Logo
Gdzie kupić

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy poradnik “Jak pielęgnować okna PCV i aluminiowe”

Montaż okien PVCOkna pvc

2 minuty do czytania

Ciepły montaż okien – co to jest i czy warto go zastosować?

 

Szczelność okien zależy nie tylko od parametrów technicznych stolarki – ogromne znaczenie ma również szczelny montaż okien. Nawet najwyższej jakości produkty, zamontowane w nieprawidłowy sposób nie będą spełniały zakładanych oczekiwań domowników. Na jaki sposób montażu się zdecydować, aby nasze okna służyły nam przez wiele lat?

 

Montaż okien – tradycyjny montaż okien “na piankę” a ciepły montaż

Standardowa metoda z zastosowaniem tylko jednej warstwy uszczelnienia nie zapewnia tak trwałej termoizolacji, jaką zagwarantować może wyłącznie montaż warstwowy. Nawet najbardziej zaawansowane technologicznie okno nie spełni wymagań dotyczących szczelności i odporności na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, jeśli nie zostanie przeprowadzony prawidłowy montaż okien. Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez portal Oknotest.pl, poświęcony oknom PCV i zagadnieniom techniki okiennej oraz montażu okien, najczęściej stosowana w tym celu metoda montażowa jest zdecydowanie mniej skuteczna od rozwiązania, które zaprezentujemy w tym wpisie.

Piana pur do ciepłego montażu okien

Różnica między ciepłym montażem a montażem okien standardowym

Różnica między montażem standardowym (tańszym i zajmującym mniej czasu, dlatego wciąż najbardziej popularnym) a ciepłym montażem polega na sposobie uszczelniana przestrzeni między ramą ościeżnicy okna a murem konstrukcyjnym budynku. W przypadku montażu standardowego, potocznie określanego jako “montaż okien na piankę “, wykonuje się go bezpośrednio w warstwie izolacji, a jako izolator wypełniający szczeliny dylatacyjne (utworzone celowo przerwy w konstrukcji budynku niezbędne do prawidłowego funkcjonowania elementów konstrukcyjnych domu) wykorzystywana jest piana poliuretanowa (PUR). I to niestety jedyne uszczelnienie. Nic nie zabezpiecza warstwy izolacyjnej przed agresywnym działaniem wilgoci, która będzie niestety w nią ingerowała, a to z kolei będzie skutkować przemarzaniem. Zawilgocona pianka ulega degradacji i na styku ościeżnicy z murem powstają tak zwane mostki termiczne, powodujące znaczne ubytki ciepła w pomieszczeniach.

Montaż okna

Ciepły montaż okien – na czym polega?

Precyzyjne uszczelnienie punktu styku okna ze ścianą zewnętrzną jest więc konieczne i temu właśnie służy ciepły montaż okien, fachowo nazywany warstwowym. Stosowany jest on wyłącznie w murze dwu- lub trójwarstwowym i polega na użyciu trzech warstw izolacji w postaci taśm do ciepłego montażu okien, z których każda pełni inną funkcję. Taśma paroprzepuszczalna oraz rozprężna używane w zewnętrznej warstwie, zabezpieczają przed przenikaniem wilgoci do wewnątrz (nawet podczas obfitych opadów), a także chronią przed wiatrem i promieniowaniem UV. Taśma paroprzepuszczalna umożliwia dodatkowo odparowywanie wody nagromadzonej w szczelinie na skutek dyfuzji lub nieszczelności zewnętrznej. Warstwa środkowa (piana PUR) odgrywa w tym systemie ciepłego montażu rolę izolatora termicznego i akustycznego. Musi pozostawać sucha (przemoczona nie zapewni długotrwałej ochrony przed przemarzaniem i pleśnią), a jednocześnie umożliwiać przepływ nagromadzonej w niej pary. Ostatnią warstwę w ciepłym montażu okien stanowi uszczelnienie wewnętrzne, które dzięki swoim właściwościom paroizolacyjnym blokuje przenikanie do warstwy środkowej pary wodnej i wilgoci z wnętrza pomieszczenia.

Ciepły montaż okien w domu

Ciepły montaż zapewnia większą szczelność okien o 75%

Eksperci z portalu Oknotest.pl przeprowadzili test Pro Quality (użyto do niego specjalnych ram badawczych wypełnionych materiałem izolacyjnym i uszczelnionych foliami), z którego wynika, że w porównaniu ze złączem wypełnionym tylko pianą PUR, ciepły montaż okien z użyciem zewnętrznych (paroprzepuszczalnych) i wewnętrznych (paroszczelnych) folii uszczelniających oraz piany poliuretanowej jako izolatora termicznego, zwiększa szczelność połączenia średnio o 75%. Korzyści płynące z zastosowania montażu trójwarstwowego są więc wyraźne. Jeśli już decydujemy się na zakup okien o wysokich parametrach termoizolacyjnych, postawmy na ciepły montaż, który wprawdzie będzie nas kosztował więcej niż standardowy, ale dzięki temu, że jest rozwiązaniem energooszczędnym, pozwoli w przyszłości znacznie ograniczyć wydatki związane z utrzymaniem domu. Pamiętajmy jednak, by załoga zatrudniona do wykonania ciepłego montażu była wykwalifikowana, ponieważ wymaga on dużego doświadczenia i staranności, a błąd montażowy popełnić można niezmiernie łatwo.

Znajdź salon

Porozmawiaj ze specjalistą.
Infolinia 695 550 044