Zapisz się
i odbierz darmowy poradnik
„Okna do domu - jakie wybrać?”

Wybieramy drzwi wejściowe.

Budvar_Paris

Materiał – drzwi wejściowe

Na rynku można znaleźć drzwi wykonane z różnych materiałów jak stal, drewno, PVC lub aluminium. Jednak to drzwi wykonane z PVC cieszą się największą popularnością. Odpowiednie właściwości termiczne oraz brak konieczności konserwacji, a także łatwość utrzymania ich w czystości składają się na popularność tego rozwiązania. Bezapelacyjną zaletą drzwi PVC jest cena. Szczególnie w porównaniu z drzwiami aluminiowymi są bardzo tanie.

Drzwi wykonane z aluminium cechują się dużą niezawodnością i bardzo wysoką funkcjonalnością. Możliwość tworzenia różnych konstrukcji oraz różnorodna estetyka sprawia, że drzwi aluminiowe to bardzo dobry wybór. Drzwi wejściowe z aluminium mogą mieć różne rozmiary. Mogą być także łączone w zestawy z naświetlami o takiej samej wielkości i tworzyć przeszkloną strefę wejściową.

Drzwi wejściowe – jak są zbudowane?

Drzwi składają się ze skrzydła, ościeżnicy zawiasów, progu oraz zasuwnicy drzwiowej. Skrzydło (ruchomy element drzwi) może przybierać formę płatu drzwiowego i mieć budowę płytową lub płycinową. Skrzydło płytowe składa się z ramy pokrytej płytami i jest dość grube. Wewnątrz skrzydła znajduje się materiał termoizolacyjny – im jest go więcej, tym drzwi są cieplejsze. Z kolei skrzydło płycinowe podzielone jest na mniejsze pola, w których także znajdują się wypełnienia materiałowe. Takie drzwi zazwyczaj bardzo dobrze się prezentują, jednak nie cechują się zbyt dobrą termoizolacją, więc są zimniejsze.

Ościeżnica (nieruchome obramowanie otworu) jest kolejnym elementem drzwi, składa się z dwóch pionowych profili połączonych u góry jednym poziomym. Po jednej stronie zamocowane są zawiasy, na których osadzone jest skrzydło. Masywne ościeżnice tak jak drzwi, mogą posiadać wypełnienie z materiału termoizolacyjnego.

Ważne! Ościeżnica musi być odpowiednio dostosowana do wagi skrzydła, szczególnie warto na to zwrócić uwagę w przypadku drzwi drewnianych bądź aluminiowych, które są bardzo ciężkie.

Próg może być wykonany ze stali, aluminium bądź drewna (ten ostatni zazwyczaj wykorzystywany jest w tradycyjnych rozwiązaniach). Dwa pierwsze progi mogą przybierać kształt profilu wielokomorowego, który również wypełniony jest termoizolacją.

Na obwodzie skrzydła i ościeżnicy znajdują się podwójne lub potrójne uszczelki. Zasuwnica drzwiowa jest już ostatnim elementem, któremu przyjrzymy się bliżej. Zasuwnice drzwiowe mają zapewnić nie tylko najwyższy poziom bezpieczeństwa, ale także zagwarantować bezproblemową i komfortową obsługą. Dlatego wybierając je warto zwrócić uwagę na ich możliwości. Mówiąc o drzwiach nie można także zapomnieć o klamce (uchwyt pozwalający otwierać i zamykać drzwi). Oprócz jej głównego zadania może być także elementem dopełniającym wygląd całych drzwi.

Jakie drzwi zewnętrzne antywłamaniowe_budvar

Jakie parametry drzwi zewnętrznych?

Drzwi zewnętrzne powinny być przede wszystkim szczelne, trwałe, ciepłe i ciche. Współczynnik przenikania ciepła U powinien wynosić nie więcej niż 1,5 W/(m2*K). Do roku 2021 zgodnie z nowymi wymaganiami współczynnik U będzie musiał być równy 1,3 W/(m2*K). Klasa wodoszczelności dobrej jakości drzwi powinna wynosić 3-4. By drzwi służyły przez długie lata, powinny mieć co najmniej 5 klasę trwałości mechanicznej, czyli wytrzymałość 100 tys. cykli otwierania/zamykania. Ważną rzeczą jest także odpowiedni dobór rozmiaru. Drzwi wejściowe zazwyczaj mają co najmniej 90 cm szerokości i 200 cm wysokości w świetle otworu – jednak jest to kwestia indywidualna i przed zakupem należy dokładnie zebrać pomiar.

Jakie drzwi zewnętrzne antywłamaniowe?

Drzwi antywłamaniowe posiadają odpowiednią klasę 3 lub 4 którą zazwyczaj cechują się drzwi pełne. Klasa informuje o tym, przez ile minut będą one stawiały opór włamywaczowi posiadającemu profesjonalne narzędzia ( w tym wypadku będzie to 20 minut- czas wystarczający na reakcję ochrony).

kupuj bezpiecznie okna

YouTube video

YouTube video


Znajdź najbliższy salon
×