Zapisz się
i odbierz darmowy poradnik
„Okna do domu - jakie wybrać?”

Czym jest współczynnik przenikania ciepła okien?

Budvar_ciepłe_okna

Czy szukając okien do swojego domu lub mieszkania zdarzyło Ci się godzinami przeglądać oferty producentów okien, porównywać je ze sobą i na koniec i tak zostać bez odpowiedzi na pytanie które wybrać?

Trzy uszczelki, osiem komór, dwie szyby, ramki ciepłe ramki zimne – giniesz w gąszczu cech, których nie znasz i które nie do końca rozumiesz. To może być w procesie zakupu frustrujące i niekoniecznie prowadzić do właściwego wyboru. Skoncentruj się na parametrze przenikalności cieplnej i porównuj go jako najważniejszy parametr przy wyborze swoich nowych okien.

Co oznacza parametr przenikania ciepła Uw i jak go czytać?

Aby zrozumieć co wpływa na współczynnik przenikania ciepła (Uw) oraz jakie ma to znaczenie dla Ciebie, najpierw musimy wyjaśnić sobie co w ogóle powyższy termin oznacza. Warto wiedzieć, że współczynnik Uw wyrażany jest w jednostkach W/m2K (gdzie W to Wat, a K Kelvin) i jest to ilość ciepła jaka przeniknie przez 1m2 okna, przy różnicy temperatury powietrza po obu jego stronach (na zewnątrz i wewnątrz), wynoszącej 1K. Im niższa wartość Uw, tym lepiej, bowiem oznacza to wyższą izolację cieplną i mniejsze straty energii przez okna. Jest to jeden z ważniejszych parametrów. Szacuje się, że straty ciepła i to właśnie przez okna mogą sięgać nawet 25%. Warto zatem postawić na okna energooszczędne.

Co kilka lat zmieniają się wytyczne co do wartości wskaźnika Uw. Takie działania przyczyniają się do ograniczenia strat energii i obniżenia kosztów ogrzewania. Według najnowszych warunków technicznych, od stycznia 2021 roku wartość współczynnika Uw dla okien nie powinien być większy niż 0,9 W/m2K.

Niezależnie od tego czy wymieniasz stare okna, czy montujesz nowe podczas budowy domu, bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowy montaż. Oprócz stabilnego mocowania odpowiednimi elementami, połączenie z murem musi zostać uszczelnione w taki sposób, by ograniczyć napływ wilgoci oraz aby właśnie wspomniane połączenie nie było słabym ogniwem całej konstrukcji tzw. mostkiem termicznym, przez które będzie uciekać ciepło.Jest to ważne szczególnie zimą, kiedy występuje duża różnica temperatur. Dzięki opisanym zabiegom z wykorzystaniem energooszczędnych okien możesz spać spokojnie, bo niski współczynnik to wysoka izolacyjność cieplna okna.

Co wpływa na izolacyjność cieplną okien?

Możemy powiedzieć w skrócie, że każdy element składowy okna. Ale zaczynimy po kolei:

Rama czyli profile jakie zostały wykorzystane w danym oknie, a dokładniej ilość komór, ich wielkość oraz sposób ułożenia.

Rodzaj zastosowanych szyb. Mogą to być pakiety dwuszybowe lub trzyszybowe, ale na końcowy wskaźnik Uw wpływ ma także rodzaj szyb: absorpcyjna, refleksyjna, laminowana… Jest ich naprawdę wiele. W tym miejscu dowiesz się o nich więcej.

Rodzaj umieszczonej ramki dystansowej między szybami. Tutaj podział jest prosty. Wyróżnia się ramkę aluminiową (zimną) i wykonaną z poliwęglanu (ciepłą). Ta ostatnia wypełniona jest tzw. sitem molekularnym, którego zadaniem jest zatrzymać jak najwięcej ciepła wewnątrz pomieszczenia i ograniczyć parowanie okien.

Ilość kwater w całej konstrukcji. Jeśli duże okno podzielimy na kilka kwater, wzrośnie wówczas udział procentowy materiału PVC i tym samym parametr Uw.

Pamiętajmy, że deklarowana przez producenta wartość wskaźnika Uw dotyczy okna o konkretnych wymiarach i budowie opisanej powyżej. Zmiana każdego z tych elementów wpływa na zmianę wartości współczynnika przenikania ciepła. Zazwyczaj podaje się wartość obliczoną dla okna referencyjnego czyli jednoskrzydłowego, o wymiarach 1230 mm x 1480 mm. Większe okno, z większym udziałem procentowym zespolenia szybowego będzie cieplejsze, a więc osiągnie niższą wartość Uw.

Budvar_współczynnik_przenikania_ciepła

Czy to się opłaca?

Upewnij się, że okna które wybierasz do swojego domu mają możliwie jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Z powyższego artykułu wiesz już czym on jest i co na niego wpływa. Dzięki temu znaczna część ciepła, która zostanie zgromadzona w mieszkaniu nie ucieknie na zewnątrz, a Ty sporo ograniczysz zużycie energii, zaoszczędzisz na ogrzewaniu mieszkania, oraz zmniejszysz prawdopodobieństwo parowania szyb.

Okna wyposażone w ciepłą ramkę, trzy szyby oraz odpowiedni profil są droższe od tych podstawowych, jednak jest to inwestycja na lata i wyższy wydatek w tym przypadku ma swoje uzasadnienie. Pamiętaj, że dobre jakościowo okna trzymają swoje parametry przez bardzo długi czas. Pamiętaj także o dobrym montażu z wykorzystaniem nowoczesnych technik, które gwarantują zachowanie parametrów cieplnych okien.


Znajdź najbliższy salon
×