyż w dużej mierze zależy on od projektu architektonicznego. Jednak i tu istnieją pewne ograniczenia. Konstruktor na pewno będzie miał na uwadze Aprobatę Techniczną wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej, która określa maksymalną wielkość okna w budynku.

Wymiary drzwi balkonowych w bloku

Drzwi balkonowe w blokach są raczej ustandaryzowane. Szczególnie w tych z wielkiej płyty, z lat 70-tych i 80-tych, nie ma dużego wyboru – pozostaje nam w większości przypadków okno jednoskrzydłowe o wymiarze 865 x 2200 mm. Jeżeli jest możliwość montażu okna balkonowego dwuskrzydłowego, mówimy raczej o wymiarze 1465 x 2095 mm.

Drzwi balkonowe drewniane czy plastikowe?

Drzwi balkonowe PVC są obecnie najczęściej montowanym rodzajem wyjść na balkon. Nie dość, że są bardzo ciepłe, występują także wersjach energooszczędnych, przeznaczonych do domów pasywnych, to również ich zakup jest bardziej korzystny cenowo. Drzwi na balkon drewniane oraz aluminiowe będą zdecydowanie większym wydatkiem w budżecie, chociaż ich walory estetyczne są nie do przecenienia. Szlachetne drewno na pewno będzie pięknie wyglądać w klasycznych bryłach, zaś aluminium sprawdzi się w nowoczesnym designie. Jednak jeśli to koszty są dla nas kluczowym warunkiem, warto postawić na drzwi balkonowe plastikowe, które będą pasować do wszystkich wnętrz.

Cena drzwi balkonowych

Cena drzwi balkonowych jest zależna od użytego materiału, zastosowanego mechanizmu oraz ostatecznych wymiarów i może wahać się od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Wysokie oraz szerokie przesuwne drzwi balkonowe o dużym przeszkleniu będą droższą opcją.  Najtańszą opcją będą oczywiście drzwi balkonowe jednoskrzydłowe.

Znajdź salon

Porozmawiaj ze specjalistą.
Infolinia +48 695 550 044