Coraz rzadziej w nowoczesnych domach czy mieszkaniach można spotkać tradycyjne zasłony i firany osłaniające okna. Jeżeli już występują, raczej stosowane są ze względu na ich walory dekoracyjne, niż na użyteczność w zabezpieczeniu szyb przed zbytnim przepuszczaniem światła słonecznego do pomieszczenia. Co innego żaluzje i rolety – one cieszą się stale rosnącą popularnością. Przede wszystkim dlatego, że świetnie odizolowują od otoczenia zewnętrznego, osłaniają przed nadmiernym nagrzewaniem, ale również zapewniają wyciszenie. Jeżeli zastanawiasz się czym zasłonić okno i czy lepszym wyborem będzie roleta zewnętrzna, wewnętrzna czy żaluzja drewniana – ten artykuł jest dla Ciebie.
Dostępne rozwiązania wewnętrznych rolet okiennych
Rodzaje klasycznych rolet wewnętrznych można wyróżnić przede wszystkim ze względu na tworzywo z którego są produkowane. Są to najczęściej wysokojakościowe tkaniny oraz materiały naturalne, wykorzystywane między innymi w roletach bawełnianych i lnianych, bądź włókna syntetyczne (poliamid albo poliester). Rolety pokryte srebrem lub gumową powłoką od zewnętrznej strony, w mniejszym stopniu przepuszczają promienie słoneczne, tym samym są dobrym wyborem jeżeli zależy nam na zasłonięciu okien przed słońcem lub ochroną przed nocnym światłem miejskich latarni. Roleta wewnętrzna powinna być montowana na oknie, które jest położone od bardziej nasłonecznionej strony budynku. Tkanina składająca się na roletę zrolowana jest na wałku, który zamocowany jest najczęściej na górnej ramie okna. Klasyczna roleta wewnętrzna może być rozwijana do dowolnej wysokości za pomocą mechanizmu łańcuszkowego. Jej szerokość wynosić będzie zazwyczaj nie więcej niż 3 m. Samohamujący mechanizm łańcuszkowy pozwala na komfortowe zatrzymanie rolety na żądanej wysokości.
Przeciwsłoneczne żaluzje drewniane
Nowoczesne żaluzje wewnętrzne są skuteczną ochroną przed nadmiernym nagrzewaniem pokoju. Regulacja kierunku oraz ilości promieni słonecznych jakie wpadają do pomieszczenia najbardziej odróżnia żaluzje od rolet, w których przypadku nie jest to możliwe. Żaluzje wewnętrzne zbudowane są zazwyczaj z drewnianych bądź aluminiowych lamelek o różnej szerokości. Najczęściej przykręcone są do ramy okna. Najlepiej sprawdzają się do zasłaniania większych powierzchni, np. całej wnęki okiennej, czy przeszklonych ścian. Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość zainstalowania ich w każdym rodzaju okna, zarówno między, szybami jak i przed nimi. Ważne! Żaluzje drewniane nie powinny być montowane w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, np. w kuchni, łazience czy pralni.
Nowoczesne żaluzje są skuteczną ochroną przed nadmiernym nagrzewaniem pokoju. Regulacja kierunku oraz ilości promieni słonecznych jakie wpadają do pomieszczenia najbardziej odróżnia żaluzje od rolet, w których przypadku nie jest to możliwe. Żaluzje zbudowane są zazwyczaj z drewnianych bądź aluminiowych lamelek o różnej szerokości. Najczęściej przykręcone są do ramy okna. Najlepiej sprawdzają się do zasłaniania większych powierzchni, np. całej wnęki okiennej, czy przeszklonych ścian. Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość zainstalowania ich w każdym rodzaju okna, zarówno między, szybami jak i przed nimi.Ważne! Żaluzje drewniane nie powinny być montowane w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, np. w kuchni, łazience czy pralni.