Logo
Gdzie kupić

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy poradnik “Jak pielęgnować okna PCV i aluminiowe”

Rolety

4 minuty do czytania

Rolety wewnętrzne, rolety zewnętrzne czy żaluzje – czym zasłonić okna przed słońcem?

Coraz rzadziej w nowoczesnych domach czy mieszkaniach można spotkać tradycyjne zasłony i firany osłaniające okna. Jeżeli już występują, raczej stosowane są ze względu na ich walory dekoracyjne, niż na użyteczność w zabezpieczeniu szyb przed zbytnim przepuszczaniem światła słonecznego do pomieszczenia. Co innego żaluzje i rolety – one cieszą się stale rosnącą popularnością. Przede wszystkim dlatego, że świetnie odizolowują od otoczenia zewnętrznego, osłaniają przed nadmiernym nagrzewaniem, ale również zapewniają wyciszenie. Jeżeli zastanawiasz się czym zasłonić okno i czy lepszym wyborem będzie roleta zewnętrzna, wewnętrzna czy żaluzja drewniana – ten artykuł jest dla Ciebie.

Dostępne rozwiązania wewnętrznych rolet okiennych

Rodzaje klasycznych rolet wewnętrznych można wyróżnić przede wszystkim ze względu na tworzywo z którego są produkowane. Są to najczęściej wysokojakościowe tkaniny oraz materiały naturalne, wykorzystywane między innymi w roletach bawełnianych i lnianych, bądź włókna syntetyczne (poliamid albo poliester). Rolety pokryte srebrem lub gumową powłoką od zewnętrznej strony, w mniejszym stopniu przepuszczają promienie słoneczne, tym samym są dobrym wyborem jeżeli zależy nam na zasłonięciu okien przed słońcem lub ochroną przed nocnym światłem miejskich latarni. Roleta wewnętrzna powinna być montowana na oknie, które jest położone od bardziej nasłonecznionej strony budynku. Tkanina składająca się na roletę zrolowana jest na wałku, który zamocowany jest najczęściej na górnej ramie okna. Klasyczna roleta wewnętrzna może być rozwijana do dowolnej wysokości za pomocą mechanizmu łańcuszkowego. Jej szerokość wynosić będzie zazwyczaj nie więcej niż 3 m. Samohamujący mechanizm łańcuszkowy pozwala na komfortowe zatrzymanie rolety na żądanej wysokości.

Przeciwsłoneczne żaluzje drewniane

Nowoczesne żaluzje wewnętrzne są skuteczną ochroną przed nadmiernym nagrzewaniem pokoju. Regulacja kierunku oraz ilości promieni słonecznych jakie wpadają do pomieszczenia najbardziej odróżnia żaluzje od rolet, w których przypadku nie jest to możliwe. Żaluzje wewnętrzne zbudowane są zazwyczaj z drewnianych bądź aluminiowych lamelek o różnej szerokości. Najczęściej przykręcone są do ramy okna. Najlepiej sprawdzają się do zasłaniania większych powierzchni, np. całej wnęki okiennej, czy przeszklonych ścian. Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość zainstalowania ich w każdym rodzaju okna, zarówno między, szybami jak i przed nimi. Ważne! Żaluzje drewniane nie powinny być montowane w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, np. w kuchni, łazience czy pralni.

Nowoczesne żaluzje są skuteczną ochroną przed nadmiernym nagrzewaniem pokoju. Regulacja kierunku oraz ilości promieni słonecznych jakie wpadają do pomieszczenia najbardziej odróżnia żaluzje od rolet, w których przypadku nie jest to możliwe. Żaluzje zbudowane są zazwyczaj z drewnianych bądź aluminiowych lamelek o różnej szerokości. Najczęściej przykręcone są do ramy okna. Najlepiej sprawdzają się do zasłaniania większych powierzchni, np. całej wnęki okiennej, czy przeszklonych ścian. Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość zainstalowania ich w każdym rodzaju okna, zarówno między, szybami jak i przed nimi. Ważne! Żaluzje drewniane nie powinny być montowane w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, np. w kuchni, łazience czy pralni.

