Program Czyste Powietrze

Skorzystaj z dofinansowania z rządowego programu Czyste Powietrze i wymień stare okna na energooszczędne.

 

Ukryj tekst

Wymiana okien na nowe, energooszczędne pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu kilkaset złotych rocznie.

Obecnie to najkorzystniejszy czas, kiedy możesz wymienić okna w swoim domu. Dlaczego? Ponieważ jest to opłacalne jak nigdy wcześniej! Już teraz możesz skorzystać z państwowego dofinansowania na termomodernizację budynku. Nie czekaj i złóż wniosek tutaj.

Inwestycja w lepszą efektywność energetyczną domu ma na celu zatrzymać jak najwięcej ciepła w budynku i obniżyć rachunki za ogrzewanie, zmniejszając tym samym emisję CO2. Zacznij od wymiany starej stolarki okiennej na nową oraz jeśli Twój dom tego wymaga, pomyśl nad ociepleniem ścian i dachu. Następnym krokiem powinna być wymiana starego kotła, na nowoczesną instalację grzewczą. Właśnie taka kolejność pozwoli na zamontowanie urządzenia o niższej mocy, z uwagi na mniejsze zapotrzebowanie budynku na energię.

Ile mogę otrzymać dotacji, wymieniając okna w ramach programu Czyste Powietrze?

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze opiera się o kryteria dochodowe. W rezultacie, dla podwyższonego poziomu dofinansowania możesz uzyskać dotację na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją, nawet do 37 tys zł.
Z kolei dla podstawowego poziomu dofinasowania kwota ta wynieść może do 30 tys. zł. Możesz też skorzystać z kalkulatora dotacji dostępnego tutaj.

Jeśli zdecydujesz się na ciepły montaż okien energooszczędnych, możesz liczyć na dofinansowanie w wysokości 420 zł za m2 okna. Jeśli natomiast kwalifikujesz się do niższego poziomu dofinansowania, kwota ta może wynieść 210 zł za m2 okna. Co ważne, wsparcie finansowe możesz otrzymać na inwestycje jeszcze nierozpoczęte, w trakcie realizacji oraz te zakończone. W tym ostatnim przypadku rozliczeniu będą podlegać jedynie koszty poniesione na 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Czyste Powietrze – pytania i odpowiedzi

• Kto może skorzystać z dofinansowania? Każdy właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego.

• Jak uzyskać dofinansowanie z programu czyste powietrze? W tym celu złóż odpowiedni wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który obejmuje swoim działaniem teren województwa, na którym mieszkasz.

• Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie? Najlepiej i najszybciej jest to zrobić przez Internet. Wystarczy wejść na stronę dedykowaną beneficjentom Programu odpowiedniego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚIGW) lub poprzez serwis gov.pl. Natomiast jeśli nie chcesz składać wniosku drogą elektroniczną możesz udać się do odpowiedniego WFOŚiGW lub do siedziby gminy i tam dopełnić formalności.

• Jak długo będę czekał na wypłatę pieniędzy po złożeniu wniosku o rozliczenie? WFOŚiGW przewiduje wypłaty w ciągu 30 dni od dnia dostarczenia kompletnego, prawidłowo wypełnionego wniosku o dofinansowanie wraz z wymaganymi dokumentami i załącznikami.

• Czy mogę uzyskać dofinansowanie na wymianę okien, bez wymieniania źródła ciepła? Tak, ale tylko pod warunkiem, że posiadasz już zamontowane źródło ciepła, które spełnia wymagania techniczne określone w programie, a budynek uzyskał pozwolenie na budowę przed 15.12.2002 r. Natomiast, jeśli w Twoim domu wciąż znajduje się stary piec, który nie spełnia wymogów technicznych programu, jego wymiana jest konieczna do uzyskania dofinansowania na powyższe prace termomodernizacyjne niezależnie od tego, kiedy budynek uzyskał pozwolenie na budowę.

 

Odwiedź stronę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który obejmuje obszar Twojego zamieszkania.

Nie odkładaj zakupu okien na później! Sprawdź, gdzie możesz kupić ciepłe okna klikając tutaj

Znajdź najbliższy salon
×