Zapisz się
i odbierz darmowy poradnik
„Okna do domu - jakie wybrać?”

Co lepiej się sprawdza – rolety czy żaluzje?

rolety czy żaluzje_budvar

Żaluzje i rolety różnice

Klasyczne rolety produkowane są z wysokojakościowych tkanin jak bawełna, czy len (materiałów naturalnych), bądź polamidu i poliestru (włókien syntetycznych). Rolety pokryte srebrem lub gumową powłoką od zewnętrznej strony w mniejszym stopniu przepuszczają promienie słoneczne. Dlatego skutecznie chronią przed nadmiarem słońca i np. nocnym światłem miejskich latarni. Roleta powinna być zamontowana od bardziej nasłonecznionej strony budynku. Tkanina składająca się na roletę zrolowana jest na wałku, który zamocowany jest najczęściej na górnej ramie okna. Może być rozwijana do dowolnej wysokości za pomocą łańcuszka a jej szerokość wynosić będzie zazwyczaj nie więcej niż 3 m. Samohamujący mechanizm łańcuszkowy pozwala na komfortowe zatrzymanie rolety na żądanej wysokości.

Nowoczesne żaluzje są skuteczną ochroną przed nadmiernym nagrzewaniem pokoju. Regulacja kierunku oraz ilości promieni słonecznych jakie wpadają do pomieszczenia najbardziej odróżnia żaluzje od rolet, w których przypadku nie jest to możliwe. Żaluzje zbudowane są zazwyczaj z drewnianych bądź aluminiowych lamelek o różnej szerokości. Najczęściej przykręcone są do ramy okna. Najlepiej sprawdzają się do zasłaniania większych powierzchni, np. całej wnęki okiennej, czy przeszklonych ścian. Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość zainstalowania ich w każdym rodzaju okna, zarówno między, szybami jak i przed nimi.Ważne! Żaluzje drewniane nie powinny być montowane w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, np. w kuchni, łazience czy pralni.

Rolety dzień noc_budvar

Rolety dzień – noc i tradycyjne rolety różnice

Rolety dzień noc wykonane są z dwóch różnych materiałów ułożonych na przemian, dzięki czemu można dostosować intensywność światła wpadającego do pomieszczenia przez transparentne pasy na rolce. Natomiast odpowiednie rozmieszczenie pasów zaciemniających powoduje, że rolety te zdają bardzo dobrze egzamin nawet w łazience. Opuszczając lub podnosząc rolety tradycyjne można mniej lub bardziej przesłonić okno, a więc wpuścić, więcej lub mniej światła.

Rolety dzień noc dają więcej możliwości. Sterowanie ilością światła jaka wpada do pomieszczenia może odbywać się na dwa sposoby, przez:

  • podnoszenie i opuszczanie materiału

  • ułożenie względem siebie pasm mniej lub bardziej przezroczystych

Dużą różnicą jest także sposób nawijania tkaniny. W roletach dzień noc jest nawijana na wał, nie w jednym ale w dwóch równoległych do siebie warstwach.

Rolety zewnętrzne dla kogo?

Osłony montowane wewnątrz pomieszczenia są tanim rozwiązaniem, dlatego tak często wybieranym. Jednak jeżeli zależy nam na wysokiej ochronie przed słońcem i nie tylko warto zdecydować się na rolety zewnętrzne.

Rolety zewnętrzne świetnie sprawdzają się dla osób, których dom znajduje się w mocno nasłonecznionym miejscu. Rozwiązanie to sprawdza się także w przypadku domów położonych przy ruchliwej ulicy. Rolety zewnętrzne zapewniają także wysoki poziom bezpieczeństwa oraz zmniejszają koszty ogrzewania, tego wszystkiego nie są w stanie zapewnić rolety wewnętrzne.
Rolety zewnętrzne można podzielić na:

  • Rolety nadstawne – przeznaczone są do nowego budownictwa, a także modernizacji budynków istniejących. Chcąc zdecydować się na te rolety, decyzje warto podjąć na etapie projektu bądź podczas montażu stolarki otworowej.

  • Rolety elewacyjne – są to klasyczne rolety montowane na elewacji budynku bądź we wnęce okiennej. Mogą zostać zamontowane na każdym budynku, decyzja o ich montażu może być podjęta w dowolnym momencie.

  • Rolety podtynkowe – montowane są tylko w nowym budownictwie, chcąc je zamontować, decyzje o montażu powinna być podjęta na etapie projektu.

kupuj bezpiecznie okna

YouTube video


Znajdź najbliższy salon
×