Drewniane żaluzje w salonie

Alternatywne rozwiązanie – rolety dzień i noc a klasyczne rolety

Rolety dzień i noc wykonane są z dwóch różnych materiałów ułożonych na przemian, dzięki czemu można dostosować intensywność światła wpadającego do pomieszczenia przez transparentne pasy na rolce. Odpowiednie rozmieszczenie pasów zaciemniających powoduje, że rolety dzień-noc zdają bardzo dobrze egzamin nawet w takich wymagających pomieszczeniach jak łazienka. Opuszczając lub podnosząc rolety tradycyjne można mniej lub bardziej przesłonić okno, a więc wpuścić więcej lub mniej światła.

Jednocześnie rolety dzień-noc dają więcej możliwości. Sterowanie ilością światła, jaka wpada do pomieszczenia, może odbywać się na dwa sposoby, przez:

  • podnoszenie i opuszczanie materiału

  • ułożenie względem siebie pasm mniej lub bardziej przezroczystych

Dużą różnicą jest także sposób nawijania tkaniny. W roletach dzień noc jest nawijana na wał, nie w jednym ale w dwóch równoległych do siebie warstwach.

Rolety zewnętrzne – dla kogo będą najlepszym rozwiązaniem do zasłonięcia okien?

Osłony montowane wewnątrz pomieszczenia są tanim rozwiązaniem, dlatego tak często wybieranym. Jednak jeżeli zależy nam na wysokiej ochronie przed słońcem i nie tylko warto zdecydować się na rolety zewnętrzne.

Rolety zewnętrzne świetnie sprawdzają się dla osób, których dom znajduje się w mocno nasłonecznionym miejscu. Rozwiązanie to sprawdza się także w przypadku domów położonych przy ruchliwej ulicy. Rolety zewnętrzne zapewniają także wysoki poziom bezpieczeństwa oraz zmniejszają koszty ogrzewania, tego wszystkiego nie są w stanie zapewnić rolety wewnętrzne.

Rolety zewnętrzne można podzielić na:

  • Rolety nadstawne – przeznaczone są do nowego budownictwa, a także modernizacji budynków istniejących. Chcąc zdecydować się na te rolety, decyzje warto podjąć na etapie projektu bądź podczas montażu stolarki otworowej.

  • Rolety elewacyjne – są to klasyczne rolety montowane na elewacji budynku bądź we wnęce okiennej. Mogą zostać zamontowane na każdym budynku, decyzja o ich montażu może być podjęta w dowolnym momencie.

  • Rolety podtynkowe – montowane są tylko w nowym budownictwie, chcąc je zamontować, decyzje o montażu powinna być podjęta na etapie projektu.

Rolety czy żaluzje – co lepsze?

Zarówno rolety wewnętrzne, jak i żaluzje drewniane mają wiele zalet, które wpływają na ogólny komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Zatem na pytanie: roleta czy żaluzja, trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie. Rolety sprawdzą się lepiej, jeżeli zależy nam, aby osłona okienna stała się również elementem aranżacji wnętrza i dopełniała jego design. Bogaty wybór kolorów oraz różnorodność tkanin i motywów z pewnością ułatwiają indywidualizację i dopasowanie do kolorystyki pomieszczeń. Również alergicy powinni zwrócić uwagę na rolety materiałowe, ponieważ są łatwe w czyszczeniu i większość modeli można swobodnie prać w pralce. Z kolei żaluzje dają możliwość regulacji ilości wpadającego światła poprzez odpowiednie ustawienie piórek oraz wypadają lepiej w starciu ze słońcem – zapewniają wysoką ochronę przed nagrzewaniem się pomieszczeń.

Znajdź salon

Porozmawiaj ze specjalistą.
Infolinia 695 550 044