Zaparowane okna w domu. Dlaczego szyby parują?

parowanie szyb

Zaparowane okna w domu to nie zawsze sygnał, że stolarka okienna wymaga wymiany. Najczęściej zjawisko to związane jest ze zbyt wysoką wilgotnością powietrza w domu, lub też zbyt dużą różnicą temperatury wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.

Parowanie okien plastikowych od wewnątrz

Zjawisko parowania szyb związane jest z tym, że to właśnie szyba jest najzimniejszą barierą dzielącą wnętrze domu od warunków panujących na zewnątrz budynku. Gdy para wodna zetknie się z tą zimną powierzchnią, ulega skropleniu i na szybach pojawia się niechciana para.

Analogiczne zjawisko możemy zauważyć często m.in. w naszych łazienkach. Podczas gorących kąpieli, nagromadzona para wodna osiada na tafli lustra i ulega skropleniu. Duże parowanie szyb występuje również często w kuchni podczas gotowania, gdy okap nie nadąża z odprowadzaniem ciepłego powietrza.

parowanie szyb w kuchni

Jak więc poradzić sobie z nadmiernym parowaniem szyb w domu? Rozwiązanie jest jedno: należy zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń!

I tutaj z pomocą przychodzą nam nawiewniki, czyli urządzenia montowane bezpośrednio na oknach, których zadaniem jest zapewnienie stałej mikrowymiany powietrza, przy jednocześnie szczelnie zamkniętym oknie. Nawiewniki biorą udział w odprowadzaniu wilgoci z pomieszczenia, niwelując ryzyko powstawania pary wodnej na szybach, a co za tym idzie powstawaniu grzybów i pleśni, które są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.

W sytuacji nadmiernego parowania szyb w domu, które może być wynikiem m.in. wspomnianego, intensywnego gotowania, należy wywietrzyć pomieszczenie, poprzez uchylenie bądź otworzenie okna na oścież.

Warto pamiętać, że przyczyną gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniu mogą być także procesy „oddychania” niedawno wybudowanych ścian oraz stropów oraz trwające prace remontowe, takie jak tynkowanie czy malowanie ścian.

Jeśli zdarza się, że pomimo systematycznego wietrzenia pomieszczeń, para wodna nadal widoczna jest na oknach, problem należy rozwiązać systemowo, poprzez odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie wentylacji.

para w łazience

Parowanie okien na zewnątrz

Okres wiosenny oraz jesienny to czas kiedy najczęściej możemy zauważyć parujące okna od strony zewnętrznej. W okresie tym nasze domy nie są jeszcze ogrzewane, a temperatura za oknem znacząco spada. Na parujące okna wpływa także poziom wilgotność powietrza. Gdy powietrze jest intensywnie wilgotne, a temperatura w nocy jest niska, rankiem na oknach, ale i na samochodach, czy trawie osadza się rosa. Zjawisko to nie powinno więc nas martwić, ponieważ jest to naturalny proces fizyczny.

Parowanie okien plastikowych od zewnątrz może również zależeć od otoczenia okna. Obecność roślinności oraz słaby ruch powietrza mogą potęgować zjawisko osadzania się pary na szybach. W zależności także od umiejscawiania okien względem stron świata, zjawisko może występować z różną intensywnością. Większe parowanie będzie występowało od strony północnej, niżeli od strony południowej, czy zachodniej.

wentylacja w oknie

Para między szybami to już problem!

Pojawienie się pary między szybami to sygnał, że doszło do rozszczelnienia pakietu szybowego. Oznacza to, że Twoje okno straciło znaczącą część właściwości termoizolacyjnych, czyli nie spełnia już swojej roli. Dodatkowo, osadzona na szybach para znacząco pogarsza walory estetyczne okna, powodując plamy i zacieki, których nie jesteś w stanie się pozbyć.

Okno, które straciło przejrzystość i zdolność do izolacji cieplnej wymaga wymiany. Jeśli okres gwarancyjny nie upłynął, to reklamacja powinna zostać pozytywnie rozważona, a okno wymienione.

Aleksnadra KaczmarekAleksandra Kaczmarek
Specjalista ds. komunikacji marketingowej i PR

fbLInkedinyt


Znajdź najbliższy salon
×