Okna drewniane czy plastikowe

okna PVC czy drewniane

Dokonanie wyboru nie jest sprawą prostą, gdyż nie rzadko decyzję taką podejmujemy raz w życiu. Dlatego też chcemy mieć pewność właściwego wyboru, który przełoży się na późniejszy komfort użytkowania. Dla tych, którym kwestia wyboru związana z wyborem okien spędza sen z powiek, mamy dobrą wiadomość: w dobie obecnych technologii, które są wykorzystywane w procesie produkcji, sam materiał nie jest najważniejszym czynnikiem determinującym zakup. Istotna jest natomiast jakość wykonania – to od niej zależy jak okna sprawdzą się w użytkowaniu.

okno PVC

Okna PVC

Okna plastikowe przeważają na rodzimym rynku, a entuzjaści okien PVC podkreślają ich walory. I tak naprawdę już nawet na pierwszy rzut okna nietrudno jest je dostrzec: okno plastikowe jest łatwe w konserwacji i utrzymaniu czystości, jest dostępne w wielu konfiguracjach i kolorach oraz jest o średnio 10 – 15% tańsze od okna drewnianego. Co ważne, popularność na tego rodzaju okna sprawia, że producenci starają się wychodzić naprzeciw potrzebom swoich klientów, stale podnosić ich jakość i wdrażać nowe rozwiązania technologiczne. Bardzo ważne jest, aby wybierając okna plastikowe zwrócić uwagę na skład profili, czyli elementów tworzących okno. Niewiele firm ma pełną kontrolę nad wszystkimi etapami ich produkcji, a tym samym nie mają 100% pewności co do ich składu. Warto zatem sprawdzać czy okna posiadają ołów, dokładnie rozpatrzeć ofertę pod względem relacji jakości do ceny produktu.

Niewątpliwą zaletą okien plastikowych jest ich konserwacja, a raczej jej brak. Poza typowym prostym zabiegiem pielęgnacyjnym jakim jest ich regularne mycie, nie wymagają one naszej uwagi. Materiał ten jest również znacznie bardziej odporny na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, wiatr, śnieg czy promieniowanie słoneczne. Okna plastikowe są też bardzo szczelne, co w przypadku niewentylowanych pomieszczeń, może wymagać zainstalowania tzw. nawiewników, które umożliwiają odpowiednią cyrkulację powietrza.

Poza odpowiednimi parametrami technicznymi, niezwykle istotny jest również wygląd i ciekawy design. O ile kilka lat temu okna pvc kojarzyły się jedynie z białym kolorem ram, tak obecnie gama kolorystyczna jest niemalże nieograniczona co wpływa istotnie na postrzeganie stolarki okiennej. W ofercie czołowych producentów znaleźć możemy nawet okleiny imitujące wygląd drewna, co jest ciekawą informacją dla tych, którzy szukają bardziej ekonomicznej alternatywy dla okien drewnianych. Co ciekawe, jeżeli skorzystamy z opcji z dodatkowymi nakładkami aluminiowymi, możemy otrzymać produkt wykonany w dowolnym kolorze z próbnika RAL.

okno drewniane

Okna drewniane

Największą zaletą okien drewnianych jest ich naturalność. Dzięki temu wpisują się niemalże w każde wnętrze. Będą zatem ozdobą dla nowoczesnych mieszkań, domów zaprojektowanych zgodnie z nurtem ekologicznym, a nawet takich, które utrzymane są np. w tradycyjnym, podhalańskim stylu. Okna drewniane posiadają również mnóstwo zalet typowo funkcjonalnych, jak np. niska przenikalność cieplna. Dla inwestora oznacza to brak „uciekającego” ciepła na zewnątrz i przenikania zimna zza okna do środka pomieszczenia. Okna drewniane można również określić mianem „naturalnego regulatora wilgoci”, potrafią one bowiem absorbować jej nadmiar. Do największych zalet drewna należy to, że jest materiałem w pełni ekologicznym oraz wbrew pozorom odpornym na czynniki zewnętrzne. Docenią go zwłaszcza ci, którzy szukają rozwiązań dla mocno nasłonecznionych ekspozycji, ponieważ drewno nie wypacza się ani nie ulega odkształceniom. Co prawda okna drewniane są niezwykle solidne i wytrzymałe, niemniej aby właściwie pełniły swoją rolę musimy pamiętać o tym, że wymagają odpowiedniej konserwacji. Drewno należy co sezon impregnować specjalnymi środkami, które są przeznaczone do wykonywania regularnych prac konserwatorskich. Prace te powinny odbywać się możliwie często – w zależności od warunków atmosferycznych nawet 2 razy do roku.

Wybierając okna plastikowe czy drewniane warto podchodzić do tego tematu indywidualnie. Każda inwestycja jest inna i wymaga tego, aby zwrócić uwagę na określone parametry, jak np. możliwość częstej konserwacji czy też eksploatacji w trudnych warunkach atmosferycznych. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na okna drewniane czy też okna plastikowe, powinniśmy zwrócić uwagę na jeden z najważniejszych czynników, a mianowicie na ich jakość. Staranny proces produkcji, dobór odpowiednich materiałów i innowacyjne technologie mają znaczny wpływ na produkt, na który się decydujemy. Pamiętajmy również o tym, że nie tylko okno, ale  odpowiedni i fachowy montaż daje nam gwarancję wieloletniej satysfakcji.


Znajdź najbliższy salon
×