Zapisz się
i odbierz darmowy poradnik
„Okna do domu - jakie wybrać?”

Ciepły montaż okien – co to jest i czy warto go zastosować?

Ciepły montaż

Szczelność okna zależy nie tylko od parametrów technicznych stolarki, ale również od prawidłowego montażu. Nawet najwyższej jakości produkty, zamontowane w nieprawidłowy sposób nie będą spełniały zakładanych oczekiwań domowników. Na jaki sposób montażu się zdecydować, aby nasze okna służyły nam przez wiele lat?

Montaż okien: tradycyjny kontra montaż ciepły

Standardowa metoda z zastosowaniem tylko jednej warstwy uszczelnienia nie zapewnia tak trwałej termoizolacji, jaką zagwarantować może wyłącznie montaż warstwowy. Nawet najbardziej zaawansowane technologicznie okno nie spełni wymagań dotyczących szczelności i odporności na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, jeśli nie zostanie odpowiednio zamontowane. Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez portal Oknotest.pl, poświęcony oknom PCV i zagadnieniom techniki okiennej oraz montażu okien, najczęściej stosowana w tym celu metoda montażowa jest zdecydowanie mniej skuteczna od rozwiązania, które zaprezentujemy w tym wpisie.

piana pur

Różnica między montażem okien standardowym a ciepłym

Różnica między montażem standardowym (tańszym i zajmującym mniej czasu, dlatego wciąż najbardziej popularnym) a ciepłym montażem polega na sposobie uszczelniana przestrzeni między ramą ościeżnicy okna a murem konstrukcyjnym budynku. W przypadku montażu standardowego, wykonywanego bezpośrednio w warstwie izolacji, jako izolator wypełniający szczeliny dylatacyjne (utworzone celowo przerwy w konstrukcji budynku niezbędne do prawidłowego funkcjonowania elementów konstrukcyjnych domu) wykorzystywana jest piana poliuretanowa (PUR). I to niestety jedyne uszczelnienie. Nic nie zabezpiecza warstwy izolacyjnej przed agresywnym działaniem wilgoci, która będzie niestety w nią ingerowała, a to z kolei będzie skutkować przemarzaniem. Zawilgocona pianka ulega degradacji i na styku ościeżnicy z murem powstają tak zwane mostki termiczne, powodujące znaczne ubytki ciepła w pomieszczeniach.

montaz okna

Ciepły montaż – na czym to polega?

Precyzyjne uszczelnienie punktu styku okna ze ścianą zewnętrzną jest więc konieczne i temu właśnie służy montaż potocznie określany ciepłym, a fachowo warstwowym. Stosowany jest on wyłącznie w murze dwu- lub trójwarstwowym i polega na użyciu trzech warstw izolacji (taśmy paroszczelnej, izolatora termicznego w postaci piany PUR, taśmy paroprzepuszczalnej lub dodatkowo taśmy rozprężnej), z których każda pełni inną funkcję. Zewnętrzna warstwa (taśma paroprzepuszczalna, taśma rozprężna) zabezpiecza przed przenikaniem wilgoci do wewnątrz nawet podczas obfitych opadów, a także chroni przed wiatrem i promieniowaniem UV. Powinna ona również być paroprzepuszczalna, aby umożliwić odparowanie wody nagromadzonej w szczelinie na skutek dyfuzji lub nieszczelności zewnętrznej. Warstwa środkowa (piana PUR) odgrywa w tym systemie montażu rolę izolatora termicznego i akustycznego. Musi pozostawać sucha (przemoczona nie zapewni długotrwałej ochrony przed przemarzaniem i pleśnią), a jednocześnie umożliwiać przepływ nagromadzonej w niej pary. Ostatnią warstwę w montażu ciepłym stanowi uszczelnienie wewnętrzne, które dzięki swoim właściwościom paroizolacyjnym blokuje przenikanie do warstwy środkowej pary wodnej i wilgoci z wnętrza pomieszczenia.

dom z cieplymi oknami

Okna szczelniejsze o 75%

Eksperci z portalu Oknotest.pl przeprowadzili test Pro Quality (użyto do niego specjalnych ram badawczych wypełnionych materiałem izolacyjnym i uszczelnionych foliami), z którego wynika, że w porównaniu ze złączem wypełnionym tylko pianą PUR ciepły montaż z użyciem zewnętrznych (paroprzepuszczalnych) i wewnętrznych (paroszczelnych) folii uszczelniających oraz piany poliuretanowej jako izolatora termicznego zwiększa szczelność połączenia średnio o 75%. Korzyści płynące z zastosowania montażu trójwarstwowego są więc wyraźne. Jeśli już decydujemy się na zakup okien o wysokich parametrach termoizolacyjnych, postawmy na montaż, który wprawdzie będzie nas kosztował więcej niż standardowy, ale dzięki temu, że jest rozwiązaniem energooszczędnym, pozwoli w przyszłości znacznie ograniczyć wydatki związane z utrzymaniem domu. Pamiętajmy jednak, by załoga zatrudniona do wykonania ciepłego montażu była wykwalifikowana, ponieważ wymaga on dużego doświadczenia i staranności, a błąd montażowy popełnić można niezmiernie łatwo.

Aleksnadra KaczmarekAleksandra Kaczmarek
Specjalista ds. komunikacji marketingowej i PR

fbLInkedinyt


Znajdź najbliższy salon
×