Pęknięcia szyb w oknach plastikowych mogą pojawiać się z kilku powodów. Od uderzenia ostrym przedmiotem, trzaśnięcia oknem, czy wyszczerbienia. Jednak co jeśli dochodzi do samoistnego pękania szkła i czy w ogóle jest to możliwe? Okazuje się, że tak.
Samoistne pękanie szkła a wytrzymałość na temperaturę
Wytrzymałość szkła na temperaturę jest ograniczona dlatego, w pewnych okolicznościach, szyba wystawiona na działania niekorzystnych różnic temperatur może samoistnie – a właściwie spontanicznie – pękać bez czyjegokolwiek udziału. Znaczne różnice temperatury w szybie zespolonej prowadzą do pojawienia się naprężeń wewnętrznych, a te z kolei mogą bezpośrednio powodować pęknięcie szyby w oknie. Wspomniane naprężenia są zazwyczaj wynikiem oddziaływania promieni słonecznych – wówczas temperatura wewnątrz komór może osiągać temperaturę nawet do 90 stopni Celsjusza!
Do powstania dużych naprężeń w szkle najczęściej dochodzi w przypadku nierównomiernego ogrzewania szyby na jej powierzchni. Kiedy jedna z krawędzi niehartowanej szyby float jest chłodniejsza od pozostałych, a różnice te przekroczą 30°C przyjmuje się, że mamy do czynienia z wystąpieniem wartości krytycznej. Efekt? Pęknięta szyba. Do takiej sytuacji dochodzi nie tylko w wyniku nagrzewania szyby przez słońce, ale także przez grzejnik lub lampę znajdującą się w pobliżu okna.
Pęknięta szyba od wewnątrz – na co należy uważać
Przyczyną samoistnego pękania szkła niehartowanego mogą być również zasłony stykające się z szybami. Pamiętaj, aby pomiędzy szkłem, a zasłoną pozostawić minimum 25 mm wolnej przestrzeni – w tym miejscu bowiem powinna być zapewniona cyrkulacja powietrza, tak aby nie doszło do pęknięcia szyby. Mało kto zdaje sobie sprawę, że nawet niekorzystne usytuowanie mebli np. foteli, może mieć wpływ na zjawisko samoistnego pękania szkła.
W przypadku pęknięcia termicznego szyb na tafli szkła pojawiają się charakterystyczne wzory widoczne na poniższym rysunku. Zazwyczaj przebieg pęknięcia zaczyna się pod kątem prostym, od krawędzi w głąb powierzchni szyby, pęknięcie może też wielokrotnie zmieniać kierunek.